Na silnicích leží sníh, řidiči by se měli mít na pozoru. Dopravu komplikuje i vítr

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 12. 2017 11:09
Hasiči mají za sebou desítky výjezdů. Většinou museli řešit popadané stromy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Dopravu v Česku v pondělí ráno komplikují především zbytky sněhu a na některých místech také silný vítr. Opatrní by řidiči měli být zejména na silnicích druhých a nižších tříd ve vyšší polohách. V Orlických horách se navíc lokálně objevují námrazy. Odpoledne začne ve východní části republiky platit výstraha meteorologů před silným větrem.

Uzavřená je silnice kolem přehrady Fláje na Moldavu na Teplicku. Jde o každoroční záležitost, silnice se v zimě neudržuje, přesto jen za minulý týden musela horská služba pomoci několika řidičům, kteří i přes upozornění na komunikaci vjeli a zapadli.

Na severu Olomouckého kraje napadlo v noci až deset centimetrů sněhu, na některých místech se tvoří kvůli silnému větru sněhové jazyky. Podobná situace byla i v Libereckém kraji, kde rovněž napadlo zhruba deset centimetrů. Odklízení sněhu tam komplikoval silný vítr, který v otevřených úsecích vytvářel až půlmetrové sněhové jazyky. O půlnoci ale sněžení přestalo a silnice se podařilo vyčistit.

Na Lanškrounsku silničáři varují před námrazami, na státní silnici I/11 z Jablonného nad Orlicí do Červené Vody na Orlickoústecku před náledím. Namrzlé silnice hlásí silničáři také z Vítkovska v Moravskoslezském kraji.

Podle meteorologů bude odpoledne ve východních Čechách, na Českomoravské vrchovině, na Moravě a ve Slezsku zesilovat vítr. V nárazech dosáhne až 90 km/h, na hřebenech hor až 145 km/h. Slábnou bude až v úterý dopoledne.

Lanovka na Sněžku nejezdí

Silný vítr zastavil horní úsek kabinové lanovky na Sněžku. Turisté mohou při cestě na nejvyšší českou horu využít pouze spodní úsek z Pece na Růžovou horu, informoval web lanovky. Z Růžové hory to je na vrchol 2,5 kilometru pěšky.

Lanovka může být v provozu do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině. Meteorologové varovali, že na hřebenech může vítr v pondělí dosáhnout rychlosti až 110 kilometrů v hodině.

Na hřebenech Krkonoš leží asi metr sněhu. V pondělí dopoledne byly ve vrcholových partiích hor minus dva stupně pod nulou.

V Česku bude přes den zataženo až oblačno, na severozápadě přechodně místy, jinde ojediněle slabý déšť. Nejvyšší teploty budou osm až 13 stupňů Celsia, v západní polovině Čech tři až osm stupňů, v 1000 metrech na horách pak kolem dvou stupňů Celsia.

 

Právě se děje

Další zprávy