Šéf rozhlasu zasedl v porotě kontroverzních novinářských cen. Šlo prý o dialog

Julie Kochová Julie Kochová
17. 6. 2016 17:35
Hned šest českých novinářů se od čtvrtka může chlubit Krameriovou cenou "za nezávislou žurnalistiku". Za udílením cen stojí Asociace nezávislých médií, kterou vloni založili novináři spjatí s kontroverzními weby a proruskou propagandou. V porotě prvního ročníku zasedl také generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral. Problém v tom nevidí. Ocenění pro dva novináře z ČRo naopak považuje za doklad toho, že rozhlas dělá svou práci dobře.
Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.
Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral. | Foto: DVTV

Praha - Krameriovu cenu udílenou "za nezávislou žurnalistiku" letos poprvé udělovala nedávno vzniklá Asociace nezávislých médií. Její zakladatelé jsou spjatí s kontroverzními weby a proruskou propagandou. A v porotě soutěže usedl mimo jiných i generální ředitel Českého rozhlasu (ČRo) René Zavoral.

 „Pan ředitel účastí v porotě podpořil dialog v mediální krajině. Nechce stavět nějaké bariéry mezi médii veřejné služby, komerčními, nezávislými nebo jinými médii,“ vysvětlil Aktuálně.cz mluvčí ČRo Jiří Hošna, proč se Zavoral na cenách podílel. Sám ředitel je nyní na zahraniční dovolené.

Zavoral prý svou účastí jenom vyhověl žádosti Petra Žantovského. Spoluzakladatel Asociace nezávislých médií Žantovský v médiích často zastupuje Parlamentní listy, kam jako autor také pravidelně přispívá. Spolu s ním stáli u zrodu asociace ještě třeba vydavatelé serverů AC24.cz a NWOO.org nebo časopisu Vědomí. Všechny jsou proslulé svou oblibou konspiračních teorií.

Spojování ČRo se Žantovského spolkem se Hošna brání. "To, že generální ředitel zasedá v nějaké porotě, neznamená, že ČRo souhlasí se stanovisky asociace," řekl mluvčí.

Člen Rady ČRo, historik Michal Stehlík, Zavoralovu účast v porotě považuje za chybu. "Jakékoliv spojování s touto asociací není žádné stavění mostů nebo diskuse. Pokud je asociace postavena na názoru, že veřejnoprávní médium je cenzurované, nemá tam docházet k žádnému spojení," zdůraznil Stehlík.

Program Asociace nezávislých médií

3) Náprava veřejnoprávních médií

"Cenzura, manipulace a působení zájmových skupin v českých veřejnoprávních médiích je všem lidem zabývajícími se kvalitou médií již známý fakt." (...)

Narážel tak na třetí ze čtyř programových bodů asociace, který veřejnoprávní média označuje za cenzurovaná a manipulativní. Proti tomu se vymezil také mluvčí Hošna.

Ideologické vymývání mozků

Předseda asociace Stanislav Novotný účastníkům při předávání cen řekl, že podporují novináře, kteří jsou "nezávislí na ideologickém vymývání mozků" a umí "vzdorovat obecnému neprofesionálnímu a vlastizrádnému přístupu". Ocenění pak předal například Tereze Spencerové z Literárních novin a Parlamentních listů, Tomáši Hauptvogelovi z Primy nebo Ondřeji Neffovi z Neviditelného psa.

Zavoral, který se samotného předávání cen nezúčastnil, Aktuálně.cz napsal, že jako porotce jednotlivé novináře hodnotil sám. V porotě bez nároku na odměnu zasedl s šéfredaktorem MF Dnes Jaroslavem Pleslem nebo redaktorem Práva Františkem Cingerem, o návrzích prý ale společně nediskutovali.

"Nebylo by fér, abych nyní zpětně komentoval jednotlivé oceněné. Mohu ale uvést, že moje volba se nekryje přesně s konečnými výsledky," uvedl Zavoral. Jako úspěch bere ocenění pro dva redaktory ČRo – zahraničního zpravodaje Roberta Mikoláše a komentátora Jana Petránka. Ceny považuje za doklad toho, že ČRo dělá svou práci dobře.

Rada ČRo se bude Zavorala na účast v porotě ptát v pondělí na veřejné schůzi v Litomyšli. Na odpověď ředitele chce počkat i radní Stehlík. Podle něj si Zavoral jen neprověřil, pod co se podepisuje. Stehlík je přesvědčený, že ředitel s tezemi asociace nesouhlasí. "Spíš šlo o podcenění. Aby byl ředitel veřejnoprávního média ve fóru, které má ve svých tezích, že veřejnoprávní média jsou cenzurována, to je přece příliš očividný protimluv," myslí si Stehlík.

Rozhlasové poplatky jsou příliš nízké, jsem alespoň pro jejich indexování a navázání na inflaci, říká adept na šéfa ČRo René Zavoral. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy