Schwarzenberg Němce chápe, přílivu uprchlíků chtějí dát řád

Luboš Kreč
14. 9. 2015 20:41
Krok Německa, které v neděli obnovilo kontroly na hranicích, sice zaskočil většinu okolních zemí, podle exministra zahraničí Karla Schwarzenberga byl však pochopitelný. Podle něj jen Němci změnili taktiku. Při debatě o roli lidských práv v diplomacii se šéf TOP 09 spolu s dalšími účastníky diskuse, Petrem Fialou z ODS, Pavlem Svobodou z KDU-ČSL a Pavlem Teličkou z ANO shodli na tom, že klíčovým ohrožením pro EU je organizace Islámský stát.
Karel Schwarzenberg
Karel Schwarzenberg | Foto: DVTV

Praha - Německá vláda, která v neděli obnovila kontroly na hranicích s Rakouskem, zaskočila většinu okolních zemí. Podle bývalého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga byl ale krok Angely Merkelové a spol. pochopitelný.

„Jde změnu taktiky, ne o změnu principu. Německo nadále přijímá uprchlíky, jen už nezvládalo ten nekontrolovaný příliv. Chtějí tomu dát nějaký řád,“ prohlásil předseda TOP 09 během debaty o roli lidských práv v diplomacii. Kromě toho vyzdvihl, jak se Němci ochotně o uprchlíky starají a jak je vítají.

Spolu s dalšími účastníky se shodl, že teroristická organizace Islámský stát, která má podíl na tom, že z regionu Blízkého východu proudí do Evropy denně tisíce lidí, je klíčovým ohrožením pro EU.

Předseda ODS Petr Fiala přitom vyzval, že by vláda měla podobně jako ta německá či rakouská také částečně uzavřít svou jižní hranici a jako už dříve dodal: „EU selhává v řešení migrační krize.“

Pavel Telička, zahraničně politický expert hnutí ANO, nepřímo vyzval k tomu, aby Evropa nasadila na boj s Islámským státem armádu: „Musíme si přiznat, že nálety to nevyřeší.“

Vláda je nepřesvědčivá

Během diskuze, které se kromě Fialy, Schwarzenberga a Teličky účastnil ještě lidovecký europoslanec Pavel Svoboda, to chvílemi působilo, jako by proti sobě ani neseděli dva opoziční a dva vládní politici. Všichni se shodli nejen v pohledu na Islámský stát, ale i na nepřesvědčivou zahraniční politiku vlády.

„Schválená koncepce zahraniční politiky je příliš stabilní, nereflektuje nové geopolitické rozložení,“ prohlásil Telička, který dodal, že se mu nelíbí například to, že ministr zahraničí z ČSSD Lubomír Zaorálek jel nedávno na návštěvu Íránu, aniž by tam nadnesl téma lidských práv či masových poprav politických oponentů režimu.

Svoboda z KDU-ČSL by zase chtěl, aby se zahraničně-politickému směřování vlády více podřizoval i prezident, nestávaly by se potom prý takové chyby, jako když se zúčastnil vojenské přehlídky v Číně.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Produkce medu loni klesla o 40 procent, vyrobilo se ho nejméně od roku 1993

Produkce medu loni klesla o 40 procent na 4997 tun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). To je nejméně od vzniku Česka v roce 1993. Podle Českého svazu včelařů může jít o nejhorší rok za půl století.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy