Škoda za haciendy ve Špindlu může být desítky milionů, domy vadí exmanažerovi ČEZ

Jan Horák Jan Horák
25. 4. 2019 5:30
Škoda ve výši až několika desítek milionů korun mohla vzniknout výstavbou dvou apartmánových domů, které ve Špindlerově Mlýně vyrostly vedle vilky bývalého šéfa fúzí a akvizic ČEZ Vladimíra Schmalze. Vyplývá to ze znaleckého posudku, jejž má Aktuálně.cz k dispozici. Domy nechala vystavět dvojice developerů. Jejich parametry však výrazně nerespektují stavební regule, kvůli čemuž u soudu skončili dva úředníci. Soud s nimi pokračuje ve čtvrtek. Oběma hrozí až pět let vězení.
Dvojice domů vedle vilky Vladimíra Schmalze (vila zcela vpravo).
Dvojice domů vedle vilky Vladimíra Schmalze (vila zcela vpravo). | Foto: Google Street View

Vilka Vladimíra Schmalze stojí ve svahu přímo naproti lyžařskému areálu Medvědín. Výstavba dvou sousedních bytových domů započala roku 2012, investorem byla firma Hawk Real developerů Zbyňka Cejnara a Alexandra Seidla. Dříve na sebe upozornili nákupem zkrachovalé farmy herce Bolka Polívky. Tentokrát měli ve Špindlerově Mlýně vybudovat dva rodinné domy, vznikly však haciendy výrazně překračující normy dané územním plánem.

Zatímco na daném místě dovoluje dokument výstavbu domů maximálně se dvěma podlažími, třemi byty a půdorysem do 150 metrů čtverečních, haciendy jsou několikanásobně větší. Půdorys každé z nich zabírá 225 metrů čtverečních, čítají pět podlaží (dvě jsou podzemní) a dohromady se v nich nachází osm bytů.

Podle státního zástupce jsou za tento výsledek odpovědní dva nedůslední úředníci, na kterých leží obžaloba z maření úkolu úřední osoby.

Kauzu projednává Okresní soud v Trutnově, kde hlavní líčení pokračuje tento čtvrtek. Pro výsledek případu je klíčový znalecký posudek, v odpovědích na šest základních otázek má přiblížit okolnosti výstavby včetně tržní hodnoty výsledných apartmánových domů. Jejím porovnáním s odhadovanou cenou staveb respektujících územní plán by se soud rád dobral způsobené škody, která jde za oběma úředníky.

Posudek, který vypracovala znalecká firma Profi-Ten a deník Aktuálně.cz ho má k dispozici, přitom říká, že úřady neměly povolit ani původní záměr, natož jeho velkorysé změny. "Již původní projekt byl prostorově v rozporu s regulací územního plánu města a logicky ani změna stavby před dokončením neměla být povolena, protože se z projektu rodinného domu stal projekt bytového domu," stojí v posudku.

Od počátku apartmánové domy

Znalec takzvanou nákladovou metodou s využitím databáze ČSÚ odhadl, že tržní hodnota výsledného projektu se pohybuje v rozmezí od 116 do 123 milionů korun. Nemovitosti vybudované v mantinelech místních regulí by přitom dosáhly tržní hodnoty nejvýš 62,7 milionu korun. V rámci tohoto rozdílu by se měla pohybovat škoda, kterou může soud přičíst k tíži oběma úředníkům.

Bývalý šéf fúzí a akvizic ČEZ Vladimír Schmalz.
Bývalý šéf fúzí a akvizic ČEZ Vladimír Schmalz. | Foto: ČEZ

Ačkoliv finální podoba haciend je produktem dílčích změn v průběhu výstavby, z posudku plyne, že podle údajů ve stavebním deníku směřovaly stavební práce od první chvíle k jinému výsledku než rodinným domům. "Z této dokumentace je zřejmé, že se od počátku zahájení stavby neprováděly rodinné domy, ale bytový dům," stojí v analýze. Posudek si také všímá, že stavební deník vykazuje nedostatky.

Výstavba nemovitostí získala trestní rozměr poté, co se Schmalz roku 2015 obrátil na kancelář ombudsmanky. Bránil se tím vůči projektu, k němuž coby účastník územního řízení nedal souhlas. Po obdržení analýzy kontaktoval policii. Vyšetřování vyústilo v podání obžaloby, jež předloni poslala před soud dnes už exšéfa odboru výstavby úřadu ve Špindlerově Mlýně Petra Kubce a Janu Svobodovou z odboru územního plánovaní královéhradeckého krajského úřadu.

Kupci? Lékaři a právníci

Záměr apartmánových domů zapadá do developerských aktivit Zbyňka Cejnara, který ve Špindlerově Mlýně získal v privatizaci bývalý hotel ROH Primátor a vytvořil v něm luxusní byty. Projekt apartmánových domů ve Špindlerově Mlýně se developerům vyplácí. Většinu bytů koupili exkluzivní zájemci, mezi nimi je třeba šéf kardiovaskulární kliniky velké pražské nemocnice, někdejší členka vedení bývalé české pobočky filmového kolosu, jednatel významné společnosti se zdravotnickými prostředky či několik pražských advokátek a notářek.

