Šéf rozhlasu zasedl v porotě kontroverzních novinářských cen. Šlo prý o dialog

Julie Kochová Julie Kochová
17. 6. 2016 17:35
Hned šest českých novinářů se od čtvrtka může chlubit Krameriovou cenou "za nezávislou žurnalistiku". Za udílením cen stojí Asociace nezávislých médií, kterou vloni založili novináři spjatí s kontroverzními weby a proruskou propagandou. V porotě prvního ročníku zasedl také generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral. Problém v tom nevidí. Ocenění pro dva novináře z ČRo naopak považuje za doklad toho, že rozhlas dělá svou práci dobře.
Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.
Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral. | Foto: DVTV

Praha - Krameriovu cenu udílenou "za nezávislou žurnalistiku" letos poprvé udělovala nedávno vzniklá Asociace nezávislých médií. Její zakladatelé jsou spjatí s kontroverzními weby a proruskou propagandou. A v porotě soutěže usedl mimo jiných i generální ředitel Českého rozhlasu (ČRo) René Zavoral.

 „Pan ředitel účastí v porotě podpořil dialog v mediální krajině. Nechce stavět nějaké bariéry mezi médii veřejné služby, komerčními, nezávislými nebo jinými médii,“ vysvětlil Aktuálně.cz mluvčí ČRo Jiří Hošna, proč se Zavoral na cenách podílel. Sám ředitel je nyní na zahraniční dovolené.

Zavoral prý svou účastí jenom vyhověl žádosti Petra Žantovského. Spoluzakladatel Asociace nezávislých médií Žantovský v médiích často zastupuje Parlamentní listy, kam jako autor také pravidelně přispívá. Spolu s ním stáli u zrodu asociace ještě třeba vydavatelé serverů AC24.cz a NWOO.org nebo časopisu Vědomí. Všechny jsou proslulé svou oblibou konspiračních teorií.

Spojování ČRo se Žantovského spolkem se Hošna brání. "To, že generální ředitel zasedá v nějaké porotě, neznamená, že ČRo souhlasí se stanovisky asociace," řekl mluvčí.

Člen Rady ČRo, historik Michal Stehlík, Zavoralovu účast v porotě považuje za chybu. "Jakékoliv spojování s touto asociací není žádné stavění mostů nebo diskuse. Pokud je asociace postavena na názoru, že veřejnoprávní médium je cenzurované, nemá tam docházet k žádnému spojení," zdůraznil Stehlík.

Program Asociace nezávislých médií

3) Náprava veřejnoprávních médií

"Cenzura, manipulace a působení zájmových skupin v českých veřejnoprávních médiích je všem lidem zabývajícími se kvalitou médií již známý fakt." (...)

Narážel tak na třetí ze čtyř programových bodů asociace, který veřejnoprávní média označuje za cenzurovaná a manipulativní. Proti tomu se vymezil také mluvčí Hošna.

Ideologické vymývání mozků

Předseda asociace Stanislav Novotný účastníkům při předávání cen řekl, že podporují novináře, kteří jsou "nezávislí na ideologickém vymývání mozků" a umí "vzdorovat obecnému neprofesionálnímu a vlastizrádnému přístupu". Ocenění pak předal například Tereze Spencerové z Literárních novin a Parlamentních listů, Tomáši Hauptvogelovi z Primy nebo Ondřeji Neffovi z Neviditelného psa.

Zavoral, který se samotného předávání cen nezúčastnil, Aktuálně.cz napsal, že jako porotce jednotlivé novináře hodnotil sám. V porotě bez nároku na odměnu zasedl s šéfredaktorem MF Dnes Jaroslavem Pleslem nebo redaktorem Práva Františkem Cingerem, o návrzích prý ale společně nediskutovali.

"Nebylo by fér, abych nyní zpětně komentoval jednotlivé oceněné. Mohu ale uvést, že moje volba se nekryje přesně s konečnými výsledky," uvedl Zavoral. Jako úspěch bere ocenění pro dva redaktory ČRo – zahraničního zpravodaje Roberta Mikoláše a komentátora Jana Petránka. Ceny považuje za doklad toho, že ČRo dělá svou práci dobře.

Rada ČRo se bude Zavorala na účast v porotě ptát v pondělí na veřejné schůzi v Litomyšli. Na odpověď ředitele chce počkat i radní Stehlík. Podle něj si Zavoral jen neprověřil, pod co se podepisuje. Stehlík je přesvědčený, že ředitel s tezemi asociace nesouhlasí. "Spíš šlo o podcenění. Aby byl ředitel veřejnoprávního média ve fóru, které má ve svých tezích, že veřejnoprávní média jsou cenzurována, to je přece příliš očividný protimluv," myslí si Stehlík.

Rozhlasové poplatky jsou příliš nízké, jsem alespoň pro jejich indexování a navázání na inflaci, říká adept na šéfa ČRo René Zavoral. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 3 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy