Sedmnáct senátorů podalo stížnost na reportáž TV Prima o uprchlících

Eva Mošpanová
18. 2. 2016 19:08
Reportáž televize Prima o iráckých uprchlících z Erbílu zaujala i nejvyšší patra české politiky. Sedmnáct členů Senátu ČR ve středu 18. února podalo stížnost k Radě pro rozhlasové a televizní vysílání, napsal web Marketing & Media. Podle senátorů mohlo dojít k porušení zákona č. 231/2001 o provozování rozhlasového a televizního vysílání a zejména povinnosti nepodněcovat k nenávisti, která z něj vyplývá.
Přílet iráckých uprchlíků
Přílet iráckých uprchlíků | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Televize Prima odvysílala reportáž ve čtvrtek 11. února a ihned vyvolala bouřlivé reakce. Podle překladu televize měl totiž jeden z uprchlíků žijících v Česku poskytnuté ubytování přirovnat k stáji pro zvířata. Nadační fond Generace 21, který se na přesunu 153 uprchlíků do ČR podílel, se proti překladu ohradil. Podle něj měl respondent odpovídat pouze v hypotetické rovině a televize z jeho odpovědi záměrně vynechala část, ve které oceňuje českou pomoc, uvedl web Marketing & Media.

"Reportáž se mně a mým kolegům zdála naprosto neobjektivní a zjednodušená. Řekl bych i manipulativní a zdálo se nám, že tady může být porušen zákon," vysvětluje iniciátor stížnosti senátor Zdeněk Papoušek (KDU-ČSL) s tím, že na reportáž jej upozornil právě Nadační fond Generace 21. Kromě Papouška je pod textem podepsáno dalších šestnáct senátorů a také poslankyně Evropského parlamentu Michaela Šojdrová (KDU-ČSL).

Prohlášení televize Prima, že v reportáži byly uvedeny relevantní a pravdivé informace, není podle Papouška postačující. Televize totiž ani po výzvě nadačního fondu nezveřejnila hrubý materiál, který by ukázal, jak rozhovor probíhal. Ve svém vysílání se Prima zmínila, že hrubý materiál s výjimkou policie a soudů nikdy neposkytuje.

Další podrobnosti čtěte ZDE

Slova o kravíně byla odpovědí na hypotetickou otázku, netýkala se nabízeného jihlavského bydlení, je přesvědčený Lukáš Houdek. | Video: Martin Veselovský


 

Právě se děje

před 7 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy