Sedm lidí a tři firmy jdou k soudu kvůli podvodu na státním majetku za 300 milionů

ČTK ČTK
15. 1. 2019 13:13
Státní zástupce minulý týden podal obžalobu na sedm lidí a tři firmy za zpronevěru a pokus o podvod ve státních firmách řízených ministerstvem průmyslu a obchodu. Jde o pět skutků spáchaných od roku 2006 do roku 2014, kterými státu vznikla škoda přesahující tři sta milionů korun.
Ministerstvo průmyslu a obchodu.
Ministerstvo průmyslu a obchodu. | Foto: Open House/archiv budovy, Martin Bělohradský (OHP)

Na webu o tom v úterý informoval státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze Jiří Pražák. Vedle zpronevěry a pokusu o podvod se obžalovaní podle státního zástupce dopustili i křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku a porušení povinnosti při správě cizího majetku.

"Těmito skutky měla být způsobena České republice na majetku, s nímž hospodařily různé státní podniky, jejichž zakladatelem bylo Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, celková škoda přesahující 300 milionů korun," uvedl Pražák.

Národní centrála proti organizovanému zločinu navrhla loni v únoru obžalovat sedm lidí a tři firmy v tomto případu, škodu tehdy policisté vyčíslili na více než 400 milionů korun. Podle tehdejšího vyjádření mluvčího centrály Jaroslava Ibeheje byly na straně poškozených spolu s ministerstvem firmy ČPP Transgas, České energetické závody v likvidaci a Výzkumný a vývojový ústav dřevařský.

V roce 2014 média informovala o tom, že firma ČPP Transgas nakoupila sedm domů v Ústí nad Labem a v Liberci za 300 milionů korun a ještě některé z nich u banky oddlužila. Přitom sama se do té doby většinou majetku zbavovala jako nepotřebného. Údajným záměrem nákupu domů bylo zhodnotit státní peníze. Případ začala vyšetřovat policie, která podle médií pracovala s verzí, že šlo o předem dohodnutý obchod nevýhodný pro stát, uvedl v roce 2015 server Aktuálně.cz.

V roce 2014 v souvislosti s obchody s nemovitostmi tehdejší ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) vedle toho podal trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli směně nemovitostí, kterou chystal Výzkumný a vývojový ústav dřevařský (VVÚD) v Praze. Rovněž odvolal ředitele ministerského odboru Josefa Kubase.

 

Právě se děje

Další zprávy