"Způsobem vedení řízení byl zmařen veřejný zájem na tom, aby správní úřad rozhodoval správně, v souladu se zákonem, rychle a efektivně," vyjadřuje se ke Kubcovi obžaloba, na jejíž obsah upozornily Lidovky.cz. Svobodová skončila před trestním soudem kvůli tomu, že navzdory své povinnosti nechala bez reakce Schmalzův podnět, jímž byznysmen žádal prověřit Kubcův postup. Exšéf stavebního odboru podepsal projektu územní rozhodnutí.

Kubec se hájí tím, že stavební řízení proběhlo standardně. "Nikdo neměl připomínek, necítím se být vinen," prohlásil u soudu. Na úřadu ve Špindlerově Mlýně skončil po dohodě v lednu 2014. Svobodová na krajském úřadu figuruje dodnes. Trestní kauzu, do níž zabředla, považuje za vykonstruovanou. "Dozvěděla jsem se o tom, až když byly domy před dokončením," řekla v soudní síni. Oběma v případě uznání viny hrozí až pět let vězení.

Rozsudek padne ještě letos

Čtvrteční hlavní líčení podle slov soudkyně Markéty Purkertové, která případ vyřizuje, nebude posledním. Na řadu zatím nepřijde ani projednávání zmíněného posudku. "Mám naplánované výslechy svědků, musím číst listinné důkazy," vysvětlila Aktuálně.cz. Případ chce ale k verdiktu dovést ještě letos. "To stoprocentně. Přála bych si to skončit do pololetí, ale přesný termín nedokážu říct," poznamenala.

Sám Schmalz se hodnocení případu zdržel. "V tuto chvíli to s ohledem na probíhající řízení nechci příliš komentovat. Ale co mohu říci, je, že podle nás byly shromážděny důkazy, které nasvědčují, že ve věci došlo k protiprávnímu jednání," sdělil Aktuálně.cz jeho právní zástupce Miloslav Strnad. Developera Zbyňka Cejnara se Aktuálně.cz zastihnout nepodařilo. "Změny se dělají na každé stavbě a změny, o které panu Schmalzovi může jít, byly stavebním úřadem odsouhlaseny," řekl však Cejnar coby svědek policii při vyšetřování.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 38 minutami

Česká pošta zruší až 2269 pracovních pozic, propuštěným pomůže s hledáním práce

Česká pošta od 1. července zruší 2269 pracovních pozic. Některé z nich jsou ale neobsazené. Propuštěným lidem podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) podnik pomůže s hledáním práce. Konkrétní pracovníky, kterých se to bude týkat, zatím pošta neurčila. Propouštění souvisí s připravovaným rušením asi 300 poboček pošty z celkového počtu 3200.

Mladá fronta Dnes s odkazem na dokument o hromadném propouštění, který Česká pošta adresovala úřadu práce, napsala, že pošta v létě propustí 1388 lidí na přepážkách, 511 doručovatelů a 320 pracovníků nižšího managementu. Podle mluvčího pošty Matyáše Vitíka jde o maximální možný počet typových pozic, kterých se propouštění může týkat. "Řada pozic je neobsazená, tak tato místa budou zrušena, ale nebudou se z nich propouštět zaměstnanci," uvedl.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

V odpadních vodách V Brně nalezli odborníci poprvé stopy ketaminu

V brněnských odpadních vodách nalezli odborníci stopy ketaminu. Ukazuje to zpráva Evropského monitorovacího centra pro drogy a závislosti (EMCDDA) za rok 2022. V průzkumu stop omamných látek v odpadních vodách se ketamin, jehož spotřeba v Evropě stoupá, objevil poprvé. Nejvyšší koncentrace této drogy, která se mimo jiné používá pro donucení k sexu, odborníci naměřili na Pyrenejském poloostrově či v Dánsku. Podle zprávy se v Praze mezi lety 2021 a 2022 více než zdvojnásobila koncentrace kokainu v kanalizační vodách. Česká města vykazují nejvyšší hodnoty ve čtyřech ze šesti druhů sledovaných omamných látek.

V Brně naměřili v průměru za den v odpadních vodách 1,28 miligramu ketaminu na 1000 lidí. To byl 11. nejvyšší údaj v celoevropském srovnání. I tak ale byla koncentrace zaznamenaná v Brně mnohonásobně nižší než ve městech v čele hodnocení. Nejvyšší koncentraci ketaminu vykázaly Barcelona se zhruba 30 miligramy na 1000 lidí, Lisabon s 19 miligramy na 1000 osob a Kodaň se 17 miligramy na 1000 osob. V Český Budějovicích, které byly dalším městem na území Česka, kde se měření uskutečnilo, byla zaznamenána nulová hodnota

Zdroj: ČTK
Další zprávy