Schwarz jde do senátních voleb za ODS, utká se s Hamplem

ČTK ČTK
1. 7. 2014 12:11
Ředitel pražské záchranné služby bude obhajovat svůj mandát jako nezávislý za ODS, oslovila ho i TOP 09 nebo ANO.
Zdeněk Schwarz minuta
Zdeněk Schwarz minuta | Foto: DVTV

Praha - Ředitel pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz by měl obhajovat senátorský mandát jako nezávislý za ODS. Jeho nominaci ještě musí schválit členové ODS v centru města a grémium strany.

O senátorské křeslo se pravděpodobně utká především s bývalým rektorem Univerzity Karlovy Václavem Hamplem.

Senátorský okrsek v centru Prahy zahrnuje Prahu 1 a některé oblasti ze sousedních městských částí. Na nominaci se proto muselo dohodnout více sdružení ODS, rozhodnutí se tak podle předsedkyně ODS v Praze 1 Jaroslavy Janderové oddálilo. Kandidaturou Schwarze se nyní budou zabývat místní sněmy a poté grémium strany.

Nepřevlékat dres

S nabídkou kandidatury ho prý oslovilo více stran včetně TOP 09 a ANO. "Nepřevlékám dres, vždy mi vadili politici, kteří to dělali," řekl Schwarz k rozhodnutí ucházet se o přízeň voličů na kandidátce ODS. Zdůraznil, že bude kandidovat jako nezávislý, což mu prý ponechává i nezávislost v rozhodování na pozici senátora. "Rozhodovat se budu podle sebe, a ne podle stranické příslušnosti," dodal.

O senátorský post se v prestižním okrsku v centru metropole bude ucházet také za ČSSD Petr Pavlík a s podporou KDU-ČSL a Strany zelených jako nezávislý Hampl. Očekává se tak především souboj mezi Schwarzem a bývalým rektorem. "Každý voličům nabízí něco. U senátora je rozhodující dosavadní práce," řekl Schwarz s tím, že Hampl je také "zajímavým kandidátem".

Spory s Dobešem i Zemanem

Hampl by chtěl podle svých slov v Senátu využít zkušeností, které nabyl během osmi let vedení Univerzity Karlovy. Ve své funkci se proslavil například názorovým střetem s tehdejším ministrem školství Josefem Dobešem (Věci veřejné) nebo prezidentem Milošem Zemanem, když kritizoval odmítnutí jmenovat Martina C. Putnu profesorem.

Rozhodovat se budu podle sebe, a ne podle stranické příslušnosti.

Zdeněk Schwarz

Schwarz je u voličů znám jako ředitel pražské záchranné služby. V posledních dnech se pustil do otevřeného sporu s řediteli pražských nemocnic o údajném problematickém přebírání pacientů, které sanitky do nemocnic přivezou. Ředitelé nemocnic Schwarze obvinili, že problém zneužívá jako svoji předvolební kampaň. Ten to odmítl.

Schwarz ve druhém kole voleb v roce 2008 získal 60,2 procenta hlasů, když porazil Blanku Haindlovou kandidující za ČSSD.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Filipínský ostrov Mindanao postihlo silné zemětřesení, tsunami údajně nehrozí

Filipínský ostrov Mindanao v neděli postihlo zemětřesení o síle 6,8 stupně. Americká geologická služba USGS uvedla, že už několikáté otřesy za poslední tři měsíce zasáhly oblast jihozápadně od města Davao. Ničivá přívalová vlna v důsledku dnešních záchvěvů ale nehrozí, uvedlo americké Tichomořské středisko varování před cunami.

Místní úřady předpokládají škody, jejich rozsah ale dosud není znám. Nejsou zatím ani zprávy o případných obětech a zraněných. Ohnisko otřesů se podle USGS nacházelo v hloubce 28,2 kilometru, 61 kilometrů jihozápadně od Davaa. To je jedno z nejlidnatějších filipínských míst a rodiště prezidenta Rodriga Duterteho.

Stejnou oblast zasáhla tři zemětřesení v říjnu a jedno v listopadu. Při jednom z nich zahynulo nejméně pět lidí. Souostroví Filipíny leží v takzvaném ohnivém kruhu. Setkávají se tam tektonické desky, a zemětřesení jsou proto častá.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Erupce novozélandské sopky má již 16 obětí, záchranáři stále pátrají po dvou lidech

V nemocnici australského Sydney v sobotu zemřel muž zraněný při nedávné erupci sopky na novozélandském ostrově White Island, oznámil list The New Zealand Herald. Ve dvou nemocnicích v Sydney leží podle deníku osm zraněných, z nichž pět je v kritickém stavu. Lékaři se tak obávají, že počet obětí se může v příštích dnech dál zvýšit.

Policejní potápěči také znovu začali prohledávat vody blízko ostrova ve snaze najít těla dvou zbývajících obětí výbuchu. Na ostrov White Island byly vrtulníkem dopraveny dva potápěčské týmy, které se pokoušejí nalézt těla dvou dosud pohřešovaných obětí. Jejich pátrání zatím výsledek nepřineslo.

Dvě hledané oběti by měli být Novozélanďané, průvodce a kapitán lodi, která vozila turisty na ostrov, napsala agentura AP. V době pondělní erupce bylo na ostrově asi 47 turistů z Austrálie, USA, Německa, Číny, Velké Británie a Malajsie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy