Praha - Česko v sobotu druhým dnem volilo prezidenta. Voliči měli šanci až do 14:00. Nyní volební komisaři začnou hlasy sčítat.
V pátek si našly cestu k urnám zhruba dvě pětiny voličů, hlasovalo už také všech devět kandidátů. Optimistické odhady hovořily o tom, že by celkem mohlo přijít až 70 % voličů. Jenže sobota se zdála o něco více ospalejší, než se předpokládalo, atakováno tedy bude spíše 60 %.
Nicméně volební komise se shodují: přicházeli i ti, kteří jindy nechodí. To bylo znát i četnými zmatky s hlasováním - lidé mnohdy nevěděli, kam přesně mají jít volit, nebo v čem mají hlasovací lístek do urny vhodit.
Drtivá většina výsledků, které budou k dispozici na serveru www.volby.cz, by mohla být podle odhadu statistiků známa do sobotního večera.
Pokud žádný z kandidátů nyní nezíská nadpoloviční většinu hlasů, postoupí spolu s dalším nejúspěšnějším do druhého kola. Toto finále by se uskutečnilo za dva týdny, tedy 25. a 26. ledna.
Volební pátek v obrazech:
"Po uzavření místnosti 18. okrsku v Kroměříži je volební účast 66,9 %," hlásí reportér Aktuálně.cz.
Pro odlehčení: kromě volebních lístků se v sobotu (a také v neděli) sčítá i vodní ptactvo. "Loni se v ČR sčítalo na rekordních 661 lokalitách, byl sečten i rekordní počet 258 293 exemplářů vodních ptáků. Rekordní byly zjištěné počty volavky bílé (569 exemplářů), volavky popelavé (2310), husy běločelé (50.210), husice nilské (osm) i racků bouřního (2002), stříbřitého (2766) a bělohlavého (1229). Na nezamrzlých úsecích řek i menších toků, rybnících a jezerech se i letos budou sčítat všechny volavky, potápky, kormoráni, kachny, kachničky, poláci, hvízdáci, morčáci, ostralky, lysky, rackové, husy i labutě," informuje ČTK. Tak uvidíme, jak to dopadne ve volbách, kolik čeho bude...
"K 13 hodině průměrná volební účast ze všech 23 volebních okrsků na území Českého Těšína dosáhla 52,9 procent. Největší frekvenci hlásí okrsek číslo 3 v Renatexu, dále v Tovární ulici odvolilo již 62 procent oprávněných, ve Stanislavicích pak 61 procent. Nejslabšími okrsky zůstávají ty na sídlišti Svibice. Svého práva využívají zástupci všech generací. Volby doprovází i velký zájem o návštěvu s přenosnou volební schránkou. Dnes dopoledne volili například v Domově pro seniory, kde se účast přiblížila ke dvěma třetinám a tento výsledek ještě ponížila skutečnost, že část seniorů zde má polské státní občanství nebo má bydliště jinde a nevyřídila si volební průkaz," informuje z České Těšína tisková mluvčí radnice Dorota Havlíková.
Irena Amlerová na Facebooku: "Nevolím, nikdo z nich nesplňuje moje představy odpovědné hlavy státu."
Pavel Cody Ungr na Twitteru: "Příjemné bylo, že jsem díky volbám dostal k pracovní neschopnostii i vycházky. Příjemně mne překvapilo, že na to lékaři myslí."
Od reportéra Aktuálně.cz: "Volební účast v Plzni se podle informací z osmi okrsků pohybuje kolem 60 procent, zatím tedy spíše nadprůměrná. O něco nižší, ale stále nadpoloviční, je účast v referendu proti stavbě dalšího obřího obchodního areálu v centru města. V obou hlasováních je viditelný velký zájem mladých lidí v porovnání s předchozími volbami."
K první přímé volbě prezidenta skutečně chodí podle svědectví reportérů Aktuálně.cz i zajímavá sorta lidí - prvovoliči, ovšem ve věku kolem 45 let. Například reportérka v Pardubicích zažila, jak jeden z voličů vešel do místnosti, nečekal na frontu u občanek ani u plenty a do urny hodil bez úřední obálky svůj hlas. Chvíli nato přišly dvě dámy ve věku kolem 50 let a rozčilovaly se na komisi, že se tu nedá vyznat, proč na dveřích tříd nejsou názvy a čísla ulic. Po upozornění, že mají na obálce s hlasovacími lístky číslo okrsku, optaly se: "Okr-coo?"
