Nevhodná reportáž přijde FTV Prima na tři miliony korun

ČTK ČTK
6. 4. 2012 11:38
Reportáž o skupině Jackass Praha mohla podle soudu ohrozit mravní vývoj mládeže

Brno - Ústavní soud (ÚS) s konečnou platností potvrdil společnosti FTV Prima pokutu tři miliony korun za pět let starou reportáž o skupině Jackass Praha na tehdejší stanici Prima.

V reportáži šlo o tři mladíky, kteří se zabývali různými šokujícími a nebezpečnými kousky.

Podle Rady pro rozhlasové a televizní vysílání mohla reportáž zařazená do pořadu Top 10 ohrozit mravní vývoj mládeže.

Ústavní soudci nyní označili stížnost společnosti za zjevně neopodstatněnou, vyplývá z databáze soudu.

V reportáži se objevily záběry několika nebezpečných kousků, například sjíždění kopce v nákupním vozíku, sjíždění eskalátorů na bobech, házení táců se zbytky jídla na obsluhu restaurace nebo zapálení jednoho z členů skupiny.

Radní uložili sankci třikrát

Radní v tom viděli hazard s vlastním i cizím zdravím, chuligánství a vědomé sebepoškozování prezentované jako dobrý způsob zahnání nudy.

Spor o pokutu se vlekl řadu let. Rada sankci ve stejné výši uložila celkem třikrát. Dvakrát ji ale zrušil Městský soud v Praze. Teprve napotřetí ji potvrdil, následnou kasační stížnost pak loni zamítl Nejvyšší správní soud.

Právníci televize v ústavní stížnosti uznali, že počínání skupiny je z hlediska obecně přijímaných estetických i morálních hodnot obtížně přijatelné.

Zařazení reportáže do pořadu je však podle stížnosti výkonem ediční a redaktorské práce, která v demokratickém státě přísluší nezávislým médiím a je kryta svobodou projevu.

Reportáž prý kousky skupiny obdivovala

Soudy všech stupňů ale upozorňovaly nejen na téma reportáže, ale také na způsob jejího zpracování. Reportáž podle radních i soudců vyjadřovala ke skupině a jejím "kouskům" obdiv. Redaktorka například členy skupiny označila za "povedená dítka moderní doby".

Celkové vyznění reportáže zařazené do vysílání před 22:00 údajně mohlo narušit mravní vývoj mládeže.

Soudy neuznaly ani argument, že televize referují o nebezpečných sportech nebo bojových uměních. Už Nejvyšší správní soud upozornil na to, že například u bojových umění nejde jen o soupeření a tělesné schopnosti, ale také o duchovní a mravní rozvoj soutěžících.

"Zapalování člověka politého hořlavinou na veřejnosti, házení táců se zbytky jídla na obsluhu rychlého občerstvení o jakémkoli duchovním a mravním rozvoji nesvědčí. Spíše dokládají u jednotlivých členů skupiny Jackass Praha sociální, duševní a mravní nevyzrálost, nedomyšlenost jednání, neúctu k sobě samému a ostatním," stálo v posledním rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. S těmito závěry se výslovně ztotožnil také Ústavní soud.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy