Šéf gymnázia drtivě vede. Když vyhraji, předám školu a budu senátor naplno, říká Jiří Růžička

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
8. 10. 2016 16:30
Známý ředitel pražského gymnázia Jana Keplera Jiří Růžička (TOP 09), který nyní drtivě vede jako kandidát do Senátu za Prahu 6 s více jak čtyřiceti procenty, se po případném vítězství vzdá místa ředitele. "Zcela určitě je ale moje prozatímní vedení také zapříčiněno tím, že TOP 09 má silnou pozici v Praze a ve větších městech," říká Růžička s tím, že výsledky celé strany budou za rok v parlamentních volbách úplně jiné. "V těch volbách bude situace značně odlišná. Doběhne období celé vlády a rozpory mezi vládními stranami jsou dost velké," dodává.
Jiří Růžička ve volebním štábu TOP 09.
Jiří Růžička ve volebním štábu TOP 09. | Foto: Milan Bureš

Zatím jste ve značném vedení a máte přes čtyřicet procent hlasů. Čekal jste takový náskok?

Řeknu to takto, jsem spokojen, nadšen bych byl, kdyby to bylo padesát procent a zklamán, kdyby to bylo jinak. Ale ještě nás bude čekat druhé kolo. Zcela určitě je ale moje prozatímní vedení také zapříčiněno tím, že TOP 09 má silnou pozici v Praze a ve větších městech.

Pokud se stanete senátorem…

Dopředu se hlásím k tomu, že se chci nejvíce věnovat vzdělávání, protože jej považuji za nejdůležitější investici do budoucnosti. Ale velmi dobře vím, že senátor se musí věnovat úplně všemu od problematiky očkování až po manželství homosexuálů.

Vzdáte se svého postu ve škole, když půjdete do Senátu?

Školu do roka a půl někomu slušně předám. A vrátím se k tomu případně až po Senátu.

TOP 09 má zatím 3,5 procenta hlasů. Nemáte pocit, že vaše strana značně prohrává?

Je to pravděpodobně výsledek toho, že současná vláda přes všechny rozpory žije, vládne v době, kdy se republice daří. Není nezaměstnanost, lidé se mají poměrně slušně a zaměňují komunální politiku s celostátní. Takže se to aktuálně také projevilo.

Nemáte obavy kvůli současným výsledkům o volby do Sněmovny, které budou za rok?

V těch volbách bude situace značně odlišná. Doběhne období celé vlády a rozpory mezi vládními stranami jsou dost velké. Jdou hodně proti sobě a vím, že se to značně v těch volbách projeví.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Italský ministr zahraničí Di Maio končí v čele Hnutí pěti hvězd

Italský ministr zahraničí Luigi di Maio ve středu oznámil, že končí ve funkci šéfa vládní strany Hnutí pěti hvězd (M5S). Informovala o tom agentura AP. Svým stoupencům v Římě Di Maio řekl, že jedna éra skončila, on svou práci dokončil a nyní bude důvěřovat svému nástupci, že dále úspěšně povede stranu kupředu. Hnutí pěti hvězd podle Di Maia nyní dočasně povede senátor Vito Crimi, nový vůdce bude vybrán v následujících měsících po kongresu strany. Italská média ještě před tímto oznámením uváděla, že Di Maiův krok by neměl znamenat konec vlády, kterou od loňska tvoří koalice M5S a Demokratické strany.

"Dnes tu jsem proto, abych oznámil svou rezignaci z čela Hnutí pěti hvězd," řekl ministr svým příznivcům. Třiatřicetiletý Di Maio stranu vedl od září 2017. Hnutí pěti hvězd se v posledních měsících potýkalo s vnitřními spory, v obou komorách parlamentu odešlo do frakcí jiných stran či do frakce smíšené několik zákonodárců. Poslední dva to udělali v úterý, připomněla agentura APA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy