Policie obstavila účet dceřinné firmy ČEZ, jde až o 120 milionů korun

ČTK ČTK
14. 4. 2016 13:59
Policie zadrží polovinu peněz, které fond v budoucnu utrží za prodanou elektřinu z fotovoltaické elektrárny Vranovská Ves. Energetická firma by tím za rok mohla ztratit přístup ke zhruba 120 milionům korun, což představuje přibližně pět procent ročních tržeb celé společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje. Krok souvisí se zahájením trestního stíhání proti čtveřici osob, které podle serveru E15 nemají být zaměstnanci žádné z dcer ČEZ.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Policie částečně obstavila účet divize ČEZ Obnovitelné zdroje. Zadrží polovinu peněz, které fond v budoucnu utrží za prodanou elektřinu z fotovoltaické elektrárny Vranovská Ves.

Energetická firma by tím za rok mohla ztratit přístup ke zhruba 120 milionům korun, což představuje přibližně pět procent ročních tržeb celé společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje. Píše to server E15.cz s tím, že fond podal proti postupu policie stížnost.

Krok souvisí se zahájením trestního stíhání proti čtveřici osob, které podle E15 nemají být zaměstnanci žádné z dcer ČEZ.

"Můžeme potvrdit, že jsme obdrželi usnesení Policie ČR, kterým je společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje, jakožto provozovateli fotovoltaické elektrárny Vranovská Ves, zajišťována na externím účtu vedeném u ČNB poměrná část finančních prostředků z každé budoucí pohledávky vzniklé ČEZ OZE za společností OTE," sdělil serveru mluvčí ČEZ Martin Schreier.

Objem zadržovaných peněz podle E15 odpovídá rozdílu mezi výkupními cenami platnými pro roky 2010 a 2011. Na přelomu těchto let se změnily výkupní ceny, v roce 2011 klesly na polovinu.

Fotovoltaika Vranovská Ves byla v hledáčku policie už před několika lety, kdy byla v podezření z podvodného vylákání licence na konci roku 2010, což jí mělo zajistit výhodnější ceny pro výkup elektřiny. V říjnu 2014 však protikorupční policie kauzu odložila, připomíná E15.cz.

Vranovská Ves byla jednou z řady elektráren, které byly do sítě zapojeny těsně před koncem roku 2010. S Novým rokem 2011 totiž přestaly platit staré výkupní ceny elektřiny - dvojnásobné oproti roku 2011.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Bouzková s Hradeckou při deblové premiéře titul v Charlestonu nezískaly

Tenistky Marie Bouzková a Lucie Hradecká na prvním společném turnaji na zelené antuce v Charlestonu deblový titul nezískaly. Ve finále český pár podlehl 2:6, 4:6 nejvýše nasazené americko-nizozemské dvojici Nicole Melicharová, Demi Schuursová.

Dvaadvacetileté Bouzkové nevyšel útok na první titul v kariéře, o třináct let starší Hradecká už ve čtyřhře vyhrála 24 turnajů WTA Tour včetně dvou grandslamů.

Ve finále dvouhry se utkají o svou premiérovou trofej Danka Koviničová z Černé Hory a Ruska Veronika Kuděrmětovová.

Tenisový turnaj žen v Charlestonu (antuka, dotace 565.530 dolarů):

Čtyřhra - finále: Melicharová, Schuursová (1-USA/Niz.) - Hradecká, Bouzková (ČR) 6:2, 6:4.

Tenisový turnaj mužů v Monte Carlu (antuka, 2,460.585 eur):

Dvouhra - 1. kolo: Goffin (11-Belg.) - Čilič (Chorv.) 6:4, 3:6, 6:0, Thompson (Austr.) - Paire (Fr.) 6:4, 6:7 (3:7), 7:6 (7:5).

Tenisový turnaj mužů v Marbelle (antuka, dotace 408.800 eur):

Dvouhra - finále: Carreňo (1-Šp.) - Munar (Šp.) 6:1, 2:6, 6:4.

Čtyřhra - finále: Behar, Escobar (Urug./Ekv.) - Brkič, Čačič (Bosna/Srb.) 6:2, 6:4.

Tenisový turnaj mužů v Cagliari (antuka, dotace 408.800 eur):

Dvouhra - finále: Sonego (3-It.) - Djere (Srb.) 2:6, 7:6 (7:5), 6:4.

Další zprávy