Praha - Lékárny už nebudou moci lákat pacienty na třicetikorunové slevy nebo bonusy.
Taková je další ze změn, se kterou se počítá v novele ministra zdravotnictví Leoše Hegera.
Sněmovna již také schválila, že pojišťovny nebudou platit za nejlevnější léky do 50 korun a za podpůrné a doplňkové přípravky.
Na slevy lákají pacienty zejména řetězce, ale i některé lékárny, které spadají pod krajské nemocnice. Pokud je budou nabízet, i když novela projde Senátem a podepíše ji prezident, mohly by dostat až milionovou pokutu.
"Nikdo nedělá dobročinnost zadarmo. Když nevyberou poplatek za recept, tak peníze získají jinou cestou. Lidé si třeba připlatí za potravinové doplňky," popsal pro Aktuálně.cz Hegerův poradce Pavel Vepřek, jak se v současné době některé lékárny chovají.
Zaplatíte ročně o tisíce navíc, tvrdí lékárny
Řetězce lékáren ale říkají, že zákaz povede k zániku konkurence mezi lékárnami.
"Opatření přitom může znamenat u našich klientů v průměru až zdvojnásobení doplatků za léky," prohlásil Pavel Vajskebr, šéf lékárnického řetězce Dr. Max náležejícího skupině Penta Investments.
Pokud možnost poskytovat bonusy a slevy padne, může podle něj například silný diabetik s cukrovkou druhého typu zaplatit ročně v lékárně Dr. Max přes 8000 korun navíc.
Novela však zakazuje slevy a bonusy jen na léky hrazené ze zdravotního pojištění. Na volně prodejné léky mohou lékárny dávat slevy dál.
"V tomto případě se jde totiž proti komfortu, a tedy i zájmům pacientů," řekl šéf Grémia majitelů lékáren Marek Hampel.
Jak zákon obejít? O tom prý Rath nepřemýšlí
Jedním z prvních, kdo slevy na léky na recept zavedl, byl Středočeský kraj.
Každý pacient, který si tu chce vyzvednout v krajské lékárně přípravek bez doplatku nebo s doplatkem do třiceti korun, dostává od lékárny kupón na slevu ve výši třiceti korun. Teď by o tuto možnost mohli lidé přijít.
"Jen čekám, kdy tato koalice zakáže poskytovat slevy i v ostatních obchodech a nejen v lékárnách," řekl Aktuálně.cz David Rath, středočeský hejtman a stínový ministr zdravotnictví.
Hegerův poradce Pavel Vepřek však tvrdí, že slevy a různé bonusy bourají celý systém regulačních poplatků. "Navíc viditelně se tím neušetří vůbec nic," dodal Vepřek.
Novela v současné době míří ze sněmovny do Senátu. Pokud bude schválena, začne prý Rath teprve řešit, zda budou v krajských lékárnách proplácet slevy dál.
V Hegerově reformě se počítá také s tím, že lidé budou plně hradit léky do 50 korun a také doplňkové a podpůrné přípravky. Díku této změně by měla do systému veřejného zdravotního pojištění přitéct více než jedna miliarda korun.
Mezi takzvané podpůrné léky patří slabší přípravky na tlak, hubnutí, pálení žáhy a křečové žíly. Jejich vyřazení z úhrad pojišťoven dopadne podle České lékárnické komory hlavně na seniory, kteří je nejčastěji užívají.