Mladá Boleslav - Před listopadem 1989 pomáhala policistům dohlížet na pořádek Pomocná stráž Veřejné bezpečnosti.
Teď si města také najímají dobrovolníky - aby ochraňovali děti na přechodech pro chodce.
Jakoukoli spojitost s pomocnými strážci z minulého režimu, kteří nosili na rukávech žlutou pásku s modrým nápisem PS VB, ovšem radnice odmítají. "Nejde o strážce. Ani o pomocné strážce. A už vůbec nemají nic společného s pé-es vé-bé," řekl Aktuálně.cz Jaromír Pumr, náčelník městské policie v Mladé Boleslavi.
Průkopníkem je Mladá Boleslav
Právě Boleslav nasadila dobrovolníky už v květnu - jako první město v republice.
V pondělí, v první den nového školního roku, se poprvé objeví ochránci dětí také v brněnských ulicích. Další města o podobné službě uvažují a obrátila se na průkopníky v Mladé Boleslavi.
Co říká zákon
KDO SMÍ STAVĚT AUTA
Zastavovat vozidla je oprávněna i osoba pověřená obecním úřadem obce s rozšířenou působností k zajištění bezpečného přechodu dětí a školní mládeže přes pozemní komunikaci v blízkosti školního zařízení; pověřená osoba je povinna při výkonu činnosti být označena podle prováděcího právního předpisu.
Dobrovolníci jsou stoprocentně důchodci. "Jsou to senioři, kteří ještě chtějí být užiteční," řekla deníku Aktuálně.cz mluvčí brněnských strážníků Denisa Kapitančiková.
Do řad tamních amatérských ochránců se zájemci hlásili ještě v pátek.
Dobrovolníci mohou podle zákona o silničním provozu u škol zastavovat před "zebrou" auta a umožnit tak bezpečně přejít školákům přes silnici.
Služba za 150 korun na den
Na nezájem si nemohou stěžovat ani v Mladé Boleslavi. Čtrnáct míst pro dobrovolníky je obsazeno, takže berou pouze náhradníky.
Stává se, že některého důchodce vyřadí ze služby před školou choroba. Pak na uvolněné místo nastupuje další.
Každý důchodce musí projít školením dopravního inspektora a získat pověření odboru dopravy mladoboleslavské radnice. Poté vyfasuje reflexní vestu, čepici a dvakrát denně - ráno a po obědě - dává hodinu pozor u přechodu pro chodce před jednou ze čtrnácti místních škol. Mají kontaktní telefonní čísla a v případě potřeby zavolají pomoc.
"Jsou to řádní zaměstnanci města na dohodu," uvedl náčelník mladoboleslavkých strážníků Jaromír Pumr.
Za každý den si důchodci vydělají 150 korun. To v Brně budou pracovat dobrovolníci zadarmo.
Naše město je bezpečnější
V Mladé Boleslavi si službu dobrovolníků-důchodců pochvalují. "S jejich činností jsem spokojen, protože naše město je zaručeně o něco bezpečnější," tvrdí náčelník Pumr.
V Brně si na hodnocení musí zatím počkat. "Uvidíme, jak se osvědčí," přemítá mluvčí Kapitančiková.
Zdeněk Svátek, uznávaný odborník na dopravní právo, upozorňuje, že radnice nemohou služeb dobrovolníků využít nikde jinde než před školami. "To by pak skutečně vznikala nová pomocná stráž, ale to by bylo nad rámec platného zákona," uvedl pro Aktuálně.cz Svátek.