Seriál Rath: Přibývá žalob i útoků

Simona Holecová
16. 11. 2005 18:35
Praha - Jedenáctý den ve funkci ministra zdravotnictví se na Davida Ratha začaly hrnout žaloby. Vláda však za ministrem a jeho plány s VZP stojí. A nucenému správci pojišťovny Antonínu Pečenkovi přidělili bodyguardy.
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Příliš ostrý jazyk?

Po dnešku je zjevné, že útoky na opoziční politiky, které však Rath nepodložil důkazy, by mohly vyústit v soudní pře.

Nejprve se včera o omluvu a odškodné ve výši 650 tisíc přihlásil stínový ministr zdravotnictví za ODS, senátor Tomáš Julínek. "Pokud se mi ministr neomluví do 25. listopadu, podám na něj žalobu," upřesnil dnes.

Více o sporu čtěte ZDE.

K Julínkovi se přidal nezávislý expert Pavel Hroboň, spoluautor senátorovy "Modré šance pro zdravotnictví" - strategického předvolebního dokumentu ODS.

Rath prohlásil, že Hroboň na studii pracoval z peněz Všeobecné zdravotní pojišťovny. Hroboň to popírá a žádá půl milionu odškodného.

Rath si za svými slovy stojí: "Soudů se nebojím," oznámil.

Žádné důkazy však stále nepředložil - na rozdíl od Julínka. Ten na tiskové konferenci ukazoval, že nemá žádnou obchodní činnost, nemá živnostenský list a tudíž podle něj nemůže mít ani obchodní vztahy s VZP.

Nejmenší částku se pak chystá vysoudit hejtman Petr Bendl (ODS) - žádá omluvu a 250 tisíc korun. V prohlášení hejtman píše, že se cítí být poškozen ministrovými výroky o rozkrádání nemocnic ve Středočeském kraji.

Středočeský hejtman Petr Bendl, místopředseda ODS.
Středočeský hejtman Petr Bendl, místopředseda ODS. | Foto: Archiv STC kraje

Spor se točí kolem převodu nemocnic na obchodní společnosti. Zákon to jistou dobu umožňoval, čehož Středočeši využili a mnohé nemocnice zprivatizovali. Nyní (po zákazu převodu) Bendl zvažoval, zda několik menších nemocnic nezrušit a nepřevést je pod již zprivatizované ústavy. Ministr Rath to na Nově komentoval: "Pan Bendl by měl přestat přemýšlet o tom, jak ty nemocnice rozkrást."

"Překročil meze slušnosti a já jsem nucen vránit se soudní cestou. Vysouzené peníze věnuji Kojeneckému ústavu v Kolíně," řekl dnes Bendl.

A David Rath? "Pan Bendl by si měl rozmyslet své kroky. Já si za svými výroky stojím."

Vláda vysílá NKÚ

O mnoho lépe ministr pochodil na dnešním jednání vlády: Kabinet jej podpořil v úsilí ozdravit největší tuzemskou zdravotní pojišťovnu.

Ministerský tým zároveň schválil odvolání osmi členů správní rady VZP, na jejichž místa mají přijít převážně příznivci a členové ČSSD. Jedinou změnu v Rathově koncepci prosadil ministr obrany Karel Kühnl (US-DEU): Místo ve správní řadě by tak mohl získat nikoli jeden z poradců premiéra, ale Kühnlův náměstek Martin Bělčík.

O změnách ovšem budou rozhodovat poslanci. Pokud i ti změnu správní rady podpoří, je jisté, že ředitelka pojišťovny Jiřina Musílková příjde o místo.

Kromě toho se dnes premiér Jiří Paroubek rozhodl požádat Nejvyšší kontrolní úřad, aby prověřil hospodaření VZP v posledních pěti letech.

Nedávno jmenovaný šéf NKÚ František Dohnal zatím pouze opatrně naznačil ČTK, že si není jistý, zda je taková kontrola vůbec možná. A zda má úřad na takovou věc kapacitu.

Nebezpečí státního dozoru

Poté, co včera se státním dozorem v NKÚ skončila jedna z pracovnic ministerstva, protože ji bylo telefonicky vyhrožováno, dostal ochranku i sám nucený správce a Rathův náměstek Antonín Pečenka.

"Důvodem jsou opakované výhrůžky," uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Jana Kocová.

Úřad se proto obrátil na policii, která po předběžné analýze situace přidělila Pečenkovi a jeho rodině  "na dobu nezbytně nutnou" ochranku.

Informace z poboček VZP zatím potvrzují očekávané: Přibývá klientů, kteří se rozhodli tuto pojišťovnu opustit.

Více o rizicích nucené správy ZDE

 

Právě se děje

Další zprávy