Šéf gymnázia drtivě vede. Když vyhraji, předám školu a budu senátor naplno, říká Jiří Růžička

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
8. 10. 2016 16:30
Známý ředitel pražského gymnázia Jana Keplera Jiří Růžička (TOP 09), který nyní drtivě vede jako kandidát do Senátu za Prahu 6 s více jak čtyřiceti procenty, se po případném vítězství vzdá místa ředitele. "Zcela určitě je ale moje prozatímní vedení také zapříčiněno tím, že TOP 09 má silnou pozici v Praze a ve větších městech," říká Růžička s tím, že výsledky celé strany budou za rok v parlamentních volbách úplně jiné. "V těch volbách bude situace značně odlišná. Doběhne období celé vlády a rozpory mezi vládními stranami jsou dost velké," dodává.
Jiří Růžička ve volebním štábu TOP 09.
Jiří Růžička ve volebním štábu TOP 09. | Foto: Milan Bureš

Zatím jste ve značném vedení a máte přes čtyřicet procent hlasů. Čekal jste takový náskok?

Řeknu to takto, jsem spokojen, nadšen bych byl, kdyby to bylo padesát procent a zklamán, kdyby to bylo jinak. Ale ještě nás bude čekat druhé kolo. Zcela určitě je ale moje prozatímní vedení také zapříčiněno tím, že TOP 09 má silnou pozici v Praze a ve větších městech.

Pokud se stanete senátorem…

Dopředu se hlásím k tomu, že se chci nejvíce věnovat vzdělávání, protože jej považuji za nejdůležitější investici do budoucnosti. Ale velmi dobře vím, že senátor se musí věnovat úplně všemu od problematiky očkování až po manželství homosexuálů.

Vzdáte se svého postu ve škole, když půjdete do Senátu?

Školu do roka a půl někomu slušně předám. A vrátím se k tomu případně až po Senátu.

TOP 09 má zatím 3,5 procenta hlasů. Nemáte pocit, že vaše strana značně prohrává?

Je to pravděpodobně výsledek toho, že současná vláda přes všechny rozpory žije, vládne v době, kdy se republice daří. Není nezaměstnanost, lidé se mají poměrně slušně a zaměňují komunální politiku s celostátní. Takže se to aktuálně také projevilo.

Nemáte obavy kvůli současným výsledkům o volby do Sněmovny, které budou za rok?

V těch volbách bude situace značně odlišná. Doběhne období celé vlády a rozpory mezi vládními stranami jsou dost velké. Jdou hodně proti sobě a vím, že se to značně v těch volbách projeví.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy