Schwarzenberg Němce chápe, přílivu uprchlíků chtějí dát řád

Luboš Kreč
14. 9. 2015 20:41
Krok Německa, které v neděli obnovilo kontroly na hranicích, sice zaskočil většinu okolních zemí, podle exministra zahraničí Karla Schwarzenberga byl však pochopitelný. Podle něj jen Němci změnili taktiku. Při debatě o roli lidských práv v diplomacii se šéf TOP 09 spolu s dalšími účastníky diskuse, Petrem Fialou z ODS, Pavlem Svobodou z KDU-ČSL a Pavlem Teličkou z ANO shodli na tom, že klíčovým ohrožením pro EU je organizace Islámský stát.
Karel Schwarzenberg
Karel Schwarzenberg | Foto: DVTV

Praha - Německá vláda, která v neděli obnovila kontroly na hranicích s Rakouskem, zaskočila většinu okolních zemí. Podle bývalého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga byl ale krok Angely Merkelové a spol. pochopitelný.

„Jde změnu taktiky, ne o změnu principu. Německo nadále přijímá uprchlíky, jen už nezvládalo ten nekontrolovaný příliv. Chtějí tomu dát nějaký řád,“ prohlásil předseda TOP 09 během debaty o roli lidských práv v diplomacii. Kromě toho vyzdvihl, jak se Němci ochotně o uprchlíky starají a jak je vítají.

Spolu s dalšími účastníky se shodl, že teroristická organizace Islámský stát, která má podíl na tom, že z regionu Blízkého východu proudí do Evropy denně tisíce lidí, je klíčovým ohrožením pro EU.

Předseda ODS Petr Fiala přitom vyzval, že by vláda měla podobně jako ta německá či rakouská také částečně uzavřít svou jižní hranici a jako už dříve dodal: „EU selhává v řešení migrační krize.“

Pavel Telička, zahraničně politický expert hnutí ANO, nepřímo vyzval k tomu, aby Evropa nasadila na boj s Islámským státem armádu: „Musíme si přiznat, že nálety to nevyřeší.“

Vláda je nepřesvědčivá

Během diskuze, které se kromě Fialy, Schwarzenberga a Teličky účastnil ještě lidovecký europoslanec Pavel Svoboda, to chvílemi působilo, jako by proti sobě ani neseděli dva opoziční a dva vládní politici. Všichni se shodli nejen v pohledu na Islámský stát, ale i na nepřesvědčivou zahraniční politiku vlády.

„Schválená koncepce zahraniční politiky je příliš stabilní, nereflektuje nové geopolitické rozložení,“ prohlásil Telička, který dodal, že se mu nelíbí například to, že ministr zahraničí z ČSSD Lubomír Zaorálek jel nedávno na návštěvu Íránu, aniž by tam nadnesl téma lidských práv či masových poprav politických oponentů režimu.

Svoboda z KDU-ČSL by zase chtěl, aby se zahraničně-politickému směřování vlády více podřizoval i prezident, nestávaly by se potom prý takové chyby, jako když se zúčastnil vojenské přehlídky v Číně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Běloruská KGB zastřelila opozičníka, při zátahu zemřel také jeden z agentů

Běloruská tajná služba KGB při zátahu v bytovém domě v Minsku zastřelila muže. Po smrti je i jeden z příslušníků, informovala v úterý na svých stránkách služba. Podle agentury Belta byl zastřelený muž spojen s opozicí.

KGB označila zabitého muže za teroristu. Tímto jazykem úřady v minulosti opakovaně popisovaly demonstranty či osoby vyjadřující odpor vůči režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Opoziční server Naša Niva uvedl, že člena běloruské KGB zastřelil a následně sám přišel o život 32letý programátor Andrej Zelcer, který pracoval pro americkou IT firmu.

Loni v létě vypukly v Bělorusku rozsáhlé demonstrace proti oficiálnímu vyhlášení Lukašenka vítězem prezidentských voleb. Opozice je přesvědčena, že hlasování provázely podvody a že skutečnou vítězkou byla opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská. Lukašenko postupně protesty tvrdě potlačil a vězněním svých odpůrců se snaží v zemi umlčet veškerý nesouhlas.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy