Sněhová nadílka skončila, na horách hrozí laviny

Domácí ČTK Domácí, ČTK
24. 2. 2013 21:20
Dění kolem sněhové kalamity jsme sledovali v online reportáži
Během víkendu napadla největší sněhová nadílka letošní zimy
Během víkendu napadla největší sněhová nadílka letošní zimy | Foto: Radek Nohl

Česká republika - Dopravu v Česku zkomplikovalo husté sněžení, které způsobilo během soboty mnoho dopravních nehod. Další centimetry sněhu připadly v noci na neděli. V průběhu dne však sněžení ustalo.

Na silnicích během soboty zemřeli tři lidé. U Klatov se dopoledne střetlo na železničním přejezdu auto s osobním vlakem. Jeden člověk zahynul, další je zraněný.

Při střetu dvou osobních aut v Karviné-Darkově zemřel v noci řidič. Další třiatřicetiletý muž skončil v nemocnici. Podle policie byl pod vlivem alkoholu.Další muž přišel o život odpoledne při nehodě u Loun.

V noci na neděli pokračovalo sněžení, většina krajů hlásí novou pokrývku v řádech jednotkách centimetrů. Silné sněžení zasáhlo nad ránem sever Čech, hlásí ho Liberecký i Ústecký kraj, sníh ráno komplikoval situaci také na silnicích v Praze.

Výzva čtenářům

Zastihla Vás sněhová kalamita? Vyfoťte ji a snímky pošlete s krátkým komentářem na adresu [email protected]. Děkujeme!

Silničáři se shodují, že hlavní i vedlejší silnice v republice jsou sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Opatrní buďte také na dálnicích. Nejvíce varovnou zprávu pro řidiče vydal dispečink krajské správy a údržby na Vysočině.

Řidiči, kteří nemusí, by tam dopoledne neměli raději vyjíždět. Vysočina hlásí také náledí, namrzlé vozovky se budou častěji vyskytovat také ve Zlínském kraji, který hlásí déšť.

Meteorologové očekávají, že od pondělí dojde k oteplení a sníh nahradí dešťové přeháňky. S velikou pravděpodobností tak šlo o poslední sníh, který přinesla tato zima.

Bílé Česko. Podívejte se na republiku, zasypanou sněhem:

Silničářům se odpoledne podařilo uvolnit poslední ze čtyř úseků silnic na Rychnovsku, které byly uzavřené kvůli závějím. Ráno byly nesjízdné komunikace z Olešnice v Orlických horách do Sedloňova, Prorubky - Kačerov, Uhřínov - Kačerov a Uhřínov - Rampuše. "Sníh taje, je těžký, takže i kdyby znovu začalo foukat, nemělo by se už dít nic mimořádného," uvedl dispečer rychnovského pracoviště Správy a údržby silnic Královéhradeckého kraje.

Víkendová návštěvnost lyžařských sjezdovek na Vysočině byla menší, protože se lidé kvůli hustému sněžení báli cestovat. Týkalo se to hlavně soboty, kdy správci sjezdovek na Žďársku, které oslovila ČTK, označili počty lyžařů za podprůměrné. Naopak spokojen byl provozovatel sjezdovky Šacberk blízko krajské Jihlavy Pavel Havlíček. Na svahu se tam v sobotu i v neděli střídaly stovky lyžařů.

"My jsme příměstská část, takže se k nám lyžaři zpravidla nedostávají z míst vzdálených desítky kilometrů," vysvětlil Havlíček. Konec tohoto týdne se podle něj zařadil mezi pěkné lyžařské víkendy. Přes ohlášené oteplení bude lyžování na Šacberku pokračovat určitě ještě alespoň dva týdny.

Kvůli neustálému sněžení a špatné viditelnosti byl zrušen závod Světového poháru ve skikrosu v Harrachově. Po ranní prohlídce trati o tom rozhodla jury. Světový pohár ve skikrosu se v České republice měl jet po sedmi letech.

"Organizační a realizační tým po celou dobu příprav nepřetržitě bojoval s nepřízní počasí. I přes obrovské úsilí všech byla příroda silnější," uvedl šéf organizačního výboru Vít Rosenbaum. "Nepřálo nám nic. Podmínky byly nepřijatelné, padaly snad trakaře. Horší už to být nemohlo," řekl.

Pořadatele v krkonošském středisku trápily během celého týdne přívaly sněhu, kterého napadlo více než 60 cm. Další nový sníh a silný vítr znemožnily připravit trať na sobotní kvalifikaci, kterou měli závodníci po změně programu absolvovat dnes dopoledne. Od 14 hodin měla následovat finálová část.