Od reportérky Aktuálně.cz: "V jedné z volebnich mistnosti Prahy 3 hlásí volební účast k 70%. Někteří voliči, ač ve středních letech, byli zjevně u voleb poprvé. Jedna žena (byla to blondýna, ale nebuďme nekorektní) se domnivala, ze odvoli tim, že lístek nechá za plentou. Poté chtěla do urny hodit hlasovaci listek v modré obálce s adresou. Teprve po upozornění komise přendala lístek do správné obálky a po pětiminutové peripetii konečně odvolila."
Oproti většině republiky nadprůměrnou účast hlásí ve 12:30 reportér Aktuálně.cz z 18. volebního okrsku v Kroměříži: "Odvolil 700. volič, čímž jsme se s účastí dostali přes 62 %. Chodí hodně mladých voličů."
Stoprocentní účast zaznamenali ve vojenském újezdě Březina na Vyškovsku, kde ale volí jen pět obyvatel. Navíc tam hlasovali dva lidé odjinud - na voličský průkaz.
Účast téměř 54 procent zaznamenala v sobotu kolem 10:30 pátá pražská městská část. "Nejvíce hlásí okrsek v Podbělohorské ulici, má 64 procent," sdělila mluvčí Prahy 5 Ivona Kratochvílová. Více než polovina voličů už přišla k volebním urnám také na sídlištích v Bohnicích a Kobylisích v Praze 8. Komisaři v Karlíně a Libni hlásili podle Martiny Tikalové z radnice Prahy 8 účast asi 42 procent. Padesátiprocentní účast měla kolem 11:00 Praha 6.
Ve Vlčicích na Trutnovsku, pod které spadá osada Hrádeček, kde měl chalupu exprezident Václav Havel, se volební účast v sobotu po 10:30 pohybovala kolem 50 procent. Na Základní škole Mandysova v Hradci Králové ve dvou z volebních místnostech odvolilo 52 a 55 procent voličů, podobnou účast registrovali i na Základní škole bratranců Veverkových v Pardubicích. "Lidé stále přicházejí, ta účast je mnohem vyšší než při krajských volbách," řekla členka volební komise.
Kolem 50 procent se pohybuje volební účast v Ústeckém kraji. V centru Teplic ji ve většině obvodů odhadují až na 60 procent, na sídlištích zhruba o deset procentních bodů méně. Úplně se vymyká jen jeden okrsek, kam spadá teplický magistrát. Na něm má trvalé bydliště mimo jiné asi 700 lidí bez trvalého bydliště a účast je jen asi čtvrtinová. "To tu ale míváme běžně," řekl ČTK předseda volební komise.
Ve středních Čechách zaznamenali nadpoloviční účast v Benešově, v Kolíně a Kutné Hoře. V Čakovicích na Benešovsku, kde má chalupu prezidentský kandidát Jan Fischer, odvolilo již 80 ze 141 oprávněných voličů.
Velký zájem lidí registrovali v sobotu volební komise v Olomouckém kraji. "Zatím nejvyšší účast jsme dnes dopoledne zaznamenali v Baldovci na Prostějovsku, kde už přišlo 66 procent z 84 voličů," řekl v sobotu Peter Garláthy z olomouckého krajského úřadu. V Zábřehu na Šumpersku, kde lidé hlasují i v referendu o stavbě papírny, se účast přehoupla přes padesát procent. Bude zřejmě vyšší než ve volbách do krajského zastupitelstva.
V krajské Jihlavě už zřejmě odevzdalo svůj hlas přes 50 procent voličů. "Zájem byl větší než v minulých volbách, asi do deseti místností jsme doplňovali volební lístky," řekl mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis. V Novém Veselí na Žďársku, kde v posledních letech žije Miloš Zeman, už volební účast činí 72 procent. V Bukově na Žďársku, kde se souběžně s volbami koná i referendum o jaderném úložišti, odevzdalo kolem 10:30 svůj hlas 80 procent ze 149 oprávněných voličů.
Účast do 50 procent registrovali v Libereckém, Moravskoslezském a na mnohých místech Karlovarského kraje. V Sokolově volební komisaři hlásili dopoledne jen asi 37 procent. V Jihomoravském kraji měli kolem 10:00 průměrnou účast přes 49 procent. Většinou kolem 50 procent odhadují dnes volební účast oslovené volební komise v Plzeňském, Zlínském a Jihočeské kraji.
Dušan Murčo, Slovák žijící v Praze, na Facebooku: "Bez ohladu na to, kto tie volby vyhra, paci sa mi uz ta predvolebna atmosfera. Teda asi hlavne medzi mladymi a mozno je to dane len mojim okolim tu na FB alebo offline. Kazdopadne zelam si, aby sme aj my na Slovensku mali ak nie prezidenta, tak aspon kandidata, za ktoreho sa budeme bit a na ktoreho budeme hrdi. Like Karel."
Obyvatelé Kobeřic na Opavsku nežijí jen prezidentskou volnou. V sobotu v referendu rozhodují také o tom, zda má obec prodat rozestavěnou budovu a pozemky v centru vsi zájemci, který tam chce postavit supermarket. Obec by skelet, který tam nevyužitý stojí přes 20 let, prodala minimálně za šest milionů korun. Původně tam mělo stát nákupní středisko. Povolení pro jeho stavbu bylo vydáno už v září 1989. Stavba tehdy měla stát 13 milionů korun a hotova měla být v březnu 1994. Zůstalo ale jen u plánů.
"Původně plánované využití by se nezměnilo. Změnila se ale doba a v okruhu 20 kilometrů vyrostla řada obchodů, které obyvatelé Kobeřic pro nákupy využívají. Proto se ptáme, zda je to potřeba," řekl kobeřický starosta Lukáš Kubný.
Reportér TV Nova a někdejší reportér ČT Jan Moláček na Twitteru ironicky poznamenal: "Nebojte, ono se to přání mít na Hradě šlechtice splní! (Wikipedie: Zeman je označením nižšího šlechtice v českých zemích, Polsku a Uhrách.)"
Sociální sítě: Poslední šance zvednou se a něco s výsledky udělat, pak už neplačte, burcují se lidé. Ti, kteří sedí v komisích pak k tomu na sociálních sítích a v hromadných emailech tajuplně poznamenávají: "Koho myslíte, že volí ty zástupy důchodců, kteří nám sem proudí...?"
"Druhý den prezidentské volby a opět velký zájem voličů! Karviná je na více než 40% v průměru, ale máme už i v jednotlivých okrscích 50%. Ukradenou státní vlajku u jedné z místností jsme ráno nahradili novou. Jinak klidný průběh," informuje mluvčí města Šárka Swiderová.
"Bohužel vyhraje asi profesionální politik, ať už Zeman nebo kníže. Přitom to je jedinečná šance dostat mezi politiky člověka!" povzdechl si Jiří Štěrba na Facebooku.
"K dnešnímu ránu odvolilo v Českém Těšíně 33,9 procent voličů," sděluje tisková mluvčí města Dorota Havlíková.
Praha Suchdol: Do volebních místností proudí v sobotu dopoledne lidé všech věkových kategorií, staré manželské páry o dvou holích i celé rodiny s malými dětmi, které rodiče vedou za ruku, nebo dokonce vezou v kočárku. Staří a mladší členové rodin se dělí ve škole Mikuláše Alše dole pod schodištěm, kdy mladí jdou pěšky do patra, staří na výtah.Volební komise hlásí, že už odvolilo 58% voličů. Odhadují tedy, že účast určitě do 14 hodin přesáhne 60%.
České volby pravděpodobně vyberou prezidenta, který bude vstřícnější k EU, napsal americký ekonomický deník The Wall Street Journal (WSJ) . "V roce 2009 Václav Klaus držel unii měsíce jako rukojmí, když odmítal podepsat lisabonskou smlouvu... Nakonec ji podepsal, ale jeho zdráhání mu vyneslo pověst - která ho stále těší - nejvíce protibruselského politika v celé EU," uvedl deník.
Klausův postoj potěšil některé, ale ne všechny Čechy, kteří jsou si vědomi těsných ekonomických vztahů se zbytkem unie, tvrdí podle WSJ většina místních politických analytiků a ekonomů. Nicméně Klausova neustálá kritika měnové unie přispěla k tomu, že mnoho Čechů se postavilo proti výměně koruny za euro ještě před propuknutím úvěrové krize v eurozóně, dodal list. Podle něj všichni kandidáti tvrdí, že i když není potřeba spěchat s přijetím eura, země by neměla zůstávat stranou integračního procesu v EU.
