Šlachtův tým zatýkal v řadách policie, zadržel i šéfa oddělení na protikorupčním Holuba

Lukáš Prchal Marek Pokorný Vojtěch Blažek Lukáš Prchal, Marek Pokorný, Vojtěch Blažek
Aktualizováno 11. 5. 2016 20:33
Útvar pro odhalování organizovaného zločinu ve středu odstartoval zásah v řadách policie. Podle týdeníku Respekt policie zadržela deset lidí včetně vysoce postaveného detektiva protikorupčního útvaru. Aktuálně.cz zjistilo, že jde o vedoucího druhého oddělení odboru korupce Radka Holuba. Případ má souviset s odposlechy nalezenými u pražského kriminalisty Pavla Klučky.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Policie ČR

Praha - Detektivové ÚOOZ spustili rozsáhlou akci, která míří do vnitřních struktur policie. Zadrželi během ní několik lidí i vysoce postaveného detektiva protikorupční policie. Redakci to potvrdil mluvčí oddělení Jaroslav Ibehej: "Došlo k omezení na svobodě jednoho policisty z našeho útvaru," uvedl s tím, že více informací v tuto chvíli nemá. Podle zjištění Aktuálně.cz jde o vedoucího druhého oddělení odboru korupce Radka Holuba.

Ten na Útvar odhalování korupce a finanční kriminality přišel zhruba před pěti lety z pražské kriminálky. Podle bývalých kolegů jde o spolehlivého policistu, který se právě proto vypracoval až do pozice šéfa oddělení. Holub nedávno vypovídal jako svědek u soudu s dalším exdetektivem útvaru Rostislavem Kotrčem. Kotrč byl obžalovaný z toho, že vynášel informace z vyšetřování korupce na Ředitelství silnic a dálnic. Soud jej následně osvobodil.

První zprávu o zásahu přinesla Česká televize, potvrzených informací je ale zatím poskrovnu. "Mohu potvrdit, že probíhá realizace v trestní věci, kterou dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze," řekl Aktuálně.cz mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták s tím, že právo informovat si vyhradili žalobci.

Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová ale nebyla sdílnější a pouze potvrdila probíhající akci. "Mohu jen potvrdit, že Útvar pro odhalování organizovaného zločinu provádí úkony trestního řízení. Bližší podrobnosti vzhledem ke stadiu řízení nebudeme poskytovat," uvedla Bradáčová a odkázala na čtvrteční dopoledne, kdy k případu zřejmě vydá krátkou tiskovou zprávu. Odmítla i upřesnit, kolik lidí protimafiánský útvar zadržel a kde zasahoval.

Mezi zadrženými mají být lidé ze současných i bývalých řad policie. Podle týdeníku Respekt případ souvisí s odposlechy nalezenými u pražského kriminalisty Pavla Klučky a týká se podezření z rozsáhlého vynášení informací organizovanému zločinu. Skupinu měl vést bývalý policista Igor Gáborík, kterého podle Respektu policie také zatkla. Od policie Gáborík odešel před patnácti lety, udržoval si tam ale rozsáhlé styky a údajně předával informace z vyšetřování jednomu z vlivných pražských lobbistů.

S Gáboríkem měl spolupracovat další zadržený, a to právě Pavel Klučka, který v pražské policii šéfuje odboru hospodářské kriminality. Deník Právo nedávno napsal, že policista objevil odposlechy v kancelářích týmu, který prověřuje podezření na dotační podvod související se stavbou luxusní farmy Čapí hnízdo vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše (ANO). Mezi zadrženými se původně objevilo i jméno Klučkova spolupracovníka Pavla Nevtípila, který má vyšetření Čapího hnízda přímo na starosti. Serveru Neovlivní.cz ale vzápětí sám Nevtípil řekl, že zadržený nebo vyslýchaný vůbec nebyl.

Podle Respektu je mezi deseti lidmi, o něž se policie údajně zajímá, také městská státní zástupkyně Dagmar Máchová a někteří její spolupracovníci. Mluvčí pražského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová ale řekla, že u nich nikdo zadržený nebyl.

Máchovou a Klučku spojuje případ předražených jízdenek pro pražský dopravní podnik, na který v roce 2010 policii upozornil podnikatel Vladimír Sitta ml. Ten posléze sám čelil trestnímu stíhání pro tunelování vlastní firmy. Máchová jako dozorující státní zástupkyně zablokovala Sittovi a jeho otci akcie jejich rodinné tiskárny Neograph, a uvolnila tím cestu Ivo Rittigovi, který pak tiskárnu ovládl. Díky podivné smlouvě s dopravním podnikem šlo Rittigovi 17 haléřů z každé prodané jízdenky.

Sitta, jeho otec a ještě právník Neographu byli pak Máchovou obžalováni kvůli údajnému tunelování tiskárny. Za policii vedl stíhání právě Klučka a také Nevtípil. Po verdiktu pražského městského soudu, který na podzim 2015 všechny tři muže uznal vinnými, čelila Máchová kritice, že se rolí Rittiga v případu vůbec nezabývala. Sitta a jeho syn se před soudem bránili, že jde jen o mstu za to, že na policii před pěti lety právě na tunelování dopravního podniku upozornili. Mohl za něj podle nich společník Jan Janků, který byl na Rittiga napojen.

 

Právě se děje

Další zprávy