Sedmnáct senátorů podalo stížnost na reportáž TV Prima o uprchlících

Eva Mošpanová
18. 2. 2016 19:08
Reportáž televize Prima o iráckých uprchlících z Erbílu zaujala i nejvyšší patra české politiky. Sedmnáct členů Senátu ČR ve středu 18. února podalo stížnost k Radě pro rozhlasové a televizní vysílání, napsal web Marketing & Media. Podle senátorů mohlo dojít k porušení zákona č. 231/2001 o provozování rozhlasového a televizního vysílání a zejména povinnosti nepodněcovat k nenávisti, která z něj vyplývá.
Přílet iráckých uprchlíků
Přílet iráckých uprchlíků | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Televize Prima odvysílala reportáž ve čtvrtek 11. února a ihned vyvolala bouřlivé reakce. Podle překladu televize měl totiž jeden z uprchlíků žijících v Česku poskytnuté ubytování přirovnat k stáji pro zvířata. Nadační fond Generace 21, který se na přesunu 153 uprchlíků do ČR podílel, se proti překladu ohradil. Podle něj měl respondent odpovídat pouze v hypotetické rovině a televize z jeho odpovědi záměrně vynechala část, ve které oceňuje českou pomoc, uvedl web Marketing & Media.

"Reportáž se mně a mým kolegům zdála naprosto neobjektivní a zjednodušená. Řekl bych i manipulativní a zdálo se nám, že tady může být porušen zákon," vysvětluje iniciátor stížnosti senátor Zdeněk Papoušek (KDU-ČSL) s tím, že na reportáž jej upozornil právě Nadační fond Generace 21. Kromě Papouška je pod textem podepsáno dalších šestnáct senátorů a také poslankyně Evropského parlamentu Michaela Šojdrová (KDU-ČSL).

Prohlášení televize Prima, že v reportáži byly uvedeny relevantní a pravdivé informace, není podle Papouška postačující. Televize totiž ani po výzvě nadačního fondu nezveřejnila hrubý materiál, který by ukázal, jak rozhovor probíhal. Ve svém vysílání se Prima zmínila, že hrubý materiál s výjimkou policie a soudů nikdy neposkytuje.

Další podrobnosti čtěte ZDE

Slova o kravíně byla odpovědí na hypotetickou otázku, netýkala se nabízeného jihlavského bydlení, je přesvědčený Lukáš Houdek. | Video: Martin Veselovský


 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nizozemský soud poslal do vězení zloděje obrazů van Gogha a Franse Halse

Devětapadesátiletého Nizozemce v pátek poslal na osm let za mříže soud v Lelystadu severovýchodně od Amsterodamu za krádež dvou cenných obrazů. Obraz Vincenta van Gogha Farní zahrada v Nuenenu z roku 1884 zmizel loni v březnu z muzea Singer Laren ve městě Laren. Loni v srpnu pak podle soudu tentýž zloděj ukradl i Halsovo plátno Dva smějící se chlapci (1627) z malého muzea Hofje van Mevrouw van Aerden v Leerdamu, asi 60 kilometrů jižně od nizozemského hlavního města.

Obě díla zmizela beze stopy. Jenom hodnotu Halsovy malby soud odhadl na 16 milionů eur (přes 400 milionů korun). "Tyto obrazy jsou součástí národního kulturního dědictví, mají význam pro dnešní i budoucí generace," konstatoval soud podle agentury DPA.

Na obou místech činu se našla DNA odsouzeného muže, který byl už v minulosti trestán za krádež umění. Obvinění z posledních krádeží popíral.

Zdroj: ČTK
Další zprávy