"Chtěl bych znát postoj kandidátů k cestě na Tchaj-wan," uvedl senátor Pavel Fischer před tím, než kandidáti na předsedu předstoupili před senátory s projevy. Odkázal tak na zjištění deníku Aktuálně.cz, že Kuberovi předal Hrad před jeho smrtí dopis od čínské ambasády. Komunistický režim v něm vyhrožuje, že pokud cestu uskuteční, potrestá Kuberu i české firmy podnikající v Číně. Kancelář prezidenta hrozby podpořila vlastním přípisem.
Senátor Růžička už na ranním brífinku před začátkem schůze Senátu potvrdil, že v případě zvolení předsedou by jel na Tchaj-wan, jak plánoval zesnulý Kubera. "Byl jsem jedním z těch, kdo pana předsedu v tomto podporoval," řekl Ružička. Obdobně se vyjádřil i ve svém nominačním projevu.
Za favorita je ale pokládán Vystrčil, kterému podporu vyjádřili zástupci KDU-ČSL a ANO. Spolu s ODS sdružují tyto senátorské frakce dohromady polovinu všech členů horní komory. Vystrčil se před pár dny v rozhovoru pro Aktuálně.cz vyjádřil k cestě na Tchaj-wan neurčitě. "Teď neřeknu, jestli pojedu. Poradil bych se a zvážil to," avizoval. Ve středu se tématu ve svém projevu vyhnul.
Senátoři budou o nástupci zesnulého Jaroslava Kubery (ODS) hlasovat v tajných volbách. Výsledek by měl být znám ještě před polednem.
Rozpor v klubu STAN
O křeslo šéfa Senátu se tedy v tajné volbě utkají dva muži. Starostové a Nezávislí ráno na tiskové konferenci potvrdili, že senátorský klub podpoří místopředsedu dolní komory Jiřího Růžičku. "Včerejší jednání klubu tuto volbu potvrdilo," informoval předseda senátorského klubu STAN Petr Holeček s tím, že rozhodnutí bylo jednomyslně.
"Je dobře, že jsme vyslali našeho kandidáta, protože klub STAN je nejpočetnější, a patří se, abychom nominovali někoho, kdo by řídil instituci," řekl Holeček.
Předseda STAN Vít Rakušan přitom ve středu pro Novinky.cz uvedl, že vedení doporučilo senátorskému klubu, aby podpořilo kandidáta ODS Vystrčila. Argumentuje tím, že do senátních voleb zbývá několik měsíců, stejně se Senát obmění a bude se předseda volit znovu. "Přišlo nám to logické - po řádných podzimních volbách samozřejmě budeme všemi silami podporovat kandidáta našeho klubu na post předsedy Senátu," vysvětloval Rakušan serveru.
Růžička tvrdí, že tento postoj vedení nevnímá jako osobní křivdu. "Jsem nestraník a chci jím zůstat a myslím, že předseda Senátu by měl být nestranický. Musím říct, že nad tím (rozhodnutím vedení STAN, pozn. red.) kroutím hlavou a trochu tomu nerozumím," řekl Ružička s odkazem, že s podporou STAN a KDU-ČSL kandidoval do Senátu.
Podle místopředsedkyně KDU-ČSL a senátorky Šárky Jílkové se však lidovci na volbu dívají jako na mimořádnou, která nevznikla z výsledků voleb. "Ponechat současnou hierarchii a organizační strukturu v Senátu na půlroční období je lépe," myslí si. Oba kandidáti jsou podle ní nicméně velmi kvalitní.
Předseda se bude volit na podzim znovu
Místo v čele Senátu připadlo ODS po předloňských senátních volbách, po nichž kluby občanských demokratů a Starostů měly po 18 členech. Od obsazení křesla předsedy horní komory se pak odvíjelo i další povolební uspořádání Senátu. Právě kvůli tomu se nyní rozhodli podpořit Vystrčila představitelé KDU-ČSL a ANO.
Kuberův nástupce v čele Senátu bude vést horní komoru do podzimních senátních voleb, v nichž se třetina členů horní komory obmění. Na základě upraveného povolebního rozložení sil v Senátu si pak jeho členové před koncem roku vyberou nové vedení.