Sněmovna odmávla armádní mise. Priorita je Afghánistán

Jan Němec Jan Němec
3. 11. 2010 11:40
Vláda smí posílit misi v Afghánistánu a naopak postupně stáhne vojáky z Kosova
Vláda smí posílit afghánskou misi
Vláda smí posílit afghánskou misi | Foto: Daniel Hlaváč (AČR)

Praha - Sněmovna hlasy koaličních poslanců řekla ano zahraničním misím české armády. Pro hlasovalo 106 koaličních poslanců, proti byli sociální demokraté a komunisté. Vláda má volné ruce, protože její plán už před necelým týdnem schválili senátoři.

Nečasův kabinet tak může posílit českou účast v Afghánistánu. Pro příští rok tam může být až 720 českých vojáků, pro rok 2012 až 640 vojáků. Naopak z Kosova bude vojáky už stahovat.

"Problémy dnešního Kosova jsou primárně nevojenského charakteru a vyžadují proto řešení primárně již nevojenskými prostředky," vysvětloval před poslanci ministr obrany Alexandr Vondra. "Ale, podtrhuji, z Kosova neutíkáme. Pro příští rok je proto naposledy navrhováno zapojení České republiky do KFOR v celkovém počtu do 550 osob."

Vondra také upřesnil, že příští rok budou resort obrany stát zahraniční mise zhruba miliardu a 900 milionů korun, pro rok 2012 pak zhruba miliardu a půl.

Mise hned na dva roky

Minulá vláda ve sněmovně s plány zahraničních misí narážela. Kabinet Petra Nečase proto parlamentu předložil plán nikoliv na rok, jako obvykle, ale hned na dva roky dopředu.

"Obsah tohoto materiálu s námi projednán nebyl," kritizoval vládu zahraniční expert ČSSD Jan Hamáček. "Je to zacílení naší působnosti pouze na Afghánistán."

Opoziční ČSSD už dřív kritizovala rychlé stahování z Kosova. "Stahování mi připadá příliš rychlé, je to extrém," prohlásil už dřív Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Starý Senát, nový Senát?

Zahraniční mise na léta 2011-12 už koncem října schválil i Senát. I to kritizovala opozice - mise schválil Senát ještě předtím, než se sejde v novém složení po nedávných volbách.

"Vláda nerespektovala výsledek voleb do Senátu," namítal sociální demokrat Hamáček. Vláda opakovaně kritiku odráží s tím, že stávající senátoři mají platný mandát do 13. listopadu. Teprve poté se složení změní ve prospěch levicových stran - v Senátu bude mít většinu sama ČSSD.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Americký diplomat Sondland připustil, že na Trumpův pokyn tlačil na Ukrajinu

Americký diplomat Gordon Sondland při středečním veřejném slyšení v Kongresu připustil, že na pokyn prezidenta USA naléhal na Kyjev, aby dodal informace zvýhodňující Donalda Trumpa ve volbách. Sondland, Trumpův stoupenec a sponzor jeho volební kampaně, promluvil ve výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb, který chce usvědčit Trumpa, že se na Kyjevu domáhal informací poškozujících jeho možného volebního soka Joea Bidena.

Sondland působí jako velvyslanec USA při Evropské unii a demokraté toužící vystavit Trumpa hrozbě ústavní žaloby ho považují za klíčového svědka. Hotelový magnát je podle médií členem skupiny nazývané "amigos" (přátelé), do níž patří ministr energetiky Rick Perry a zmocněnec USA pro Ukrajinu Kurt Volker. Jejich úkolem bylo prostřednictvím zákulisních tahů přimět Kyjev k dodání "špíny" na Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy