Praha - Bývalý první náměstek ministerstva práce Vladimír Šiška v pondělí u soudu odmítl vinu i ve třetí kauze spojené s jeho působením na ministerstvu. V souvislosti se zadáním zakázky na výplatu sociálních dávek firmě Fujitsu Technology podle svého vyjádření postupoval podle zákona.
Za zneužití pravomoci, sjednání výhody a porušení povinnosti při správě cizího majetku hrozí Šiškovi až 12 let vězení. Ministerstvo práce požaduje náhradu škody ve výši 529 milionů korun, dalších 1,1 milionu žádá vnitro.
Protikorupční policie v případu původně obvinila deset lidí včetně jednatelů několika IT firem z toho, že se nelegálně dohodli na rozdělení trhu s výplatou dávek. Před soudem však nakonec stanuli jen dva ze stíhaných: Šiška a Miroslav Duda, někdejší ředitel odboru rozvoje projektů ministerstva vnitra.
"Necítím se být vinen v žádném z bodů obžaloby. (...) Mým hlavním úkolem na ministerstvu bylo realizovat reformu sociálního systému, která byla v programu vlády - tedy zavést nové systémy výplaty dávek. Bylo nutné zcela změnit provozní systémy," popsal Šiška senátu pražského městského soudu, proč určil, že ministerstvo práce přejde od ledna 2012 na nový koncept řešení pro výplatu sociálních dávek, kterou do té doby zajišťovala firma OKsystem.
Rozhodl bez výběrového řízení
Státní zástupce Zdeněk Matula poukázal na to, že Šiška postupoval v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách. "Namísto toho, aby dodavatele nového informačního systému (...) nechal vybrat v otevřené soutěži, v jejímž rámci by si ministerstvo vybralo nejvhodnější nabídku, rozhodl, že tato nadlimitní veřejná zakázka bude bez výběrového řízení zadána společnosti Fujitsu Technology Solutions s.r.o.," uvedl při čtení obžaloby.
Šiška se údajně rozhodl, že ministerstvo přistoupí k rámcové smlouvě na poskytování licencí produktů společnosti Microsoft, kterou s Fujitsu uzavřelo v roce 2008 ministerstvo vnitra, a že bude předstírat, že od Fujitsu odebírá licence k těmto produktům. Skutečným důvodem přistoupení ke smlouvě přitom byl nákup služeb souvisejících s novým konceptem výplaty dávek. "Na poradách padlo, proč nevyužijeme Microsoft, když ty produkty mají, a já jsem se toho nápadu chytil," popsal Šiška. Podle něj byl Microsoft architektem celého řešení, a není tedy pravda, co tvrdí obžaloba.
Postupoval jsem podle zákona
Prováděcí smlouvu k rámcové smlouvě Šiška podle obžaloby podepsal v červnu 2011 bez toho, že by návrh prošel standardním schvalovacím řízením. Muž to odmítá. "Co se týče procesu schvalování podpisů smluv, vždy jsem postupoval podle zákona a vnitřních předpisů ministerstva," řekl.
Kontrakt nabyl účinnosti, když pod něj připojil podpis Duda. "Prováděcí smlouvu jsem podepsal po řádném prostudování," uvedl dnes. Dokumentu se věnoval obzvlášť důkladně, protože Fujitsu mu jej poslala s předtištěným datem podpisu, což ho rozčílilo, řekl. Dodnes je přesvědčen, že smlouva i její dodatky byly podřaditelné pod rámcovou smlouvu. "Na svém jednání neshledávám žádné pochybení. Nebyl v něm žádný úmysl poškodit stát a zadat zakázku společnosti Fujitsu. Pro takové své jednání neshledávám motiv," podotkl. Poukázal i na to, že referenti mu ke všem šesti dodatkům předložili doporučující stanovisko.
Fujitsu následně dodávku služeb zajistila od firmy Vítkovice IT Solutions, a to o několik set milionů levněji, než byla cena dojednaná ve smlouvě. "Smlouvu se společností Vítkovice jsem viděl, až když se objevila ve spise," zdůraznil exnáměstek Šiška.
Obžaloba upozorňuje, že Šiška zneužil pravomoc obdobně jako v kauze, kde je obžalován ze snahy nezákonně zajistit miliardovou zakázku na kontrolu dávek firmě IBM. Ohledně IBM však pražský městský soud Šišku nepravomocně zprostil viny s tím, že náměstkovy skutky nebyly trestným činem. Šiška zatím nebyl pravomocně odsouzen ani v první ze svých kauz, která se týká údajného vydírání jednatele firmy OKsystem.