Schwarz jde do senátních voleb za ODS, utká se s Hamplem

ČTK ČTK
1. 7. 2014 12:11
Ředitel pražské záchranné služby bude obhajovat svůj mandát jako nezávislý za ODS, oslovila ho i TOP 09 nebo ANO.
Zdeněk Schwarz minuta
Zdeněk Schwarz minuta | Foto: DVTV

Praha - Ředitel pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz by měl obhajovat senátorský mandát jako nezávislý za ODS. Jeho nominaci ještě musí schválit členové ODS v centru města a grémium strany.

O senátorské křeslo se pravděpodobně utká především s bývalým rektorem Univerzity Karlovy Václavem Hamplem.

Senátorský okrsek v centru Prahy zahrnuje Prahu 1 a některé oblasti ze sousedních městských částí. Na nominaci se proto muselo dohodnout více sdružení ODS, rozhodnutí se tak podle předsedkyně ODS v Praze 1 Jaroslavy Janderové oddálilo. Kandidaturou Schwarze se nyní budou zabývat místní sněmy a poté grémium strany.

Nepřevlékat dres

S nabídkou kandidatury ho prý oslovilo více stran včetně TOP 09 a ANO. "Nepřevlékám dres, vždy mi vadili politici, kteří to dělali," řekl Schwarz k rozhodnutí ucházet se o přízeň voličů na kandidátce ODS. Zdůraznil, že bude kandidovat jako nezávislý, což mu prý ponechává i nezávislost v rozhodování na pozici senátora. "Rozhodovat se budu podle sebe, a ne podle stranické příslušnosti," dodal.

O senátorský post se v prestižním okrsku v centru metropole bude ucházet také za ČSSD Petr Pavlík a s podporou KDU-ČSL a Strany zelených jako nezávislý Hampl. Očekává se tak především souboj mezi Schwarzem a bývalým rektorem. "Každý voličům nabízí něco. U senátora je rozhodující dosavadní práce," řekl Schwarz s tím, že Hampl je také "zajímavým kandidátem".

Spory s Dobešem i Zemanem

Hampl by chtěl podle svých slov v Senátu využít zkušeností, které nabyl během osmi let vedení Univerzity Karlovy. Ve své funkci se proslavil například názorovým střetem s tehdejším ministrem školství Josefem Dobešem (Věci veřejné) nebo prezidentem Milošem Zemanem, když kritizoval odmítnutí jmenovat Martina C. Putnu profesorem.

Rozhodovat se budu podle sebe, a ne podle stranické příslušnosti.

Zdeněk Schwarz

Schwarz je u voličů znám jako ředitel pražské záchranné služby. V posledních dnech se pustil do otevřeného sporu s řediteli pražských nemocnic o údajném problematickém přebírání pacientů, které sanitky do nemocnic přivezou. Ředitelé nemocnic Schwarze obvinili, že problém zneužívá jako svoji předvolební kampaň. Ten to odmítl.

Schwarz ve druhém kole voleb v roce 2008 získal 60,2 procenta hlasů, když porazil Blanku Haindlovou kandidující za ČSSD.

 

Právě se děje

Další zprávy