Americký list se domnívá, že nový prezident přinese v tomto směru na Hrad změnu v tónu a symbolismu, když všichni favorizovaní kandidáti přislíbili vyvěsit evropskou vlajku.
Britský The Daily Telegraph si v článku z Varšavy všímá hlavně Miloše Zemana, který "mluví drsně a kouří jednu za druhou". Miloš Zeman vede barvité pole kandidátů, z nichž nejosobitější je Vladimír Franz pokrytý tetováním od hlavy až k patě, dodal list.
Blogerka amerického deníku The Washington Post zařadila Franze do přihrádky "tohle by se v Americe nikdy stát nemohlo". Cituje Franze, když při vhození hlasovacího lístku řekl, že neví, jestli se dostane do druhého kola, "ale nejdůležitější je, že se národ probouzí". I tak je to ale důležitý okamžik pro příznivce body-artu po celém světě, dodal blog.
Přání Davida Slavíčka v sobotu dopoledne na Twitteru: "Ani by mi tolik nevadilo, kdyby nevyhrál můj kandidát, ale prosím, ať nevyhraje Fischer, Zeman, Diensbier a nebo Bobošíková."
Vtipný tweet Pavla Nejedlíka: "Jestli Franz vyhraje, tak v příštích volbách bude s tetováním po celém obličeji kandidovat i Fischer."
Čeho si na českých prezidentských volbách všímá zahraniční tisk? Že Češi mají o volby zájem, že Zeman je levičák, ale spolupracoval by zřejmě s pravicí, neboť na svém mítinku pronesl "levicový idiot je horší než pravicový idiot", že byl Jan Fischer dlouho v KSČ a Čechům se to nelíbí, a že profesor Franz potetovaný obličej a nejen obličej...
"18. okrsek v Kroměříži hlásí oproti pátku pozvolný začátek volební soboty. Přesto jsme právě překročili 50% účast," hlásí reportér Aktuálně.cz, jenž zasedá přímo ve volební komisi.
V USA a Kanadě volilo v první přímé volbě českého prezidenta přes 500 lidí. Byla to méně než polovina registrovaných voličů. Nejvíce jich dorazilo k volební urně na konzulát v New Yorku, kde k volbám zaregistrovali 315 lidí. Během čtvrtka a pátku tu do ní vhodilo hlas téměř 160 lidí, z toho 40 na volební průkaz.
Jedním z nich byl známý výtvarník Petr Sís, který ve Spojených státech žije od 80. let minulého století. Uvedl, že nový český prezident by měl lidem dávat naději a inspiraci. "Myslím si, že je hrozně důležité, aby lidi měli pocit, že když věci třeba nejdou dobře, tak že je naděje, že půjdou lépe. Nerad bych viděl, aby to byl někdo, o kom se pak řekne, že se to dalo čekat," řekl.
Na ambasádě v americkém hlavním městě Washingtonu volilo kolem 120 lidí. "Bylo jich o několik desítek méně než při posledních sněmovních volbách," sdělil Martin Pizinger z ambasády.
Na konzulátu v Chicagu volilo kolem 65 lidí, registrovaných voličů tu bylo asi 150. V Los Angeles se pak prvního kola volby nové české hlavy státu zúčastnilo kolem 50 osob. Ve volebním seznamu jich tu je zapsáno asi 100.
Na ambasádě v kanadském hlavním městě Ottawě hlasovalo asi 65 lidí. Na volebním seznamu jich tu měli 138. Šest lidí hlasovalo na voličský průkaz, stejně jako v Torontu. Tam celkem k volbám dorazilo 76 lidí. Na volebním seznamu jich bylo kolem 300.
Češi přítomní na americkém kontinentu začali hlasovat v první přímé volbě prezidenta České republiky v předstihu ve čtvrtek . Nejprve šli k volebním urnám v budovách českých zastupitelských úřadů voliči v Brazílii a v Argentině. Následovali pak čeští občané ve Spojených státech a Kanadě. Volba českého prezidenta na západní polokouli skončila v pátek místního času; v Česku se volební místnosti uzavřou v sobotu ve 14:00.