Kdo skutečně ovládl Špindlerův Mlýn. Další jména

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
7. 12. 2012 12:52
Že se kolem pronájmu Špindlerova Mlýna točí Martin Roman nebo Roman Janoušek, popisoval Insider už 13. září. Teď jsme v souvislosti s podnikáním v nejznámějším českém horském středisku narazili na další pozoruhodná jména.
Foto: Tomáš Kunc

Byznys - Že se kolem pronájmu Špindlerova Mlýna točí Martin Roman nebo Roman Janoušek, popisoval Insider už 13. září (http://bit.ly/XxZgTj). Teď jsme v souvislosti s podnikáním v nejznámějším českém horském středisku narazili na další jména.

Skiareál Špindlerův Mlýn má už měsíc a pár dní nového vládce. Oficiálně je jím společnost Melida, která získala "český Aspen" do dvacetiletého pronájmu. Je známo, že Melidu napůl vlastní společnost Tatry Mountain Resorts (TMR) napojená na J&T a akciovka SMMR reprezentovaná podnikatelem Tomášem Němcem a dalšími lidmi z vedení jeho firmy Snowhill.

Podle informací deníku Insider se ale na řízení Melidy podílejí i další skrytí hráči z pražské společenské a byznysové smetánky.

„Vlastníky Melidy jsou ve skutečnosti nikoliv dvě, ale čtyři zájmové skupiny. Kromě dvou viditelných akcionářů jsou tu dva další hráči – Natland, který takto zastupuje partnery z řad pražských byznysmenů, a pak Martin Roman s dalšími dvěma společníky,“ řekl zdroj detailně informovaný o vztazích ve Špindlu. Podle něj má Natland s TMR uzavřené smlouvy o spolupráci, jež mu zajišťují vliv v Melidě, obdobně Roman a spol. mají podobné dohody s firmou SMMR. „Dalším partnerem v Melidě měl být původně i Marek Dospiva, šéf skupiny Penta. Ten ale ze spolupráce na podzim vycouval,“ dodal zdroj.

Dospiva pro Insider potvrdil, že mu role společníka Melidy byla nabídnuta a že ji zvažoval. „Bral bych to jako určitou charitu, ve Špindlu trávím v sezoně skoro každý víkend, mám ho rád. Nakonec jsem ale účast přehodnotil a nepodílím se na tom.“ Současné vztahy kolem Melidy odmítl komentovat.

Podle zmíněného špindlerovského informátora zastupuje Natland v Melidě zájmy pražských podnikatelů Romana Janouška a Tomáše Hrdličky. Šéfové Natlandu, který bývá s kontroverzní dvojicí spojován, se od obou byznysmenů opakovaně distancovali. Je ale fakt, že Janoušek i Hrdlička vlastní ve Špindlerově Mlýně nemovitosti, Janouškovi patří dokonce část pozemku pod jednou z lanovek skiareálu.

Natland se netají tím, že má v krkonošském středisku vlastní zájmy. V létě koupil firmu Berg Equity, jež ve Špindlu vlastní sjezdovku Stoh a hotel, kromě toho je 60procentním akcionářem lyžařské školy Skol Max (zbytek patří Skiareálu Špindlerův Mlýn). „Tímto naše vztahy se Špindlem končí, Melidu nekontrolujeme přímo ani nepřímo a na jejím řízení se nepodílíme,“ říká mluvčí Natlandu Rostislav Starý.

Martin Roman patří k pravidelným návštěvníkům Špindlu. Už v září pro Insider připustil, že s Tomášem Němcem (Snowhill) má blízký „lyžařský“ vztah, ale odmítl interpretaci, že do zimního střediska sám investoval. Tento týden na upřesňující otázky Insideru ohledně angažmá v Melidě neodpověděl.

Tomáš Němec nechce být o pozadí Melidy konkrétní, ale výslovně nepopřel naznačená propojení byznysmenů. „Všichni vědí, jak to je. Já nevidím důvod, proč bych měl nějaké spekulace potvrzovat nebo vyvracet,“ reagoval.

Oficiální nájemce Špindlerova Mlýna, šéf TMR Igor Rattaj, popírá, že by se jeho firma dělila o akcie v Melidě s Natlandem. „Natland má o vstup do Melidy velký zájem, ale žádné tajné smlouvy uzavřené nemáme,“ prohlásil.

Ve veřejných zdrojích nelze akcionářské složení Melidy ověřit – firma má akcie na doručitele, tedy neprůhledné.

Rattaj nicméně potvrdil, že o účast na řízení Špindlu je mezi vlivnými pražskými podnikateli obrovský zájem, a nevyloučil rozšíření okruhu akcionářů Melidy do budoucna. „Je spousta lidí, kteří do Špindlu jezdí, mají tam nemovitosti a nějaké vlastní cíle. Cítíme tyto společenské hry, ale nechceme je hrát, chceme tam prostě dělat byznys. Tím se nezříkám spolupráce s nikým, když se ve Špindlu bude chtít někdo angažovat, zvlášť když tam přinese vlastní peníze,“ prohlásil Rattaj.

Mezi lidi, kteří do Špindlu pravidelně jezdí, patří kromě Martina Romana, Marka Dospivy či Tomáše Janouška například exmanažer ČEZ Vladimír Schmalz, realitní magnáti Radovan Vítek či Luděk Sekyra, miliardářský pár Zdeněk a Michaela Bakalovi, bývalý spolumajitel PPF Jiří Šmejc či expremiér Mirek Topolánek.

Zuzana Kubátová

 

Právě se děje

před 8 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 51 minutami

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy