Na pozici sexuálního asistenta se přihlásilo 40 lidí. Pomáhat budou nově i dva muži

Iva Studená
12. 2. 2019 12:31
Od letošního roku bude handicapovaným či seniorům pomáhat se sexuálním životem třináctka nových sexuálních asistentek a asistentů. Své služby nabídnou v jedenácti krajích, čímž by se služba měla stát dostupnější. Doposud tuto profesi vykonávaly pouze ženy, nově však mezi ně přibyli i dva muži. "Je to velký přelom a úplná novinka v České republice," uvedla výkonná ředitelka společnosti Freya Lucie Šídová.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Už od roku 2015 pracují jako sexuální asistentky čtyři ženy. V pondělí se jejich řady rozšířily o 13 nových lidí, kteří absolvovali půlroční odborný kurz. Celkem se přihlásilo 40 zájemců, do užšího výběru se dostala pouze třetina z nich.

Zájemci museli úspěšně projít dotazníkovým šetřením a hodinovým rozhovorem. "Důležité bylo zjistit, jestli má zájemce jasně vytyčené sexuální hranice a nebude si na klientech něco kompenzovat," vysvětlila Šídová. Dalším kritériem také byla finanční nezávislost na vykonávání sexuální asistence.

"Výběr byl z naší strany přísný. Nechtěli jsme, aby zájemce dělal sexuální asistenci na hlavní pracovní poměr a byl na něj vytvářen jakýkoliv ekonomický tlak," doplnila Petra Hamerníková, ředitelka vzdělávání ve společnosti Freya.

Většina účastníků kurzu pracuje ve zdravotnictví nebo sociálních službách. V minulosti se do sexuální asistence zapojovaly především ženy, které měly zkušenost s poskytováním sexuálních služeb. "V kurzu tentokrát bylo jen málo žen pracujících v 'sexbyznysu', což je velká škoda. Tyto ženy mívají velkou empatii, zkušenosti s prací s tělem a mají dobře nastavené hranice," uvedla Šídová.

Ženské řady doplnili dva muži

Nově se do sexuální asistence zapojili i muži. Jeden z účastníků se do projektu přihlásil z osobní motivace. "Mám osobní zkušenost se soužitím s partnerkou se zdravotním postižením, takže jsem se pohyboval ve skupině lidí s postižením," vysvětlil pro Aktuálně.cz pan Daniel, který si nepřál uvádět celé své jméno.

Jako sexuální asistent se chce zaměřit především na sílu slova a své klienty vzdělávat. Pracovat hodlá s různými skupinami znevýhodněných lidí, nebrání se ani setkávání s muži. "Je daleko jednodušší, když si muž může o některých věcech promluvit s jiným mužem. Pokud má horší sociální vazby a chybí mu třeba kamarádi, tak si nemůže o svých trápeních s nikým promluvit. Já, jako muž, ho můžu lépe pochopit a poradit mu," uvedl čerstvý absolvent kurzu.

Ačkoli muži v sexuální asistenci doposud chyběli, není jasné, zda se zvýší zájem u žen o tuto službu. Většinu zákazníků tvoří podle informací společnosti Freya muži. "Není to tím, že by ženy měly menší potřebu, ale nemají odvahu si o to říct. Takže jsme zvědaví, jaká bude poptávka," řekl Milan Langer, lektor Freyi a předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Olomouckého kraje.

Jasně daný ceník

"Inspirovali jsme se v roce 2013, kdy jsme byli na stáži v Německu a tam se setkali se sexuální asistencí. První myšlenka byla pouze teoretická. Uspořádali jsme konferenci a pouze jsme o sexuální asistenci informovali. Nevěděli jsme, jaké téma otevíráme. Najednou se nám začali lidé sami ozývat, že by o tuto službu měli zájem," uvedla Šídová. V současnosti čerpají poznatky především ze Švýcarska, kde podle informací Šídové asistence funguje již 13 let.

Služby sexuálních asistentek a asistentů jsou určeny především pro znevýhodněné občany, tedy handicapované, lidi s duševním onemocněním nebo seniory. Sexuální asistence částečně vynahrazuje sexuální výuku, navíc mezi asistentem a klientem dochází k sexuální interakci, která zahrnuje dotyky, výpomoc při masturbaci či pohlavní styk. První sexuální asistence začala v České republice fungovat na podzim roku 2015, kdy bylo proškoleno prvních pět sexuálních asistentek. Do letošního února práci vykonávaly čtyři z nich.

Klienti si službu platí zcela sami. Úvodní hodina stojí 500 korun, při té se asistent seznámí se svým klientem. Další setkání pak stojí 1200 korun za hodinu. V loňském roce bylo podle společnosti Freya poskytnuto 230 asistencí.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy