Šikana nad D11 trvá. Chci jen hospodařit, říká farmářka

Eliška Bártová Eliška Bártová
16. 1. 2009 11:00
Proti směně pozemků kvůli D11 se ostře postavil krajský radní
Foto: Aktuálně.cz

Hradec Králové/Plačice - Novopečený královéhradecký radní Miroslav Uchytil (KDU-ČSL) ostře kritizoval postup vlády při směně pozemků se statkářkou Ludmilou Havránkovou.

Podle vládního usnesení dostane statkářka za 10 hektarů stavebních parcel 253 hektarů zemědělské půdy. Výměra vycházela ze znaleckých posudků tak, aby šlo o směnu hodnoty za hodnotu.

Podle tohoto posudku je dokonce cena 10 hektarů potřebných pro stavbu dálnice o 50 milionů korun vyšší než cena parcel, které stát Havránkové nabízí.

Přesto se v pondělí radní Královéhradeckého kraje Miroslav Uchytil pustil v České televizi do ostré kritiky této směny, Havránkovou pak osočil z toho, že chce na této transakci vydělat a prodat pozemky developerům.

Již dříve Aktuálně.cz informovalo o tom, že právě z iniciativy Uchytila si nechává kraj vypracovat nový zákon, který by napříště takovým směnám zabránil.

Primátor Hradce Králové vyjádření radního ostře kritizoval a žádá po Uchytilovi omluvu. "Ludmila Havránková snad již dostatečně prokázala, že jejím cílem není s pozemky spekulovat, ale hospodařit na nich," uvedl dnes primátor Otakar Divíšek. "Nehodlám nyní spekulovat o tom, jaké důvody radního Uchytila k tomuto zkreslenému vyjádření vedly, nicméně budu důrazně požadovat, aby uvedl celou záležitost na pravou míru a všem zúčastněným se za svou scestnou spekulaci omluvil."

My vám nyní přinášíme rozhovor s Ludmilou Havránkovou.

Dál hospodařit

A:cz: Co jste si říkala, když jste slyšela vyjádření radního Uchytila?
Byla jsem naprosto šokovaná, byla ta sprostá reportáž. Pan Uchytil v ní záměrně lhal.
Stát se se mnou odmítal domluvit 16 let. Nyní jsem splnila všechny jeho podmínky, mám zpět pozemky, které jsem poskytla ekologům, a přistoupila jsem na požadavek státu, aby měl na pozemky, které se mnou smění, předkupní právo.

A.cz: Radní také spekuloval o tom, že chcete pozemky prodat developerům. Víte už, co s 253 hektary, které byste měla od státu dostat, uděláte?
Půdu chci na hospodaření, nikoliv na kšefty. Žádným developerům, kteří u mě byli žádat o pozemky, jsem nikdy půdu neprodala a neprodám. Stát na ně má navíc předkupní právo, takže to ani není možné. Naše rodina chce hospodařit, nic jiného.

Foto: Ludvík Hradilek

A.cz: Budete tedy na nabytých pozemcích dál hospodařit?
Samozřejmě. Bez problémů to zvládneme. Nyní ve dvou lidech obhospodařujeme 270 hektarů.

Tady někdo lže

A.cz: Na pozemcích, které získáte, jsou nájemní smlouvy. Jak s nimi naložíte?
Vypovíme je, ale necháme je samozřejmě doběhnout do konce hospodářského roku, tedy do konce září.

A.cz: Čím si vysvětlujete, že se radní Uchytil pustil do takových spekulací?
To nejsou spekulace, ale lži. Není ani pravda, co napsaly Lidové noviny, že ode mě bude muset stát časem odkoupit nové pozemky u dálnice za několikanásobně vyšší cenu. Podle mého názoru pan radní lže, protože tam má on sám vlastní zájmy. Podle mého přesvědčení je spřažen s developery.

A.cz: Budete se proti těmto lžím nějak bránit?
Příští týden se chci s panem Uchytilem sejít, a co si ode mne vyslechne, nebude nic lichotivého. Hlavně ale doufám, že to už konečně skončí a budu mít klid.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte blog: Stát versus Ludmila Havránková
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Zemřel režisér německý Petersen, proslavil ho Nekonečný příběh Dokonalá bouře

Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála německých filmových tvůrců se dokázal prosadit v Hollywoodu. Natočil akční filmy jako Dokonalá bouře (2000) nebo Smrtící epidemie (1995), ale i kultovní a dobrodružný Nekonečný příběh (1984). O jeho úmrtí informovala agentura DPA.

Petersen zemřel v pátek ve svém domě v losangeleské čtvrti Brentwood na rakovinu slinivky, uvádí filmový magazín Deadline.

Rodák z německého Emdenu na pobřeží Severního moře maturoval na prestižním hamburském gymnáziu, později studoval divadelní vědu a nakonec absolvoval berlínskou filmovou a televizní akademii. Začínal jako herec a asistent režie v Hamburku, sám točit začal po škole.

Za kamerou stál při natáčení několika dílů krimiseriálu Místo činu a výrazně na sebe upozornil celovečerní prvotinou Jeden z nás dvou (1974).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Zimbabwe zemřelo na spalničky 157 lidí, nakažených rychle přibývá

Na spalničky v Zimbabwe zemřelo 157 lidí, přičemž za necelý týden se úmrtnost zdvojnásobila. Úřady viní náboženské sekty, které nevěří v účinnost očkování a jejichž příslušníci své děti nenechávají imunizovat.

Podle agentury Reuters je nejvíc případů v populaci neočkovaných. Celostátně za minulé čtyři dny stoupl počet nakažených z 1036 na 2056, oznámila ministryně informací Monica Mutsvangwaová. Podle ní je nejvíc případů v rodinách příslušníků náboženských sekt, jež nevěří v účinnost očkování.

Ministerstvo zdravotnictví zintenzivnilo očkovací program před zářijovým začátkem školního roku, vláda se snaží komunikovat s místními a náboženskými představiteli a získat pro očkování jejich podporu.

Reuters píše, že spalničky jsou dalším zdrojem zátěže pro zimbabwské zdravotnictví, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem léků a stávkami zdravotníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy