Škárka dohnal u soudu Bártu k slzám. Vytáhl tajný trumf

Domácí Domácí
7. 3. 2012 11:10
Předá soudu zatím nezveřejněnou nahrávku schůzky, na které dostal od Bárty peníze
Vít Bárta a Jaroslav Škárka u soudu.
Vít Bárta a Jaroslav Škárka u soudu. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Poslanec Jaroslav Škárka ve středu vytáhl před soudem "trumf", který Víta Bártu (Věci veřejné) doslova dohnal k slzám. Soudu slíbil předat dosud nezveřejněnou nahrávku, na které je záznam schůzky s Vítem Bártou, na níž dostal obálku s penězi.

Na překvapivou novinku Vít Bárta okamžitě reagoval. "Musím se obrnit, všechny jsem přijímal přátelsky a teď všichni tvrdí tyto věci. Míra účelovosti a závisti lidí...," větu ale nedořekl. Z návalu emocí mu vypověděl hlas a Bárta začal u soudu plakat. 

Škárka před Obvodním soudem pro Prahu 5 prohlásil, že nahrávka byla jeho pojistka pro případ možného vydírání ze strany Bárty. Ten čelí obžalobě z uplácení svých bývalých stranických kolegů.

Co přesně ale nahrávka prokáže, zatím není jasné. I sám Škárka si zjevně nechává zadní vrátka, protože uvedl, že klíčový moment - předání peněz - je na záznamu špatně srozumitelný. A to kvůli údajným rušičkám.

Bárta stojí před soudem kvůli podezření, že se pokusil uplatit své bývalé kolegy, poslance Škárku a Kristýnu Kočí (oba dříve VV, dnes nezařazení). Škárku žalobci viní z přijetí úplatku, protože na rozdíl od Kočí část peněz utratil.

Jako první ve středu před soud předstoupil poslanec VV Michal Babák, který vypovídal v Bártův prospěch. Škárka se poté proti jeho svědectví ale ohradil.

"Já si myslím, že většina toho, co tady pan Babák řekl, byly lži," prohlásil Škárka.

Podle Babáka na schůzce na ministerstvu dopravy 5. dubna loňského roku Bárta řekl přítomným, mezi nimiž byl i předseda VV Radek John, že šlo o půjčky a že nepůjčoval jen Škárkovi, ale i Kočí a poslanci Martinu Vackovi. Babák v této souvislosti rovněž prohlásil, že jemu a kolegiu z VV došlo, že by z jejich strany mohlo jít o "přetočení" půjčky v úplatek.

Babák rovněž popřel, že by on sám někdy dával Škárkovi nějaké peníze. "Není to pravda, nepředával jsem nic panu Škárkovi," řekl poslanec k dříve zveřejněným informacím v médiích, že Škárka dostával za loajalitu ke straně peníze.

Částky Škárkovi prý nosili v obálce poslanci Babák a Radim Vysloužil. Nějakou dobu údajně pobíral 55 000 korun měsíčně za loajalitu, později dostal 170 000 přímo od Bárty.

 

Právě se děje

Další zprávy