Šéf protikorupčního chce postavit Petržílka mimo službu

Karel Hrubeš
19. 12. 2013 16:25
Řízení již začalo, Petržílek ale s rozhodnutím nesouhlasí a bude se bránit .
Foto: ČTK

Praha - Ředitel protikorupční policie Milan Komárek chce postavit mimo službu šéfanalytika svého útvaru Jana Petržílka. Důvodem je policistovo obvinění z vynášení informací v kauze odposlechů Romana Janouška a Pavla Béma. 

"Ředitel našeho útvaru plukovník Komárek zahájil řízení ve věci zproštění výkonu služby jednoho příslušníka našeho útvaru. Tento příslušník nedochází do zaměstnání," uvedl pro Aktuálně.cz mluvčí ÚOKFK Jaroslav Ibehej.

V praxi to znamená, že Petržílek, který byl v pátek propuštěn z vazby, u policie prozatím zůstává. O jeho postavení mimo službu rozhodne sám Komárek.

"Řízení jsem zahájil předevčírem. Bude to rozhodnuto v dohledné době. Jde o to, zda ten dotyčný policista, nebo jeho právní zástupce budou mít nějaké požadavky a tak dále," uvedl Komárek pro Aktuálně.cz.

Petržílkův obhájce Lukáš Trojan Aktuálně.cz řekl, že se Petržílek bude proti postavení mimo službu bránit. "Řízení bylo zahájeno s velice krátkou lhůtou pro předvolání, takže se pan Petržílek napoprvé omluvil. Policie musí dokázat, že jsou zde konkrétní zákonné důvody pro toto řízení a my je určitě budeme chtít slyšet," uvedl Trojan. "Není automatické, že stíhaný policista jde mimo službu," dodal.

Mazánek a Kolibřík

Hlavní analytik Petržílek byl zatčen na konci října spolu s bývalým šéfem Věcí veřejných Vítem Bártou.

Vít Bárta.
Vít Bárta. | Foto: Vojtěch Marek

Podle inspekce Bezpečnostní informační služby, která případ vyšetřuje, měl Petržílek Bártovi předat odposlechy lobbisty Romana Janouška s tehdejším primátorem Pavlem Bémem, které se později objevily v médiích. Nahrávky měl Petržílek získat za svého působení v BIS, kde působil do roku 2011.

Předání disku s odposlechy inspekci BIS potvrdil utajovaný svědek. Další svědek vypověděl, že odposlechy Béma slyšel na počítači Víta Bárty v roce 2009.

Petržílek je nyní také v hledáčku Generální inspekce bezpečnostních sborů, která prověřuje, zda analytik nepředával utajované materiály také za svého působení u protikorupční jednotky, informoval o tom týdeník Euro.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Rozpočet Ředitelství silnic a dálnic se zvýší o šest miliard

Letošní rozpočet Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vzrostl z původních 38 na 55 miliard korun. Příští rok se zvýší o dalších asi šest miliard. Na tiskové konferenci spojené s ukončením modernizace šestikilometrového úseku dálnice D1 u Velkého Meziříčí to v sobotu novinářům řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle generálního ředitele ŘSD Radka Mátla by bez navýšení rozpočtu nebylo možné dokončit všechny plánované práce.

Další zprávy