Praha - Už se zdálo, že žádná diskuse k programu KDU-ČSL pro příští období na nebude. Delegáti lidoveckého sjezdu si totiž v neděli odhlasovali jak samotný program, tak ukončení diskuse - která ani neproběhla.
Jenže stačilo, aby se předseda Pavel Bělobrádek zvedl, přišel k mikrofonu a oznámil, že je nesmysl končit diskusi. Téměř všichni delegáti pak odkývali jeho návrh, aby hlasování o ukončení diskuse bylo označeno za zmatečné.
I tato situace dobře ukazuje, jak silné postavení Bělobrádek v současnosti má. Vše, co si přál, se o víkendu naplnilo: lidovci odjíždějí ze sjezdu jako koaliční partner Starostů a nezávislých a zcela jednoznačně stojí za předsedou. Jestliže Bělobrádek natočil už před sjezdem volební videoklip, kde vystupuje jako spojenec šéfa Starostů Petra Gazdíka, velmi dobře věděl, že nejde do žádného rizika.
"Nemysleli jsme na to, že klip se točí zbytečně, jelikož jsme objeli mnoho stranických organizací, věděli jsme, že sjezd koalici podpoří," vysvětloval Bělobrádkův zástupce Marian Jurečka.
Nechceme lidi vodit za ruku, ani je vychovávat od kolébky
Bělobrádek dominoval a téměř nenašel kritiky. Výjimkou byl hejtman Zlínského kraje a senátor Jiří Čunek, který ale získal v boji o předsednictví jen málo hlasů.
Bělobrádek v neděli představil "svou" KDU-ČSL jako stranu, která bude vycházet z tradičních hodnot, tedy s velkým důrazem na rodinu, ale s moderním řešením.
"My máme tradiční hodnoty, ale moderní řešení. To není protimluv. Sázíme na inovace, na to, abychom skutečně Českou republiku modernizovali, ale zároveň abychom měli svoji identitu, založenou na křesťansko-židovské etice, na římském právu, na principu občanských svobod," avizoval šéf lidovců.
Bělobrádek říká, že KDU-ČSL nechce linkovat lidem život od kolébky, ani je vodit za ruku. "Jsme pro solidaritu - je nesmírně důležitá, je základem toho, aby společnost vůbec nějak fungovala. Je ale nutno postupovat tak, abychom ze solidarity nedělali socialismus nebo komunismus. Nevolíme ani levicová, ani pravicová řešení, ale ta, kterou jsou správná," řekl delegátům na závěr sjezdu.
Konec legrácek. Dodám krve do žil i Starostům
Staronový předseda slíbil také maximální nasazení ve volební kampani. V ní musí koalice se Starosty získat alespoň deset procent hlasů - jinak se vůbec do Poslanecké sněmovny nedostane.
"Pro nás pro všechny je to konec legrácek, začíná volební kampaň, teď je potřeba zabrat. Věřím, že uspějeme, a zároveň vám mohu slíbit, že udělám maximum pro to, abych dodal krve do žil i Starostům, aby také oni pracovali na sto deset procent," loučil se Bělobrádek.
Usnesení o snížení volební hranice i návrh k homosexuálům
Účastníci sjezdu přijali řadu usnesení, které mají "vizi" vedení naplňovat. Mezi usnesení se dostal i bod, který se týká přímo desetiprocentní hranice pro zvolení koalic - tedy i KDU-ČSL se Starosty a nezávislými. Delegáti uložili předsednictvu, aby usilovalo o změnu volebních zákonů tak, aby byla snížená volební klauzule pro koalice dvou stran na sedm procent a pro koalice tří a více stran na devět procent.
O jednom usnesení se nakonec nehlasovalo, přestože bylo řádně navrženo. Jeden z delegátů mluvil o nutnosti tolerance a navrhl, aby sjezd schválil toto znění:
"Sjezd KDU-CSL vyzývá všechny členy strany, aby se v budoucích letech vyvarovali negativních či přímo útočných výroku vůči homosexuálům a komunitám, které je sdružují. Zároveň sjezd vyzývá své členy, aby se nepodíleli na organizováni akci s negativním podtextem vůči homosexuálům."
K velkému překvapení ale tento návrh, na rozdíl od všech ostatních, vůbec nebyl k hlasování předložený, přestože jeho navrhovatel to požadoval.