Školky asi nebudou muset přijímat dvouleté děti. Ať ale vláda vyřeší, kam s nimi, požadují piráti

Šárka Mrázová Šárka Mrázová
20. 6. 2018 15:11
"Vzhledem k tomu, že se ruší povinnost školek přijímat dvouleté, tak spatřujeme dětskou skupinu jako doplněk k mateřské škole. Navrhl jsem doprovodné usnesení, aby vláda našla způsob a začlenila dětské skupiny do financování z národních zdrojů. Aby pokračovaly i po roce 2020," říká Lukáš Bartoň (piráti).
Od roku 2020 mají mít dvouleté děti nárok na místo ve školkách. Některé školky už ale dvouleté přijímají, a říkají: jde to, ale musí se na to jinak.
Od roku 2020 mají mít dvouleté děti nárok na místo ve školkách. Některé školky už ale dvouleté přijímají, a říkají: jde to, ale musí se na to jinak. | Foto: Economia

Praha - Rozporuplné nařízení pro mateřské školy, které by musely od roku 2020 povinně přijímat i dvouleté děti, spěje ke svému konci. Školský výbor ve středu doporučil sněmovně, aby přijala novelu poslanců ODS a povinnost zrušila. Tak jako doposud bude tedy záležet na samotných školkách, zda děti mladší tří let přijmou. Poslanci o zrušení rozhodnou zřejmě už na konci června.

Stát ale bude muset vyřešit problém, kam s dvouletými dětmi, jejichž rodiče se chtějí vrátit do práce. Piráti proto požadují, aby vláda našla nový model financování dětských skupin po roce 2020, až dotečou peníze z evropských fondů. Právě dětské skupiny, které zřizují obce, firmy, neziskové organizace a církve, už jako alternativa zejména pro dvouleté děti fungují. Jsou ale závislé na evropských penězích a na školném od rodičů.

Místopředseda školského výboru, poslanec Lukáš Bartoň (piráti), proto předložil doprovodné usnesení, výbor k němu ale stanovisko nezaujal. "Vzhledem k tomu, že se ruší povinnost školek přijímat dvouleté, tak spatřujeme dětskou skupinu jako doplněk mateřské škole. Zejména dětské skupiny se už osvědčily v péči o děti nízkého věku, průměrný věk dítěte v dětské skupině je 2,1 roku," řekl Aktuálně.cz Bartoň.

Piráti chtějí, aby rodiče měli možnost někam dvouleté dítě umístit. "Dětské skupiny může zřizovat firma, nyní to patří mezi významné benefity pro zaměstnance, může je i zřizovat obec nebo mohou být přímo v mateřské škole," doplnil Bartoň.

Ministerstvo školství s Bartoňovým návrhem nesouhlasí, stejně jako část vládních poslanců. Školky jsou podle nich vzdělávací instituce, kdežto dětské skupiny o děti "jenom pečují". "Souhlasím s ministerstvem, že vzdělání dětí je od tří let dál, ale ne hlídání dětí a péče," poznamenal k tomu předseda výboru Václav Klaus mladší (ODS). Podle Bartoně ale souvislost mají už proto, že se nyní povinnost pro školky přijímat dvouleté zruší. Poslanec očekává, že sněmovna načte jeho návrh do tří týdnů.

Náměstkyně ministra školství Dana Prudíková Aktuálně.cz řekla, že by doprovodné usnesení pirátů mělo mířit úplně k jinému zákonu než školskému. Úřad je podle ní nicméně připraven o začlenění dětských skupin jednat. "Ten návrh usnesení hovoří o tom, že dětské skupiny by měly být alternativou pro celé předškolní vzdělávání. Věcně tomu ale tak není. Měli bychom jednat o tom, aby se dětské skupiny a školky doplňovaly, nikoliv aby stály alternativně vedle sebe," dodala. 

Naopak povinnost předškolního vzdělávání v posledním ročníku školky by v zákonu podle středečního usnesení výboru měla zůstat. Záporné stanovisko dali poslanci k návrhům poslankyně Kateřiny Valachové (ČSSD), aby stát zajistil podmínky pro přijímání dvouletých dětí ve školkách nebo dětských skupinách a aby měly ve školce garantované místo děti, kterým budou tři roky do konce kalendářního roku.

 

Právě se děje

před 8 minutami

James v 1300. startu v NBA dovedl Lakers k výhře nad Golden State

LeBron James odehrál 1300. zápas v základní části NBA a jubileum oslavil přesvědčivým vítězstvím Los Angeles Lakers 117:91 nad Golden State. Stále bez zraněného Anthonyho Davise domácí rozhodli už během první půle, úvodní čtvrtinu vyhráli o dvacet bodů a v poločase vedli 73:44. K triumfu si Lakers pomohli 60 doskoky proti 35 soupeřovým. James za 24 a půl minuty hry dal 19 bodů a byl nejlepším střelcem zápasu.

Výsledky NBA:

Boston - Washington 111:110, Detroit - New York 90:109, Houston - Memphis 84:133, LA Lakers - Golden State 117:91, Miami - Atlanta 109:99, Milwaukee - LA Clippers 105:100, Minnesota - Phoenix 99:118, Sacramento - Charlotte 126:127.

Utkání Toronto - Chicago bylo odloženo.

před 32 minutami

AstraZeneca prodala svůj podíl ve firmě Moderna. Obě vyrábí vakcíny na covid-19

Britsko-švédská farmaceutická firma AstraZeneca prodala svůj podíl 7,7 procenta v americké biotechnologické společnosti Moderna za více než jednu miliardu USD (21,6 miliardy Kč). Akcie Moderny v poslední době výrazně rostly díky její vakcíně proti covidu-19. AstraZeneca byla druhým největším akcionářem Moderny. Informuje o tom list The Times.

Ze zprávy nebylo okamžitě jasné, za jak dlouhé období AstraZeneca svůj podíl prodala. Cena akcie Moderny se minulý měsíc zvýšila až na 186 USD z 29 USD před rokem. V pátek akcie firmy uzavřely na ceně 154,81 USD, což celou firmu ohodnotilo na 61 miliard USD.

Zisk z prodeje akcií posílí finance firmy AstraZeneca, která stejně jako Moderna vyrábí vlastní vakcínu proti covidu-19, vyvinutou ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou. Na rozdíl od Moderny ji však v době pandemie prodává bez zisku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Netanjahu obvinil Írán z výbuchu na izraelské obchodní lodi

 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes obvinil Írán z odpovědnosti za páteční výbuch na izraelské obchodní lodi v Ománském zálivu. Vyhnul se ale přímé odpovědi na otázku, zda Izrael chystá nějakou odvetu. Informovala o tom agentura Reuters.

Už v sobotu uvedl izraelský ministr obrany Benny Ganc, že za výbuchem na lodi pravděpodobně stojí Írán. Plavidlo MV Helios Ray pro přepravu vozidel zasáhl výbuch nad hladinou vody, který prorazil otvor v obou stranách kýlu. Nikdo z posádky nebyl zraněn. "Jednalo se nepochybně o íránskou operaci. To je jasné," řekl dnes Netanjahu izraelské rozhlasové stanici Kan.

Na dotaz, zda Izrael bude nějak reagovat, Netanjahu zopakoval svá předchozí prohlášení, že je odhodlaný zabránit Íránu ve vývoji jaderné kapacity a dodal: "Írán je největším nepřítelem Izraele, a my proti němu budeme nadále zasahovat po celé oblasti," uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy