Šest set policistů, antony a světlice. Fanoušci Slavie si před soudem stěžují na zásah těžkooděnců

Marek Pokorný Marek Pokorný
14. 1. 2016 11:54
Městský soud v Praze se zabývá předloňským zásahem policistů proti fanouškům fotbalové Slavie, kteří cestou na derby se Spartou odpalovali světlice a dělbuchy. Fanoušci tvrdí, že zásah, po němž jich několik skončilo se zakrvácenými obličeji, byl neadekvátní. S antikonfliktním týmem policie prý měli domluveno, že jim použití pyrotechniky, pokud bude pouze na Čechově mostě, bude tolerovat.
Foto: www.supporters.cz

Praha - Neobvyklý spor mezi fanoušky fotbalové Slavie a policií se dostal k soudu. Příznivci "sešívaných" si stěžují, že policie proti jejich předloňskému pochodu na tradiční derby se Spartou zasáhla příliš ostře a několik z nich zranila.

Druhou dubnovou sobotu předminulého roku zhruba tisícovka fanoušků Slavie vyrazila tradiční trasou od strašnického Edenu směrem ke stadionu "nepřítele" na Letnou a na Čechově mostě si jako obvykle vypustila pár světlic a dělbuchů.

"Jako pokaždé jsme vše dopředu nahlásili. S policisty z antikonfliktního týmu jsme se domluvili, že pyrotechnika se nebude používat po celou dobu průvodu, ale jen na Čechově mostě. Nám to vyhovovalo, protože pro naši prezentaci na fotkách a videu to stejně vypadalo nejlíp na mostě. Navíc se tam ten dým rychle rozptýlí," popisuje organizátor pochodu Lukáš Vala. A na konci průvodu šla skupinka deseti fanoušků, která měla za úkol nepořádek na mostě potom uklidit.

Jenže po odpálení prvních světlic přišel zásah policie. Při něm bylo zraněno několik fanoušků Slavie.

Ta vyhláška neplatí!

Odbor přátel Slavie proto proti postupu policie podal stížnost na Generální inspekci bezpečnostních sborů. Jenže ta ji odmítla jako neopodstatněnou. Měli prý poslechnout výzvy policie a od pouštění pyrotechniky upustit.

Když neuspěli u inspekce, podala pětice zadržených a zraněných fanoušků na policii a ministerstvo vnitra žalobu a chce, aby soud prohlásil zákrok za nezákonný a neadekvátní. A poukazují nejen na předchozí dohodu s policisty antikonfliktního týmu, ale i na to, že vyhláška, která upravuje používání pyrotechniky, v té době neplatila.

"Nejvyšší správní soud v roce 2010 řekl, že je neaplikovatelným právním předpisem," podotkl předseda Odboru přátel Slavie Martin Krob.

Mimochodem: Obor přátel poté na základě zákona o svobodném přístupu k informacím požádal policii o to, aby vyčíslila, kolik zásah stál. A policie odpověděla: Zákroku se účastnilo 592 policistů a stál 1,55 milionu korun. Fanoušky způsobená škoda na majetku pak podle policie nebyla žádná. Policie sice oznámila, že zadržela 86 fanoušků, ale žádného z nich neobvinila. Většinu z nich jen po několik hodin zadržovala.

Co jste viděl, mě nezajímá

Případ začala ve čtvrtek projednávat soudkyně Městského soudu v Praze Karla Cháberová. Projednávání začalo výslechem dvou z fanoušků, kteří žalobu podali. Jedním z nich byl Adam Samiec.

"V průběhu pochodu jsme byli několikrát vyzýváni antikonfliktním týmem, abychom nepoužívali pyrotechniku v ulicích města, ale vyčkali s tím na Čechův most," uvedl Samiec, který byl uprostřed průvodu. Když on sám byl zhruba v polovině mostu, průvod zastavila policie.

Samiec sice připouští, že slyšel zdálky nějaké výzvy, ale nebylo jim prý v davu rozumět. "Někdo z fanoušků začal odpalovat pyrotechniku, tak se to začalo šířit. Viděl jsem, že vepředu dochází k potyčkám, já měl světlici v ruce, skloněnou k zemi, najednou mě nečekaně srazil k zemi zezadu policista, zaklekli na mě, spoutali a drželi několik hodin v antonu a na služebně. V antonu jsem viděl dva fanoušky se zkrvaveným obličejem," popisoval.

To, jestli byli zraněni další lidé a co viděl v antonu, ale soudkyni vůbec nezajímalo. "Předmětem tohoto jednání je zásah vůči vám. Nic jiného soud nezajímá," uvedla. A vzápětí začala přehrávat záznam policie z daného pochodu. "Je jasně slyšet výzvy policie," komentovala záznam. Poté přešla k záznamům, které natočila Česká televize a předložili je fanoušci. A když kamera najela na záběr na zkrvavené fanoušky, komentovala to soudkyně slovy "á, oblíbený objekt fotek."

"Bylo vidět, jak fanoušci jen stojí. Nebyli vůbec agresivní. Za světlici vám přece policie nemůže rozbíjet hlavu,“ poukázal sekretář Odboru přátel Petr Vršecký.

Vždyť byl zadržen v Pařížské...

Dalším poškozeným a žalujícím je Lukáš Slaboch, který po zákroku na Čechové mostě skončil se zkrvaveným obličejem. Ten ale na jednání nedorazil, zastupoval jej, stejně jako další čtyři fanoušky, advokát Stanislav Servus.

"Pan Slaboch byl přece zadržen v Pařížské,“ podivila se soudkyně a odkázala na protokol policie. "Policie by měla vysvětlit, proč manipuluje se záznamy," oponoval Servus a poukázal na několik záběrů, kde Slaboch stál se zakrvaveným obličejem opřený o policejní anton na mostě či kdy jej policie odvádí.  

"Je vidět, že policií předkládané doklady jsou manipulované. My jsme viděli video z krásné idylické akce, kde nebyl prakticky žádný zásah. Na videu, které jsme předložili my, bylo několik zraněných osob a krev," podotkl Servus.

Ten oznámil, že by také rádi přehráli záznamy z minulých let, které dokládají, že proti stejnému jednání policie tehdy nezasáhla. A fanoušci tak očekávali, že to bude stejné i při zmíněném pochodu.

"Očekávání je jedna věc a chování se v souladu s vyhláškou je jiná věc," namítla soudkyně. "My právě říkáme, že vyhláška nebyla platná," reagoval Servus.

Proč bylo tolik policejních aut?

Soudkyně poté jednání na chvíli přerušila a následně oznámila, že je odročuje na neurčito. Policie má do příštího jednání doložit, proč bylo na mostě tolik policejních vozidel a proč policie průvod zastavila. A má také sdělit jméno velitele zásahu, aby ho mohla vyslechnout. Kontakty na svědky má předat i Odbor přátel Slavie.

Pokud soud uzná zásah policie za nezákonný, otvírají se podle Vršeckého dveře pro to, aby zranění fanoušci mohli žalovat policii za způsobenou újmu.

 

Právě se děje

Další zprávy