Šéfová mě šikanuje, stěžuje si státní zástupce z Plzně

ČTK ČTK
3. 3. 2011 11:30
Libora Řeřichu se nadřízená údajně snaží nezákonným způsobem sesadit z funkce
Stížností se možná nebude zabývat Nejvyšší státní zastupitelství, ale některé věcně či místně příslušné
Stížností se možná nebude zabývat Nejvyšší státní zastupitelství, ale některé věcně či místně příslušné | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Plzeň - Státní zástupce Libor Řeřicha si stěžuje u Nejvyššího státního zástupce (NSZ) na šikanu ze strany své nadřízené.

Šéfka Krajského státního zastupitelství v Plzni Marie Polákové se ho údajně snažila nezákonným způsobem sesadit z funkce. Poláková loni proti němu neuspěla u Nejvyššího správního soudu s kárnou žalobou.

Informaci přinesl deník Právo.

Řeřichova stížnost dorazila na úřad minulou středu. "Zatím ještě není rozhodnuto, zda se jí bude zabývat přímo Nejvyšší státní zastupitelství, nebo jiné zastupitelství, které by k tomu bylo věcně a místně příslušné," řekla Právu mluvčí NSZ Helena Markusová.

Řeřicha nechtěl svou stížnost zatím komentovat. "Už dříve jsem avizoval, že se hodlám bránit proti skandalizaci mé osoby. Tohle je první krok," řekl žalobce. Řeřicha si za svůj nekompromisní přístup při honbě za zločiny v policejních uniformách vysloužil přezdívku hrdiny z italského seriálu Chobotnice "český Cattani".

Pomáhal obviněnému známému, soud důkaz neuznal

Řeřicha poukazuje na to, že s Polákovou měl kontroverzní vztah už v minulosti, kdy veřejně kritizoval poměry na krajském státním zastupitelství. Rozbroje podle něj pokračovaly i v době, kdy odešel na městské státní zastupitelství.

"V té době už bylo například zakázáno hovořit do médií o případech, které jsem vyšetřoval. A když jsem tento příkaz porušil, a to z důvodů, abych některé věci týkající se těchto závažných kauz veřejnosti mohl objasnit, byl jsem perzekuován," píše ve stížnosti Řeřicha.

Polákové také vadilo, jak se Řeřicha angažoval v kauze svého přítele a někdejšího šéfa karlovarské pobočky policejní inspekce Miroslava Šouleje, obviněného ze zpronevěry. Své argumenty opírala o policejní odposlechy. Soud ale konstatoval, že v tomto případě bylo porušeno právo na ochranu soukromí.

 

Právě se děje

Další zprávy