Tomáš Kraus v Harrachově podobnou radost nezažije. Sněhu je příliš.
Tomáš Kraus v Harrachově podobnou radost nezažije. Sněhu je příliš. | Foto: Reuters

Organizátoři s možností zrušení počítali, akce tak nebude ztrátová. "Byli jsme pojištění," prohlásil Rosenbaum. "Není to ale jen o tom týdnu, ale o roční práci celého kolektivu. Spíš než vztek a zoufalství je mi to teď líto," řekl ČTK.

O šanci představit se domácím fanouškům přišel kvůli počasí bývalý dvojnásobný mistr světa a čtyřnásobný vítěz Světového poháru Tomáš Kraus. V jeho pocitech převládal smutek. "Protože to byla šance ukázat ten náš bezva sport lidem, opravdu jsem se na to hodně dlouho těšil," řekl.

"V Praze-Ruzyni leží v neděli ráno celkem 32 cm sněhu, v Plzni 14 cm, v Karlových Varech 31 cm, v Chebu 15 cm, v Liberci 31 cm, v Brně 8 cm, v Holešově 13 cm, v Temelínu 27 cm, v Ostravě 14 cm, v Přibyslavi 22 cm, v Ústí nad Labem 28 cm, na Šeráku 121 cm, na Lysé hoře 147 cm a v Peci pod Sněžkou 101 cm," píše Dagmar Honsová z Meteopressu.

Stále můžete posílat své snímky na [email protected] Došlé fotky dobře dokumentují, kolik zhruba sněhu v Česku za poslední hodiny napadlo. Přikládáme jednu z mnoha, která zaznamenává nedělní ráno na pražské periférii. Děkujeme všem za spolupráci.

Nedělní ráno v pražských Stodůlkách. "Musím podotknout, že si platíme správcovskou firmu, která má sníh odklízet. Byli tu naposledy včera dopoledne, takže si dokážete představit, jak to tu vypadá," píše čtenářka Veronika Hejdová.
Nedělní ráno v pražských Stodůlkách. "Musím podotknout, že si platíme správcovskou firmu, která má sníh odklízet. Byli tu naposledy včera dopoledne, takže si dokážete představit, jak to tu vypadá," píše čtenářka Veronika Hejdová. | Foto: Veronika Hejdová

Meteorologové oznámili, že právě padající sníh je pravděpodobně poslední, který letošní zima přinese. Už v příštím týdnu se má oteplit až k deseti stupňům nad bod mrazu a březen má přinést jarní počasí (čtěte podrobněji).

Na pražském Letišti Václava Havla byly v neděli kvůli sněžení zrušeny tři lety, z Basileje, do Ženevy a Curychu. Důvodem jsou problémy na tamních letištích, ruzyňské letiště nadále funguje bez problémů, v provozu je kvůli počasí veškerá úklidová technika.

Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

"Letiště je v provozu, nabíráme pouze drobná zpoždění," uvedla mluvčí letiště Eva Krejčí. Letiště má během neděle odbavit 124 příletů a 127 odletů. V sobotu byly zrušeny kvůli počasí tři spoje.

Se zpožděními se kvůli sněžení nadále potýká letiště ve Vídni, které využívá řada Čechů. Podle webových stránek letiště byl v neděli zatím zrušen jeden spoj do italské Boloni.

Dopravu ve středních Čechách stále komplikuje sněžení. Cestáři mají v terénu veškerou techniku a pluhují. Řidiči by měli být opatrní. Na kluzkých silnicích se mohou snadno dostat do potíží.

"Neustále sněží, jezdíme od dvou hodin od rána s veškerou technikou. Snažíme se to zatím pluhovat a doufáme, že přestane sněžit, abychom to mohli posypat a aby to bylo lépe sjízdné než teď," řekl ČTK kolem 08:30 pracovník kladenského dispečinku správy a údržby silnic.

V okolí Mnichova Hradiště na Mladoboleslavsku byla ráno situace o něco příznivější, ale i tam měli cestáři v terénu veškerou techniku a pluhovali. K posypu se dostanou až vrstvu sněhu stáhnou ze silnic. "Na silnicích leží rozbředlý sníh. Všechno máme v terénu a pluhujeme," potvrdil dispečer pro Mnichovo Hradiště, Mělník a Prahu-východ.

Směrem na sever je podle něj situace příznivější a sněžení mnohde ustalo. Totéž by podle pracovníka dispečinku mohlo během dne nastat i na ostatních místech regionu. "Snad se to zlepší a přestane aspoň chumelit," dodal.

