Senátoři: Zveřejňování odposlechů nezakážeme

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
3. 12. 2008 14:51
Senátoři se postavili na stranu novinářů. Zveřejňování odposlechů nezakážou

Praha - Senátoři podpořili novináře, zveřejňování odposlechů možná neskončí.

Šéf mediální komise Senátu Jiří Oberfalzer z ODS je přesvědčen, že novináři mají na zveřejňování odposlechů právo. Řekl to ve středu při jednání v ústavně-právním výboru Senátu.

Chce proto navrhnout změnu. Upravit chce tu část novely trestního řádu a trestního zákola, která citování odposlechů zakazuje.

Ochranu údajů už řeší jiný zákon

"Není třeba zakazovat, co je již zakázáno," řekl ve středu Jiří Oberfalzer. Problematiku už totiž podle něj dostatečně řeší současné zákony o ochraně utajovaných informací a o ochraně osobních údajů.

Zákaz navíc podle něj postihuje následky, ne příčiny.

Podobně se k zákazu odposlechů postavili i místopředseda Senátu Petr Pithart z KDU-ČSL a senátor Jiří Pospíšil z ODS.

"Připadá mi to jako porušování svobody slova. Stát si neumí udělat pořádek ve vlastních věcech a odpovědnost za to chce hodit na novináře. Když už jim odposlechy utečou, nemůžou z toho vinit novináře," řekl Aktuálně.cz Pospíšil.

Odposlechy odhalily kapříky i napojení mafiánů na politiku

Proti úplnému zákazu zveřejňovat odposlechy se minulý měsíc postavili také zástupci několika českých deníků a některých časopisů.

Poté, co kritizovanou novelu přijala Sněmovna, poslali dopis předsedovi Senátu Přemyslu Sobotkovi.

Zveřejněné odposlechy už totiž v Česku pomohly odhalit fakta v řadě závažných případů. Důležitou roli hrály v kauze uplácení fotbalových rozhodčích, ukázaly napojení zavražděného podnikatele Františka Mrázka na přední české politiky.

Změnu navíc poslanci přijali bez jakékoli diskuse se zástupci odborné veřejnosti.

"Napříště se nesmíme dozvědět, že byl zastřelen pan Kočka a kdo to udělal, že pod vlivem alkoholu naboural pan poslanec, a to pod trestem, který v případě, že se tak stane v médiích, bude dvojnásobný," komentoval návrh zákona například předseda Syndikátu novinářů Miroslav Jelínek.

Stát tím podle něj rezignuje na kontrolu svých orgánů.

Ke kritice se přidala i Evropská asociace vydavatelů novin.

Hlasování? V tichosti a bez debaty

Novela trestního řádu a trestního zákona vzešla z dílny poslance Marka Bendy z ODS. Poslanci už ji schválili na přelomu října a listopadu, aniž hlasování předcházela debata s odborníky.

Pokud by novelu schválili i senátoři, podle kritiků by to výrazně omezilo možnost médií zveřejňovat fakta o zločinech. Nechrání totiž jen oběti zločinů, ale i pachatele. Ministerstvo spravedlnosti s kritikou nesouhlasí.

Autorům článků, kteří odposlech zveřejní, by navíc nově hrozilo až pětileté vězení a pokuta pět milionů korun.

V Evropě není tištění odposlechů nikde takto striktně omezeno. Záleží na tom, jestli je článek, který z nich čerpá, v souladu s veřejným zájmem.

 

 

Právě se děje

Další zprávy