Praha/Bachmač - Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová po návštěvě ukrajinské Bachmače, kde za první světové války bojovali českoslovenští legionáři, ocenila jejich boj proti nepříteli. Jenže jmenovala protivníka z druhé světové války.
Na závěr svého příspěvku na sociální síti Instagram, kde se bojům u Bachmače věnovala, připsala anglické resumé: "Navštívila jsem Bachmač, abychom si společně připomněli československé vojáky bránící vesnici proti Hitlerovi," stálo v příspěvku.
Českoslovenští legionáři sice u Bachmače bojovali proti německé armádě, jenže devětadvacetiletý Adolf Hitler byl tou dobou bezvýznamným německým desátníkem na západní frontě.
Šlechtová dovětek ve svém příspěvku smazala, mezitím ale začal printscreen z jejího profilu kolovat po sociálních sítích.
Chyba podle Šlechtové vznikla záměnou textů u dvou fotek. Krátce před návštěvou Bachmače totiž ministryně zveřejňovala příspěvek ze Sokolova, na jehož konci rovněž anglicky psala dovětek, že toto místo českoslovenští vojáci bránili proti nacistům.
"Ta hloupá chyba vznikla záměnou dvou fotografií z Bachmače a Sokolova. Škoda, že se již neřeší správný text v češtině. Kdo chce psa bíti, hůl si vždy najde. Celá má delegace je svědkem mých projevů a vyjádření úcty k historii a padlým na obou místech," uvedla na Facebooku ministryně Šlechtová.
Ministryně Šlechtová při návštěvě Sokolova uvedla, že Česko považuje tamější bitvu proti německým vojskům v roce 1943 "za jeden z nejdůležitějších mezníků vojenské historie". "Tato historická událost pro nás představuje významný krok, který ovlivnil naše dějiny. Chtěla bych vyjádřit pokoru a poděkováním všem, kteří se účastnili této bitvy," uvedla Šlechtová.
K bojům u Bachmače Šlechtová připomněla, že v době, kdy je vojáci vedli, Československo ještě neexistovalo. "Vojáky vedlo jen vlastenectví a nebojím se říci husitská víra. Chtěli právě mimo jiné na tomto místě vybojovat náš stát," uvedla ministryně.
Za první organizovaná bojová vystoupení československých legionářů jsou považována nasazení roty Nazdar na západní frontě v roce 1914 a na východě boj u Zborova v roce 1917. Dohodové československé jednotky se formovaly zprvu z krajanů, později z válečných zajatců a dezertérů z rakouské armády.