Šéf gymnázia drtivě vede. Když vyhraji, předám školu a budu senátor naplno, říká Jiří Růžička

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
8. 10. 2016 16:30
Známý ředitel pražského gymnázia Jana Keplera Jiří Růžička (TOP 09), který nyní drtivě vede jako kandidát do Senátu za Prahu 6 s více jak čtyřiceti procenty, se po případném vítězství vzdá místa ředitele. "Zcela určitě je ale moje prozatímní vedení také zapříčiněno tím, že TOP 09 má silnou pozici v Praze a ve větších městech," říká Růžička s tím, že výsledky celé strany budou za rok v parlamentních volbách úplně jiné. "V těch volbách bude situace značně odlišná. Doběhne období celé vlády a rozpory mezi vládními stranami jsou dost velké," dodává.
Jiří Růžička ve volebním štábu TOP 09.
Jiří Růžička ve volebním štábu TOP 09. | Foto: Milan Bureš

Zatím jste ve značném vedení a máte přes čtyřicet procent hlasů. Čekal jste takový náskok?

Řeknu to takto, jsem spokojen, nadšen bych byl, kdyby to bylo padesát procent a zklamán, kdyby to bylo jinak. Ale ještě nás bude čekat druhé kolo. Zcela určitě je ale moje prozatímní vedení také zapříčiněno tím, že TOP 09 má silnou pozici v Praze a ve větších městech.

Pokud se stanete senátorem…

Dopředu se hlásím k tomu, že se chci nejvíce věnovat vzdělávání, protože jej považuji za nejdůležitější investici do budoucnosti. Ale velmi dobře vím, že senátor se musí věnovat úplně všemu od problematiky očkování až po manželství homosexuálů.

Vzdáte se svého postu ve škole, když půjdete do Senátu?

Školu do roka a půl někomu slušně předám. A vrátím se k tomu případně až po Senátu.

TOP 09 má zatím 3,5 procenta hlasů. Nemáte pocit, že vaše strana značně prohrává?

Je to pravděpodobně výsledek toho, že současná vláda přes všechny rozpory žije, vládne v době, kdy se republice daří. Není nezaměstnanost, lidé se mají poměrně slušně a zaměňují komunální politiku s celostátní. Takže se to aktuálně také projevilo.

Nemáte obavy kvůli současným výsledkům o volby do Sněmovny, které budou za rok?

V těch volbách bude situace značně odlišná. Doběhne období celé vlády a rozpory mezi vládními stranami jsou dost velké. Jdou hodně proti sobě a vím, že se to značně v těch volbách projeví.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Jeřábek v KHL mění dres, bude hrát za Spartak

Hokejový obránce Jakub Jeřábek mění v Kontinentální lize dres a nově bude hrát za Spartak Moskva. Třicetiletý český reprezentant podepsal s novým klubem roční smlouvu. Spartak o tom informoval na svém webu.

Jeřábek doposud oblékal v KHL pouze dres Viťazu Podolsk, za který odehrál s přestávkou tři sezony. Po ročníku 2016/17 zamířil na dva roky do NHL, poté se ale vrátil zpět do Evropy a hrál opět za Podolsk. V KHL včetně play off odehrál 166 zápasů a nasbíral 81 bodů za 22 branek a 59 asistencí.

"V osobě Jakuba Jeřábka získáváme obránce, který je schopný plnit úkoly v obraně i v útoku. Má zkušenosti z NHL i KHL, je to chytrý a pracovitý hráč, dobrý spoluhráč a vstřícný hokejista," uvedl sportovní ředitel Spartaku Roman Běljajev na adresu účastníka dvou světových šampionátů.

Na nové angažmá se těší i Jeřábek. "V Rusku hraji už několik let a dobře vím, že Spartak je klub s velkou historií a skvělými fanoušky, což je pro mě důležité. Bavil jsem se o Spartaku s kamarády z reprezentace a o klubu jsem slyšel jen dobré věci," řekl Jeřábek. Dodal, že moc dobře ví, že v moskevském klubu úspěšně působili trenér Miloš Říha a brankář Dominik Hašek. "Chtěl bych, aby si fanoušci pamatovali i mě," uvedl plzeňský odchovanec.

Další zprávy