Praha - V některých regionech a městech Česka jsou špatné rozptylové podmínky. Obyvatele Moravskoslezského, Jihomoravského, Olomouckého kraje a Prahy trápí už od úterý, ve středu se k nim přidal Liberecký kraj, Pardubice, Mladá Boleslav.
Nejhorší situace je jako obvykle na severu Moravy, kde byl už v úterý kvůli smogu vyhlášen signál regulace na Ostravsku a Karvinsku, nově byl pro Českotěšínsko vydán signál upozornění.
Meteorologové přitom nepředpokládají, že by se imisní situace v nejbližších hodinách nějak výrazně změnila.
V Moravskoslezském kraji hodnoty polétavého prachu překračují povolený imisní limit 50 mikrogramů na metr krychlový až trojnásobně a mezní 24hodinové hodnoty polétavého prachu byly ráno překročeny na všech měřicích stanicích v regionu.
Smog na Ostravsku:
Naměřené hodnoty koncentrací škodlivin se pohybovaly od 72 do 175 mikrogramů na metr krychlový. Nejhorší situace přetrvávala v Bohumíně na Karvinsku.
Meteorologové proto v nejvíce postižených místech severu Moravy vyhlásili signál regulace. Znečišťovatelé s platnými regulačními řády musejí dodržovat ekologická opatření.
Na jihu Moravy je smogem postiženo hlavně Brno, a to zejména v jeho centru a u výstaviště, v jehož okolí vedou důležité dopravní tepny.
Průměrná čtyřiadvacetihodinová koncentrace polétavého prachu tam podle ranního měření překročila povolený limit dvojnásobně. Podle meteorologů by se v uvedených oblastech měla situace přes den uklidňovat. Pomoci by tomu mělo větrné počasí.
Zvýšené hodnoty zaznamenali meteorologové také ve Znojmě a v Mikulově.
Špatné rozptylové podmínky v Libereckém kraji mělo ráno hlavně Českolipsko, kde hodinová koncentrace polétavého prachu dosáhla 98 mikrogramů na metr krychlový. Zvýšené koncentrace naměřili meteorologové v kraji i na dalších místech, tam je však zatím situace vyhovující.
Znečištěné ovzduší může vést ke zhoršení nemocí
Zhruba dvojnásobně překročily ranní hodnoty polétavého prachu povolený limit i v Pardubicích na Dukle a v Mladé Boleslavi. V Pardubicích dosáhly hodinové koncentrace škodlivin v ovzduší 100 mikrogramů na metr krychlový a v Mladé Boleslavi se pohybovaly kolem 98 mikrogramů na metr krychlový.
Mírně zhoršené rozptylové podmínky byly i v Kladně-Švermově, kde hodnota byla kolem 68 mikrogramů na metr krychlový.
V Olomoucké kraji je nejhorší situace v Prostějově, limity koncentrace polétavého prachu byly překročeny také v Přerově.
"Potíže se smogem v regionu zřejmě budou přetrvávat až do konce týdne," řekl Eduard Jarcovják z ostravského pracoviště ČHMÚ.
V Olomouckém kraji kvalitu ovzduší kontrolují stanice v Prostějově, Přerově a Jeseníku. V Prostějově čtyřiadvacetihodinové koncentrace polétavého prachu dosáhly k 12. hodině průměrné hodnoty 110,1 mikrogramu, v Přerově 97,2 mikrogramu.
V Praze špatné rozptylové podmínky nejhůře ovlivnily kvalitu ovzduší na Smíchově, kde koncentrace škodlivin více než dvojnásobně překročila stanovený limit.
Špatná situace byla zejména v poledne, kdy hodinová koncentrace polétavého prachu dosáhla 128,5 mikrogramu na metr krychlový, povolený imisní limit přitom činí 50 mikrogramů na metr krychlový.
Znečistění vzduchu se v této oblasti zhoršovalo už od úterního odpoledne, kdy zde byla koncentrace 100 mikrogramů na metr krychlový a do středečního poledne se zvýšily o více než 28 mikrogramů. Odpoledne se stav ovzduší v této části Prahy začal velmi pozvolna zlepšovat. Mírně se zvýšilo i znečištění vzduchu v Karlíně.
Nejlépe na tom byli obyvatelé Jeseníku, kde odborníci naměřili 43,9 mikrogramu. Povolený imisní limit je 50 mikrogramů na metr krychlový za 24 hodin.
"V nejbližších dnech se situace v kraji z hlediska rozptylových podmínek zřejmě nezlepší. Zlepšení můžeme očekávat až v příštím týdnu," uvedl Jarcovják.
Zvýšené množství znečišťujících látek v ovzduší nemusí přímo vyvolat onemocnění, ale často vede k jeho zhoršení, především pak u nemocí dýchacích cest a srdečně-cévních chorob.
Lidem s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starším občanům a dětem se proto doporučuje omezit pobyt pod širým nebem. Dospělí bez zdravotních potíží by se neměli venku zadýchávat.