Režisér Němec vrací medaili, vadí mu Zemanovi laureáti

Domácí Domácí
29. 10. 2014 15:38
Filmový režisér získal v roce 2002 medaili Za zásluhy II. stupně, nyní se jí zříká "na protest proti aktu arogantní politické zvůle".
Režisér Jan Němec.
Režisér Jan Němec. | Foto: Anna Vedralová

Praha - Filmový režisér Jan Němec ve středu vrátil medaili Za zásluhy II. stupně, kterou získal v roce 2002 od prezidenta Václava Havla. Chce tím protestovat proti seznamu oceněných, jimž medaile v úterý rozdal Miloš Zeman. Informoval o tom server iDNES.cz.

"Zříkám se ho na protest proti aktu arogantní politické zvůle, ke které došlo při oslavě vzniku samostatného československého státu," řekl režisér serveru, pro vrácení se podle svých slov rozhodl hned v úterý po ceremoniálu.

"Současná hlava státu postavila do stejné řady zachránce židovských dětí či státníka, který se významně osobně podílel na porážce Adolfa Hitlera, s filmovými tvůrci, kteří nikterak nepřispěli k československé státnosti. Pouze ve své profesi přímo či nepřímo pomohli jednotlivé osobě k politické kariéře,“ vysvětlil režisér v dopisu Kanceláři prezidenta republiky, který společně s medailí donesl na Pražský hrad.

Ovčáček: každý může říct svůj názor

"Považuji to za nechutné a politicky korupční. K tomuto mechanismu moci ‚Rozděl a panuj‘ nemohu mlčky přihlížet," dodal.

"Převzal jsem medaili z rukou pana režiséra. Řekl jsem mu, že žijeme v demokratické společnosti, v níž každý může vyjádřit svůj názor," doplnil serveru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Němec upozornil, že se medaile zříká jen dočasně. "Zpět ocenění přijmu, až tu bude nový hradní pán, ale toho už se asi nedožiju. Tak si pro něj přijde dcera,“ vysvětlil.

Winton, Churchill a Sedláček

Zeman v úterý udělil čtyři nejvyšší česká vyznamenání. Řád bílého lva obdržel Nicholas Winton, in memoriam Winston Churchill, slovenský premiér Robert Fico a někdejší rakouský kancléř Franz Vranitzky.

Zpěvačce Haně Hegerové propůjčil Řád Tomáše G. Masaryka, stejně jako posmrtně Karlu Krylovi - oběma za vynikající rozvoj humanity a v Krylově případě i demokracie a lidských práv. Lucii Bílé a režisérům Filipu Renčovi a Robertu Sedláčkovi pak Zeman udělil medaili Za zásluhy.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy