Brno/Praha - Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost senátorů za Severočechy.cz Aleny Dernerové a Jaroslava Doubravy.
Stěžovali si na to, že Senát po volbách rozhodoval ještě ve starém složení, a tedy bez jejich účasti. Požadovali zrušení senátních usnesení přijatých tímto způsobem na povolebních schůzích.
Podle ÚS šlo o návrh podaný neoprávněnou osobou, navíc nesprávným způsobem, informovala mluvčí Ústavního soudu Jana Pelcová.
Doubrava řekl, že odmítavý verdikt ústavních soudců očekával, přestože je "přesvědčen o tom, že Ústavní soud nemá v tuhle chvíli pravdu". Soud podle něj odmítnutím pro neoprávněnost navrhovatele z celého problému "elegantně vybruslil".
O dalších krocích chce senátor rozhodnout až poté, co dostane písemné zdůvodnění verdiktu. "Smířit bych se s tím v žádném případě nechtěl," dodal Doubrava.
Severočeši.cz požadovali zrušení devíti usnesení z 27. října, tří ze 3. listopadu a čtyř z 12. listopadu 2010. Ústavní soud spojil dva podané návrhy do jednoho řízení. Rozhodl o nich v plénu bez veřejného jednání.
Ústavní soud označil stížnost za "svérázně koncipovanou". Pisatelé stížnosti chybovali například v tom, že navrhli zrušení usnesení Senátu. Takovou pravomoc ale Ústavní soud nemá. Může zrušit zákon nebo jeho část až po jeho definitivním přijetí.
ÚS nemůže rušit ještě nepřijaté zákony
"Ústavní soud není oprávněn rušit akty parlamentu, které byly vydány v průběhu legislativního procesu a teprve směřují k přijetí zákona. (...) K rozhodnutí o zrušení usnesení Senátu v nedokončeném legislativním procesu není Ústavní soud příslušný," stojí v nálezu.
Dernerová a Doubrava nepodali stížnost z titulu své senátorské funkce. Pro typickou senátorskou stížnost by museli nasbírat více podpisů svých kolegů.
V návrhu poukazovali na údajný zásah do základního politického práva na účast na správě věcí veřejných. Podle ÚS ale žádné z napadených usnesení Senátu nijak nezasahuje do základních práv stěžovatelů. Proto nebyli oprávněni k podání ústavní stížnosti.
Vítězstvím v loňských senátních volbách získala v horní komoře parlamentu nadpoloviční většinu ČSSD. Ještě před nástupem nových senátorů ale Senát ve složení příznivějším pro pravicovou koalici schválil řadu usnesení, například některé reformní zákony a zvýšení počtu českých vojáků v Afghánistánu.
"V případě, že bylo nutné ihned po volbách rozhodovat o řadě zákonů, nic nebránilo vedení Senátu, aby ihned o volbách vyzvalo nově zvolené senátory, aby se ujali svých práv a povinností v souvislosti s jejich mandátem," stálo ve stížnosti Severočechů.cz.
Volební období senátora podle stížnosti končí zvolením jeho nástupce. "Pokud v minulosti, bez vědomí voličů, ponechávali senátoři s novým mandátem hlasovat bývalé senátory na schůzích, tak je jasné, že došlo k porušení ústavy," napsala na svých stránkách advokátka Dernerové a Doubravy Miroslava Hustáková.