Škole, kde zemřelo 32 lidí, hrozí další střelec

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
23. 10. 2009 13:05
Blacksburg - Policie ve Spojených státech vyšetřuje vzkazy na internetovém serveru YouTube, kde se objevily výhružky, že se chystá střelecký masakr na polytechnické vysoké škole v Blacksburgu ve Virginii.

Na YouTube vytvořil neznámý uživatel stránku pod názvem "nextvirgtechkiller". Stránka obsahovala vzkazy jako "masakr se blíží". Z internetu byla již odstraněna. Policie ale podle agentury AP uvedla, že škole žádné bezprostřední nebezpečí nehrozí.

Jde o stejnou školu, která byla v roce 2007 dějištěm masakru, kdy psychicky narušený jihokorejský student Čo Sung-hu postřílel 32 lidí a následně spáchal sebevraždu. Mezi oběťmi byli tenkrát dva učitelé, zbytek tvořili studenti.

Přesný podnět k násilí však nebyl nikdy zjištěn. Ví se jen tolik, že Čo Sung-hu ve svém poselství zveřejněném po činu vyjádřil nenávist k ostatním studentům i k celému okolí. Student měl již dříve nastoupit psychiatrické léčení, ale vyhnul se mu.

O vyšetřování výhružných vzkazů informovala policie studenty a vedení školy ve středu večer. Podle mluvčího školy existuje jisté podezření, že výhružky pocházejí z Evropy. V souvislosti s tímto podezřením policie v USA nedávno zaznamenala podobný případ, kdy anonym hrozil škole v Murrysvillu ve státě Pensylvánii. Později se zjistilo, že výhrůžka přišla z Česka.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Airbus reorganizuje výrobu, ve Francii závody spojí, v Německu naopak rozdělí

Evropský výrobce letadel Airbus ohlásil největší reorganizaci svých výrobních závodů ve Francii a Německu za více než deset let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Airbus výrobu uskupí do tří celků. Ve Francii výrobu sloučí, v Německu rozdělí. O provozu ve Španělsku se vede debata.

Ve Francii výrobce letadel spojí výrobu aerostruktur do jednoho subjektu. Závody v Saint-Nazaire a Nantes, kde se montují trupy letounů, se tak sloučí s divizí Stelia s globální působností.

V Německu Airbus rozdělí divizi Premium Aerotec. Část z ní sloučí se závody ve městech Stade a Hamburk, z části vznikne samostatná divize, která se bude zabývat výrobou detailních součástek v omezeném množství.

"Posuzujeme různé vlastnické struktury s cílem najít to nejlepší řešení," uvedl mluvčí společnosti ohledně naposledy zmíněné divize. Ta produkuje jak jednoduché součástky za pár dolarů, tak i ty složitě obráběné, co stojí desítky tisíc dolarů. Spadat by pod ní měla i část továrny v Augsburgu a rumunský závod v Brašově.

Šéf podniku Guillaume Faury před dvěma měsíci označil výrobu aerostruktur, do nichž se řadí i trupy letadel, za hlavní předmět podnikání Airbusu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy