Školky asi nebudou muset přijímat dvouleté děti. Ať ale vláda vyřeší, kam s nimi, požadují piráti

Šárka Mrázová Šárka Mrázová
20. 6. 2018 15:11
"Vzhledem k tomu, že se ruší povinnost školek přijímat dvouleté, tak spatřujeme dětskou skupinu jako doplněk k mateřské škole. Navrhl jsem doprovodné usnesení, aby vláda našla způsob a začlenila dětské skupiny do financování z národních zdrojů. Aby pokračovaly i po roce 2020," říká Lukáš Bartoň (piráti).
Od roku 2020 mají mít dvouleté děti nárok na místo ve školkách. Některé školky už ale dvouleté přijímají, a říkají: jde to, ale musí se na to jinak.
Od roku 2020 mají mít dvouleté děti nárok na místo ve školkách. Některé školky už ale dvouleté přijímají, a říkají: jde to, ale musí se na to jinak. | Foto: Economia

Praha - Rozporuplné nařízení pro mateřské školy, které by musely od roku 2020 povinně přijímat i dvouleté děti, spěje ke svému konci. Školský výbor ve středu doporučil sněmovně, aby přijala novelu poslanců ODS a povinnost zrušila. Tak jako doposud bude tedy záležet na samotných školkách, zda děti mladší tří let přijmou. Poslanci o zrušení rozhodnou zřejmě už na konci června.

Stát ale bude muset vyřešit problém, kam s dvouletými dětmi, jejichž rodiče se chtějí vrátit do práce. Piráti proto požadují, aby vláda našla nový model financování dětských skupin po roce 2020, až dotečou peníze z evropských fondů. Právě dětské skupiny, které zřizují obce, firmy, neziskové organizace a církve, už jako alternativa zejména pro dvouleté děti fungují. Jsou ale závislé na evropských penězích a na školném od rodičů.

Místopředseda školského výboru, poslanec Lukáš Bartoň (piráti), proto předložil doprovodné usnesení, výbor k němu ale stanovisko nezaujal. "Vzhledem k tomu, že se ruší povinnost školek přijímat dvouleté, tak spatřujeme dětskou skupinu jako doplněk mateřské škole. Zejména dětské skupiny se už osvědčily v péči o děti nízkého věku, průměrný věk dítěte v dětské skupině je 2,1 roku," řekl Aktuálně.cz Bartoň.

Piráti chtějí, aby rodiče měli možnost někam dvouleté dítě umístit. "Dětské skupiny může zřizovat firma, nyní to patří mezi významné benefity pro zaměstnance, může je i zřizovat obec nebo mohou být přímo v mateřské škole," doplnil Bartoň.

Ministerstvo školství s Bartoňovým návrhem nesouhlasí, stejně jako část vládních poslanců. Školky jsou podle nich vzdělávací instituce, kdežto dětské skupiny o děti "jenom pečují". "Souhlasím s ministerstvem, že vzdělání dětí je od tří let dál, ale ne hlídání dětí a péče," poznamenal k tomu předseda výboru Václav Klaus mladší (ODS). Podle Bartoně ale souvislost mají už proto, že se nyní povinnost pro školky přijímat dvouleté zruší. Poslanec očekává, že sněmovna načte jeho návrh do tří týdnů.

Náměstkyně ministra školství Dana Prudíková Aktuálně.cz řekla, že by doprovodné usnesení pirátů mělo mířit úplně k jinému zákonu než školskému. Úřad je podle ní nicméně připraven o začlenění dětských skupin jednat. "Ten návrh usnesení hovoří o tom, že dětské skupiny by měly být alternativou pro celé předškolní vzdělávání. Věcně tomu ale tak není. Měli bychom jednat o tom, aby se dětské skupiny a školky doplňovaly, nikoliv aby stály alternativně vedle sebe," dodala. 

Naopak povinnost předškolního vzdělávání v posledním ročníku školky by v zákonu podle středečního usnesení výboru měla zůstat. Záporné stanovisko dali poslanci k návrhům poslankyně Kateřiny Valachové (ČSSD), aby stát zajistil podmínky pro přijímání dvouletých dětí ve školkách nebo dětských skupinách a aby měly ve školce garantované místo děti, kterým budou tři roky do konce kalendářního roku.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Zdroje blízké britské vládě: uzavření obchodní dohody s EU má stále jen asi poloviční šanci na úspěch

 Podle nejmenovaných zdrojů z britské vlády, na které se odvolávají stanice BBC a list The Guardian, jsou šance na to, že se podaří vyjednat smlouvu o vztazích Británie s Evropskou unií, jen asi 50 na 50. Poté, co se Londýn s Bruselem po týdnu vyčerpávajících jednání nedokázaly dohodnout, bude dnes odpoledne o situaci telefonicky mluvit přímo šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová s britským premiérem Borisem Johnsonem.

Británie z Evropské unie odešla letos 31. ledna a na Silvestra skončí přechodné období. Podle zdrojů v EU bodem sváru zůstává otázka přístupu rybářů z EU do britských vod, pravidel hospodářské soutěže a dohledu nad řešením sporů. 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 16 minutami

Českem se v noci na sobotu prohnal silný vítr, lámal stromy a odřízl tisíce domácností od elektřiny

Silný vítr v noci a během sobotního dopoledne v několika krajích zkomplikoval dopravu a zaměstnal hasiče, kteří odstraňovali hlavně stromy popadané na silnice, železniční tratě, chodníky, automobily či elektrické dráty. Nejsilnější poryvy zaznamenali meteorologové brzo ráno na Sněžce, kde vítr foukal v nárazech rychlostí až 166 kilometrů za hodinu. Kvůli poruchám na elektrickém vedení byly ráno tisíce domácností bez elektřiny, nejvíc - přes 20 tisíc odběrných míst - v Pardubickém kraji.

Aktuální výstraha meteorologů na silný vítr se od neděle rozšíří na většinu republiky s výjimkou většiny západních Čech, foukat má až do pondělního rána. Největší nebezpečí hrozí ve Frýdlantském výběžku na severu Čech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy