Živě: Silný vítr láme stromy, stály vlaky. Bez proudu byly tisíce domácností, ČEZ vyhlásil kalamitu

Živě
Silný vítr v noci na pátek přidělal starosti hasičům, energetikům i železničářům. Padající stromy zastavily na několika krajích vlakovou dopravu, bez elektřiny jsou tisíce domácností. Společnost ČEZ kvůli tomu vyhlásila v 18 okresech Česka kalamitní stav, v pěti z nich jej již odvolala. Popadané stromy blokují i silnice. Mluvčí Českého meteorologického ústavu (ČHMÚ) Petr Dvořák v pátek ráno řekl, že podle aktuálních údajů měřicích stanic dosahuje vítr v nárazech 70 až 90 kilometrů v hodině, na horách může v poryvech foukat rychlostí 130 kilometrů v hodině, výjimečně i více.
(ilustrační foto).
(ilustrační foto). | Foto: ČTK
Živě
Aktualizovat reportáž
19:25

Popadané stromy, které zablokovaly silnice, museli na mnoha místech odklízet hasiči.

Popadané stromy zablokovaly silnice. Hasiči v Hanušovicích odstraňovali následky vichřice

Hasiči v Hanušovicích odstraňovali násleky vichřice
0:40
Hasiči v Hanušovicích odstraňovali násleky vichřice | Video: Hasiči Města Hanušovice, Martin Šor
19:10

V pěti z 18 okresů byl již odvolán kalamitní stav, sdělil mluvčí společnosti Ladislav Kříž. Situace se podle něj zlepšuje ve všech regionech, které silný vítr zasáhl.

14:08

V Oskavě na Šumpersku hasiči zasahovali u spadlé plechové střechy.

Pád plechové krytiny v Oskavě.
Pád plechové krytiny v Oskavě. | Foto: Hasičský záchranný sbor
13:58

Na sjezdovce Pláně ve Sportovním areálu Ještěd se kvůli větru stále nelyžuje. "Popadaly tam stromy do vedení, na odstranění poruchy se pracuje, přerušili nám ale dodávky proudu," řekl vedoucí areálu Jan Svatoš. Jinak je podle něj středisko v provozu, jezdí i obě sedačkové lanovky.

13:27

Situace se již výrazně zlepšuje. "Od dopoledne už počet nově hlášených událostí postupně klesá," řekl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel. Po poledni hasiči v kraji zasahovali u čtyř událostí spojených s následky silného větru.

12:50

Výpadky proudu na Vsetínsku jsou už až na výjimky vyřešené. "Bez proudu byly stovky lidí. Situace se však již zklidňuje, řeší se už jen jednotlivé případy," řekl ČTK mluvčí ČEZu Vladislav Sobol.

12:46

Hasiči na Zlínsku podle mluvčího Libora Netopila v noci na dnešek kvůli větru nevyjížděli ani jednou. Od ranních hodin měli jen několik zásahů, šlo o odstraňování popadaných stromů. "Všechny události se obešly bez vzniku vážných škod, ohrožení života nebo zdraví osob a způsobily jen krátkodobé komplikace v silniční dopravě," uvedl Netopil.

12:25

Poruchy dodávek proudu se týkají především Středočeského kraje, Berounska, Kladenska a lokality Praha-západ. Nově se problémy objevily v Unhošti a ve Vysokém Újezdu.

12:20

Podle mluvčí ČEZu Soni Holingerové se situace dostává pod kontrolu: "Poruchové čety jsou v terénu, jsou povolány i dodavatelské firmy, všichni pracují na obnovení dodávek elektřiny odběratelům. Poruchy se nám daří odstraňovat, se slábnoucím větrem se situace zlepšuje. Nejčastější příčinou poruch je pád stromů a větví do vedení, ulomené izolátory."

11:39

Silný vítr zastavil i kabinovou lanovku na Sněžku. Horská služba v Krkonoších turistům nedoporučuje hřebenové túry. Před počasím varovala i Správa krkonošského národního parku.

 

Český hydrometeorologický ústav vydal varování před velmi silným větrem. Na hřebenech hor sněží a fouká velmi silný vítr. Cesty mohou být namrzlé a ledovaté. V lesních porostech hrozí riziko samovolného pádu stromů. Návštěvníci hor by měli zvážit výlety do hor a pokud vyrazí, tak dbát zvýšené opatrnosti.

Zveřejnil(a) KRNAP dne 24. Únor 2017
11:23

Na Havlíčkobrodsku je podle mluvčí společnosti ČEZ Šárky Beránkové nejvíc poruch na elektrickém vedení ohlášeno v Havlíčkově Brodě a v okolních obcích, mimo jiné v Poděbabech a Svatém Kříži. Kolik domácností je aktuálně bez proudu, se podle mluvčí nedá říci. "To číslo se špatně určuje. My něco opravíme a další porucha se třeba objeví," uvedla.

11:23

Na Vysočině odstraňují hasiči a energetici od časných ranních hodin kvůli silnému větru stromy spadlé na silnice, na koleje i do elektrického vedení. Na Havlíčkobrodsku vyhlásila firma ČEZ kvůli poruchám kalamitní stav, platí od 09:00. Výpadky v dodávkách elektřiny byly po ránu také v některých obcích Pelhřimovska. Hasiči zasahovali od 05:00 téměř na 40 místech kraje, všechny události se zatím obešly bez zranění osob, sdělila jejich mluvčí Petra Musilová.

11:20

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) informovala, že se jí během dopoledne podařilo obnovit provoz na všech tratích, které zablokovaly spadlé stromy. Oproti původním plánům se již také podařilo zprovoznit i traťový úsek z Volar do Vimperka, kde SŽDC původně předpokládala obnovení provozu až během odpoledne. Nesjízdný je v tuto chvíli jedině traťový úsek Smidary - Ostroměř ve východních Čechách, kde se vlaky zastavily v 10 hodin. I zde však předpokládáme brzké obnovení provozu.

11:08

Vlaky nejezdí mezi Světlou nad Sázavou a Ledčí nad Sázavou, kde na trať spadl strom. Práce by podle informací ČD měly skončit v poledne.

10:58

Tisíce domácností jsou bez proudu.

10:56

Hodně práce mají hasiči v Pardubickém kraji.

10:54

Vítr získal na síle v Olomouckém kraji až ráno. Zatímco přes noc měli hasiči zhruba pět výjezdů na Šumpersku k popadaným stromům, dopoledne jich byly již dvě desítky. "V drtivé většině výjezdů se jedná o spadené stromy na komunikacích či větší větve. Hasiči také ve Zlatých Horách na Jesenicku řešili uvolněné plechy na střeše objektu," řekl dnes ČTK mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

10:23

O následcích silného větru jsme psali už v tomto článku:

10:20

Bez proudu jsou po celém Česku tisíce domácností. Problémů navíc přibývá, protože vichřice zatím neslábne, sdělili mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž a mluvčí E.ON Vladimír Vácha. Energetici se snaží poruchy odstranit, vítr jim ale práci komplikuje. "Evidujeme problémy na celém území. Zatím není jasný přesný rozsah škod, ale bez dodávek energie jsou rozhodně tisíce domácností," řekl Kříž. Časně ráno byly podle něj největší problémy na Karlovarsku, nyní je nejvyšší poruchovost spíše ve středních Čechách. "Ale to se rychle mění," dodal.

10:13

Na Šumpersku zaplavila rozvodněná Morava silnici mezi Bohuslavicemi a Lukavicemi. Cesta zde bývá pod vodou každoročně, řidiči budou muset úsek zřejmě několik dní objíždět. Ostatní vozovky v Olomouckém kraji jsou sjízdné bez omezení, místy může dopravu komplikovat silný vítr. V regionu vítr zatím příliš škody nenapáchal, hasiči už ale měli 17 výjezdů hlavně k popadaným stromům, řekl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

10:10

Silný vítr v Pardubickém kraji způsobil v noci na pátek výpadky elektrické energie. Technici je postupně opravují. Kalamitní stav energetici v pátek dopoledne vyhlásili na Chrudimsku. Vítr také kácí stromy, které blokují silnice.

10:01

Kalamitní stav kvůli následkům silného větru vyhlásili v pátek v 09:00 energetici také pro Liberecko, Českolipsko a Semilsko. Bez proudu jsou stovky domácností, informovala severočeská mluvčí skupiny ČEZ Soňa Holingerová. V Libereckém kraji fouká silný vítr, který v nárazech přesahuje 70 kilometrů za hodinu, na Ještědu v Liberci přesáhly nárazy 100 kilometrů, a museli proto zastavit kabinovou lanovku.

10:00

Silný vítr láme v Plzeňském kraji stromy a větve. Stromy spadly na vlak a uvěznily autobus, nikdo se nezranil. Hasiči měli od čtvrtečního odpoledne do pátečního rána na 110 výjezdů souvisejících s počasím, řekla krajská mluvčí Pavla Jakoubková. Přerušená je doprava na jedné regionální železniční trati, žádná silnice v kraji není uzavřená.

9:52

Společnost ČEZ vyhlásila v 18 okresech Česka kalamitní stav kvůli poruchám na vedení, které způsobil silný vítr. Platí do odvolání. Bez elektřiny jsou nyní tisíce domácností. ČTK o tom informovala mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 24. 2. 2017 13:28
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u federálního soudu vinu ve třech obviněních souvisejících s opiátovou krizí. Podnik zaplatí přes osm miliard dolarů (183,4 miliardy Kč) a musí ukončit činnost. Urovnání sporu je dosud největším úspěchem federální vlády dovést farmaceutickou společnost k odpovědnosti za závislost na opiátech, která prostupuje americkou společností. Kvůli předávkování opiáty ve Spojených státech od roku 2000 zemřelo přes 470 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy