Polčák: Hrozí zastavení čerpání eurofondů. Gazdík: Babiš to musí vysvětlit v Bruselu

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
4. 12. 2018 16:57
Opoziční strany apelují na české úřady, aby zastavily dotace Agrofertu, než se vyjasní situace kolem údajného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. Ten má podle europoslance Stanislava Polčáka (STAN) jen tři možnosti, jak případný střet zájmů, který nyní prověřuje Evropská komise, vyřešit. Jednak se může vzdát společnosti Agrofert tak, že se odstřihne od svěřenských fondů. Nebo jeho bývalé podniky přestanou čerpat evropské peníze. "Třetí varianta je, že se upraví pozice předsedy vlády tak, aby neměl přímý nebo nepřímý vliv na správu a plnění evropského rozpočtu," popsal Polčák.
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: ČTK

Evropská komise se již několik měsíců zabývá možným střetem zájmů českého premiéra. V létě ji na riziko upozornila Transparency International a také piráti. Komise proto nechala vypracovat právní analýzu, jejíž část unikla o víkendu do médií - podle dokumentu je Andrej Babiš ve střetu zájmů a Česku proto hrozí, že přijde o část z dvoumiliardových evropských financí. 

"Podle našich zjištění hrozí zásadní finanční újma, protože hrozí zastavení čerpání evropských fondů, které Česko využívá," upozornil Polčák.

Babiš tvrdí, že stát o peníze přijít nemůže, při čemž se opírá o právní analýzu ministerstva spravedlnosti. Ministr Jan Kněžínek uvedl, že převedení podniků do svěřenského fondu je dostatečnou zárukou nestrannosti.

Europoslanec Polčák ovšem tvrzení zpochybňuje s tím, že situace je vážná. Proto také v úterý spolu s předsedou STAN Petrem Gazdíkem a předsedou TOP 09 Jiřím Pospíšilem vyzval premiéra a české úřady, aby jednali.

"Samotné svěření majetku do svěřenského fondu neznamená, že politik vyřešil svůj střet zájmů," uvedl Pospíšil a požádal premiéra, aby zveřejnil konkrétní podobu statutu fondů. "To proto, aby bylo zřejmé, že není konečným příjemcem výhod ze svých svěřenských fondů. Pokud by výhody premiér měl, tak by střet zájmů dál přetrvával," dodal Pospíšil, který také chce, aby Babiš zveřejnil dopis od eurokomisaře Günthera Oettingera - včetně odpovědi české strany -, který se na českou vládu obrátil s dotazy týkajícími se prověřování možného střetu zájmů premiéra. List eurokomisař údajně odeslal na konci minulého týdne.

Gazdík hájí ráznou reakci opozičních stran obavou z toho, aby Česko svým postojem nerozhněvalo evropské instituce, které by v krajním případě mohly zastavit čerpání evropských fondů. "Když bylo naposledy zastavené čerpání, znamenalo to obrovské finanční ztráty a problémy v projektech," řekl novinářům a vyzval premiéra, aby do vyřešení situace odstoupil z čela Rady pro evropské strukturální a investiční fondy. "V nich si vlastně tvoří dotace sám pro sebe," vysvětlil Gazdík.

Gazdík dále apeloval na předsedu kabinetu, aby předstoupil před Evropský parlament a vysvětlil okolnosti údajného střetu zájmů. Babiš původně plánoval vystoupit v lednu před europoslanci, termín však zrušil a nový zatím nezveřejnil.

TOP 09 rovněž podpořila požadavek pirátů, aby české úřady přestaly přidělovat evropské dotace firmám ze svěřenských fondů. "Finanční toky do Agrofertu by měly být přerušeny," prohlásil předseda Pospíšil s tím, že kauza nabyla takových rozměrů, že by Česko mělo reagovat.

Piráti již v pondělí poslali dopis čtyřem českým úřadům s žádostí o prověření možného střetu zájmů premiéra Babiše. Předseda strany Ivan Bartoš očekává, že úřady přidělování dotací zastaví, dokud se věc nevyjasní. Jeho kolega z analytického týmu strany Janusz Konieczny upřesnil, že české úřady mají "popsat střet zájmů premiéra Andreje Babiše a ministra zemědělství Miroslava Tomana" a "zastavit proplácení dotací do doby, než bude střet zájmů odstraněn."

Šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek označil výzvu pirátů za nesmyslnou. "Mohu vás ubezpečit, že úřad, který já spravuji, bude vždy postupovat podle zákonů - podle evropského zákona i podle českých právních předpisů," reagovala na dotaz redakce ministryně financí Alena Schillerová.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Milion chvilek svolal na příští čtvrtek demonstraci, bude požadovat demisi Benešové

Spolek Milion chvilek pro demokracii v reakci na odstoupení nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který naznačil, že čelil tlaku ministryně spravedlnosti Marie Benešové, svolal na příští čtvrtek demonstraci, na níž bude požadovat demisi ministryně. Konat se bude 20. května od 18:30 na Václavském náměstí.

"Nátlak Marie Benešové na Pavla Zemana je naprosto nepřijatelný. Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo se chýlí ke konci a hradní kauzy probublávají. Tahle vláda nesmí rozhodovat o dalším nejvyšším státním zástupci," řekl k okolnostem pro pořádání demonstrace předseda Milionu chvilek Benjamin Roll. 

"Požadujeme demisi Marie Benešové. A požadujeme, aby vláda s trestně stíhaným premiérem nevybírala nového státního zástupce," dodal.

Spolek kvůli tomu zrušil původně plánované pondělní setkání "100 let stačilo!" k příležitosti 100 let od založení komunistické strany, kde plánoval předčítat jména obětí komunistického režimu před sídlem KSČM.

Zdroj: Domácí
Další zprávy