Husté sněžení bylo ráno hlášeno například na pražském okruhu mezi ruzyňským letištěm a dálnicí D1. U Turska nedaleko Prahy na silnici zapadl sypač. Na mladoboleslavské rychlostní silnici R10 zase zkomplikoval jízdu padlý strom, který na 32. kilometru ve směru na Prahu částečně zasahoval do silnice.

Kvůli sněhovým závějím zůstávají na východě Čech stále uzavřené čtyři úseky menších silnic v Orlických horách. Nesjízdné jsou komunikace Olešnice v Orlických horách - Sedloňov, Prorubky - Kačerov, Uhřínov - Kačerov a Uhřínov - Rampuše. Dnes by se měl sníh postupně odklízet, řekl ČTK dispečer rychnovského pracoviště Správy a údržby silnic Pardubického kraje.

"Předpokládáme, že během dopoledne uzavřené úseky znovu zprovozníme, alespoň některé," uvedl silničář.

Na východě Čech už téměř nesněží, teploty na mnoha místech stouply nad bod mrazu a utišil se i vítr. Uježděný sníh zůstává na silnících v Krkonoších a Orlických horách, podobně jako ve výše položených oblastech v Pardubickém kraji. Jinde zůstávají zbytky rozbředlého sněhu. Místy se může také tvořit námraza.

Od sobotního do dnešního rána dostala policie na Vysočině hlášení o 47 dopravních nehodách, při nichž bylo šest lidí lehce zraněno. Vzniklá škoda převýšila milion korun, uvedla mluvčí krajské policie Dana Čírtková. Téměř tři desítky řidičů si v této době stěžovaly na nesjízdné úseky silnic.

Na Jesenicku leží i na hlavních tazích zbytky rozbředlého sněhu. Silnice nižších tříd a inertně udržované silnice v Olomouckém kraji pokrývá místy uježděná vrstva sněhu, ve vyšších polohách Jesenicka se může tvořit náledí. Horské cesty na Šumpersku pokrývá sníh. Jedna silnice v olomouckém okrese zůstává ještě uzavřená.

Neprůjezdná je nadále silnice mezi obcemi Norberčany a Nová Véska. V sobotu bylo v okrese uzavřeno šest silnic, silničáři vyhlásili dokonce kalamitní stav, který poté večer odvolali. "Přes noc se nám podařilo dané úseky prohrnout. Silnice u Norberčan by měla být průjezdná během dne. Přestalo pršet, silnice jsou nyní hodně mokré, někde by mohly být velké kaluže vody, řidiči musí být opatrní," řekl v neděli ráno ČTK dispečer olomoucké správy silnic.

Řidiči musí dávat pozor na dálnici D1, která je na úseku mezi kilometry 298 a 341 směrem na Bohumín kluzká. Silničáři nabádají k opatrnosti také v kopci mezi Mohelnicí a obcí Studená Loučka, kde byly odstavené kamiony.

V kraji místy prší a je zataženo, dohlednost je snížena vlivem srážek. Místy vane slabý vítr. Teploty se pohybují od minus tří do čtyř stupňů Celsia.

Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Jan Štěpánek

Sněžení opět komplikuje dopravu na silnicích v Plzeňském a Karlovarském kraji. Na západě Čech napadlo v noci na dnešek několik centimetrů sněhu, který zůstává na silnicích. Komunikace kloužou a místy se tvoří sněhové jazyky.

V Plzeňském kraji leží na silnicích buď vrstva ujetého sněhu, nebo vrstva rozbředlého sněhu. Silničáři upozorňují na kluzkou vozovku i na dálnici D5 v okolí Rozvadova. Ledovka vzniká na severním Plzeňsku, v okolí Vysoké Libyně.

Sněží také v Karlovarském kraji. Silnice jsou pokryté vrstvou sněhu, a to i hlavní tahy. Na otevřených úsecích, například v okolí Bečova nad Teplou, vznikají sněhové jazyky.

K opatrné jízdě nabádají motoristy i silničáři v Ústeckém kraji. Nad ránem zasáhlo sever Čech silné sněžení a sníh leží i na silnici D8. Silnice v kraji jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Na hlavních silnicích na Mostecku, Teplicku, Ústecku a Děčínsku je rozbředlý sníh po chemickém ošetření. Na Chomutovsku, Lounsku a v Krušných horách je vrstva nového sněhu a na Litoměřicku jsou zbytky rozbředlého sněhu. Na vozovkách nižších tříd v celém kraji leží vrstva sněhu.

Přes den bude zataženo. Sněhové přeháňky budou postupně přecházet v déšť. Odpoledne by měly srážky ustávat. Teploty se přes den dostanou nad nulu, bude až plus tři stupně Celsia, na horách kolem nuly.

Silnice ve Zlínském kraji mohou dnes namrzat. Opatrní musejí být řidiči zejména na Vsetínsku a ve vyšších polohách Zlínska, kde padá mrznoucí déšť. Je tam také mlhavo. Námraza hrozí také na kopci Syrákov na rozmezí vsetínského a zlínského okresu. Hlavní tahy v kraji jsou mokré po chemickém ošetření. Na silnicích nižších tříd leží místy uježděná vrstva sněhu krytá posypem nebo zbytky rozbředlého sněhu.

Na většině území kraje prší, na Vsetínsku padá mrznoucí déšť, jen Uherskohradišťsko je beze srážek. Je bezvětří nebo vane slabý vítr. Teploty se pohybují od nula do čtyř stupňů Celsia.

Silné sněžení zasáhlo nad ránem Liberecký kraj a sníh leží i na hlavních tazích. Silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Na silnicích I. tříd na Českolipsku, Liberecku a Semilsku jsou zbytky rozbředlého sněhu, na Jablonecku je rozbředlý sníh. Vrstva sněhu je na vozovkách nižších tříd v celém kraji.

Meteorologové očekávají, že přes den bude zataženo až oblačno s občasným sněžením, smíšenými srážkami nebo deštěm. Odpoledne by měly srážky ustávat. Teploty se přes den dostanou nad nulu, bude až plus tři stupně Celsia.

Dálnice D1 u Brna.
Dálnice D1 u Brna. | Foto: V. Moziesiková

Na hlavních silnicích Vysočiny leží rozbředlý sníh. Komunikace nižších tříd pokrývá vrstva zledovatělého sněhu. Hrozí náledí. Všechny silnice jsou sjízdné s velkou opatrností. Řidiči, kteří nemusí, by dopoledne neměli raději vyjíždět, uvedl dispečink krajské správy a údržby. V noci na dnešek připadlo asi sedm centimetrů sněhu, teploty se drží kolem nuly.

Silničáři čistili vozovky v noci a teď vyjíždějí znovu. Chemicky udržované trasy by mohly být holé do 11:00. "Teď je na nich vrstva rozbředlého sněhu, chvíli trvá, než sůl zabere," podotkl dispečer krajské správy. Na silnicích nižších tříd, které se sypou drtí, se kvůli oteplení mokrý sníh rychle mění v led a klouže to na nich. Dispečink doporučuje motoristům velkou opatrnost celé dopoledne.

Na Vysočině dnes bude převážně zataženo. Objevovat se bude sněžení, ale i déšť nebo mrholení. Teploty se odpoledne dostanou až tři stupně nad nulu.

Na jihočeských silnicích leží ujetý nebo rozbředlý sníh, pokrývá i hlavní tahy. Sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. Podle dispečinku krajské správy a údržby připadlo v noci na dnešek asi pět centimetrů sněhu. Teploty se k ránu dostaly jeden až sedm stupňů pod nulu.

V Chýnově na Táborsku v noci havaroval kamion, nehoda osobního auta se stala kolem sedmé hodiny ráno u Písku.

Podle meteorologů bude v kraji občas sněžit i přes den, večer se mohou objevit srážky s deštěm. Teploty se dostanou až tři stupně nad nulu. Mrznout bude stále ve vyšších polohách Šumavy.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Polovina kontrolovaných e-shopů v prvním čtvrtletí porušila zákon, zjistila inspekce

Polovina internetových obchodů, které kontrolovala v letošním prvním čtvrtletí Česká obchodní inspekce (ČOI), porušila předpisy. Nejčastěji se zjištěná pochybení týkala zákona o ochraně spotřebitele a inspekce za ně uložila pokuty za téměř 1,5 milionu korun. V tiskové zprávě to v pondělí uvedla ČOI, která ve sledovaném období, poznamenaném epidemií nemoci covid-19, provedla meziročně šestkrát více kontrol e-shopů. Vzhledem k uzavření mnohých kamenných prodejen kvůli protikoronavirovým opatřením se totiž prodej přes internet výrazně zvýšil.

"Výsledky kontrol v 1. čtvrtletí 2021 potvrzují, že u internetového prodeje dochází stále k vysokému počtu porušování spotřebitelské legislativy," uvedl ředitel ČOI Mojmír Bezecný. Podle něj e-shopy často neinformují zákazníky o subjektu mimosoudního řešení spotřebitelských sporů nebo o jejich právech týkajících se reklamace zboží. Dopouští se i nekalých obchodních praktik a často poskytují lživé či neúplné údaje o výrobku, dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy