Sedláček o mikině: Chtěl jsem ceremoniál trochu znesvětit

Domácí Domácí
30. 10. 2014 14:41
Režisér se současně hájí tím, že volbu oděvu konzultoval s šéfem hradního protokolu Jindřichem Forejtem.
Režiséř Robert Sedláček dostává vyznamenání.
Režiséř Robert Sedláček dostává vyznamenání. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Vyznamenaný režisér Robert Sedláček promluvil o tom, proč na slavnostní ceremoniál na Hradě dorazil ve sportovní mikině na zip. "Nemám podobné ceremoniály rád. Měl jsem prostě potřebu ten rituál trošku znesvětit," vysvětlil Deníku.cz.

Na Sedláčka, který dostal medaili Za zásluhy, se kvůli jeho pojetí společenského oděvu sesypala ostrá kritika. "Všichni hosté nejen do Vladislavského sálu, ale i na státní recepci měli na pozvánce napsáno 'dress code – společenský oděv'. To znamenalo, že muž musí mít sako, košili, kravatu. To prostě už ví desetileté dítě," vyjádřil se například odborník na etiketu a bývalý mluvčí prezidenta Václava Havla Ladislav Špaček.

Podle něj neměli Sedláčka takto oblečeného do Vladislavského sálu vůbec vpustit.

Sedláček se ale hájí tím, že volbu oděvu konzultoval s šéfem hradního protokolu Jindřichem Forejtem. "Ptal jsem se pana Forejta, zda můžu jít, jak chci. A on pravil, že ano, že to záleží na mně," uvedl režisér.

Sedláček o prezidentovi Miloši Zemanovi natočil v roce 2007 dokument, během kterého se spřátelili. Spekulovalo se o tom, že právě to jsou ony zásluhy, za které režisér medaili dostal. Sedláček to odmítá.

"Natáčení dokumentu s tím nesouvisí. Já udělal i jiné portréty, o Václavu Bělohradském nebo Františku Čubovi. … Točím témata, která rajcují mě a která něco vypovídají o naší společnosti. Ne proto, abych 
z toho měl výhody. V tu dobu navíc Miloš netušil, že se vrátí do politiky, a já netušil, že vnitřní neklid, který v sobě měl, ho do té politiky vyžene," uvedl režisér.

Vyznamenáním se ocitl například ve společnosti svého kolegy režiséra Filipa Renče, který Zemanovi natočil volební spot.

"Podívejte, může mě trápit, že jsem figuroval na stejném seznamu jako Filip Renč, který léta za peníze natáčí politickou propagandu. Ale Miloš už je takový, kultuře nerozumí. Vidí ji tam, kam dosáhne fyzicky rukou. Vidí mě, neboť jsme se potkali, vidí Jiřinu Bohdalovou, Filipa Renče, který točí volební šoty. Lucii Bílou, která je veřejně známá a také zpívá na podporu politiků," komentoval to Sedláček.

Když se dozvěděl o tom, že od hlavy státu dostane vyznamenání, na chvíli prý ztratil řeč. "Miloš Zeman reprezentuje stát a vybírá si, kdo je pro něj důležitý. Respektuji to. Vážím si toho, že moc si mě všimla, protože mě jako filmaře vždy zajímala," uvedl.

 

Právě se děje

Další zprávy