Počet žen, které se staly oběťmi domácího násilí a přišly rukou manžela či partnera o život, v České republice neubývá. Občanské sdružení Rosa jich letos eviduje sedmnáct.
Lidé z Rosy rozestavěli včera na Jungmannově náměstí v Praze deset červených figurín. Každá z nich znázorňovala ženu, kterou zabil její manžel nebo druh.
"Je to takové memento, že domácí násilí je pořád slabě postihováno, trestní sazby nízké a ochrana obětí nedostatečná," uvedla ředitelka sdružení Marie Vavroňová.
Akce "Tiché svědkyně" navazuje na šestnást let starý projekt, který vznikl v Minnesotě v USA. Postupně se do něj zapojilo 46 států USA a nejméně 21 evropských zemí včetně Česka.
Sdružení ROSA
- Sdružení Rosa již třináct let zajišťuje týraným ženám i jejich dětem kompletní poradenství.
- Má krizovou linku 602 246 102, utajený azylový dům a dva utajené byty, v nichž se mohou oběti násilí skrýt.
- Rosa uvádí, že utajené ubytování zachránilo od roku 1998 život 111 ženám a 122 dětem.
Mezi těmi, jejichž jméno viselo na siluetě znázorňující oběť vraždy, je například jednatřicetiletá Karolína. Tu manžel přivázal k posteli, zalepil jí ústa, lehl si vedle ní a podpálil byt.
Třiapadesátiletou Marii zase zavraždil muž kvůli rozvodu. Zastřelil svou ženu i osmadvacetiletého syna. Další žena zemřela rukou partnera přímo před zraky lidí ve vlaku, kde ji při návratu z chaty v afektu ubodal.
Čtyřicetiletou Danielu manžel ubil kvůli tomu, že po rozchodu neměla stejný názor na dělení společného majetku. Zastřeli pak i její čtyřiapadesátiletou tetu, která vraždu viděla.