Schwarz jde do senátních voleb za ODS, utká se s Hamplem

ČTK ČTK
1. 7. 2014 12:11
Ředitel pražské záchranné služby bude obhajovat svůj mandát jako nezávislý za ODS, oslovila ho i TOP 09 nebo ANO.
Zdeněk Schwarz minuta
Zdeněk Schwarz minuta | Foto: DVTV

Praha - Ředitel pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz by měl obhajovat senátorský mandát jako nezávislý za ODS. Jeho nominaci ještě musí schválit členové ODS v centru města a grémium strany.

O senátorské křeslo se pravděpodobně utká především s bývalým rektorem Univerzity Karlovy Václavem Hamplem.

Senátorský okrsek v centru Prahy zahrnuje Prahu 1 a některé oblasti ze sousedních městských částí. Na nominaci se proto muselo dohodnout více sdružení ODS, rozhodnutí se tak podle předsedkyně ODS v Praze 1 Jaroslavy Janderové oddálilo. Kandidaturou Schwarze se nyní budou zabývat místní sněmy a poté grémium strany.

Nepřevlékat dres

S nabídkou kandidatury ho prý oslovilo více stran včetně TOP 09 a ANO. "Nepřevlékám dres, vždy mi vadili politici, kteří to dělali," řekl Schwarz k rozhodnutí ucházet se o přízeň voličů na kandidátce ODS. Zdůraznil, že bude kandidovat jako nezávislý, což mu prý ponechává i nezávislost v rozhodování na pozici senátora. "Rozhodovat se budu podle sebe, a ne podle stranické příslušnosti," dodal.

O senátorský post se v prestižním okrsku v centru metropole bude ucházet také za ČSSD Petr Pavlík a s podporou KDU-ČSL a Strany zelených jako nezávislý Hampl. Očekává se tak především souboj mezi Schwarzem a bývalým rektorem. "Každý voličům nabízí něco. U senátora je rozhodující dosavadní práce," řekl Schwarz s tím, že Hampl je také "zajímavým kandidátem".

Spory s Dobešem i Zemanem

Hampl by chtěl podle svých slov v Senátu využít zkušeností, které nabyl během osmi let vedení Univerzity Karlovy. Ve své funkci se proslavil například názorovým střetem s tehdejším ministrem školství Josefem Dobešem (Věci veřejné) nebo prezidentem Milošem Zemanem, když kritizoval odmítnutí jmenovat Martina C. Putnu profesorem.

Rozhodovat se budu podle sebe, a ne podle stranické příslušnosti.

Zdeněk Schwarz

Schwarz je u voličů znám jako ředitel pražské záchranné služby. V posledních dnech se pustil do otevřeného sporu s řediteli pražských nemocnic o údajném problematickém přebírání pacientů, které sanitky do nemocnic přivezou. Ředitelé nemocnic Schwarze obvinili, že problém zneužívá jako svoji předvolební kampaň. Ten to odmítl.

Schwarz ve druhém kole voleb v roce 2008 získal 60,2 procenta hlasů, když porazil Blanku Haindlovou kandidující za ČSSD.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Křeslo v britském parlamentu po doplňovacích volbách získali konzervativci

Křeslo v britském parlamentu ve čtvrtečních doplňovacích volbách v severoanglickém Hartlepoolu získala kandidátka Konzervativní strany Jill Mortimerová. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Je to poprvé, co konzervativci v tomto tradičně levicovém volebním obvodu zvítězili.

Mortimerová v Hartlepoolu, jednom z nejchudších anglických měst, a jeho okolí získala 52 procent (přes 15 500) hlasů, kandidát opoziční Labouristické strany 29 procent (okolo 8500 hlasů). O křeslo se celkem ucházelo 16 politiků. "Labouristé příliš dlouho Hartlepool považovali za samozřejmost… Lidé už toho mají dost. A nyní skrze tyto výsledky promluvili a dali najevo, že je čas na změnu," uvedla Mortimerová, která zveřejněné výsledky označila za "historické".

Analytik BBC Chris Mason výsledek nazval zemětřesením, které sice nezmění poměr sil v parlamentu, zato změní náladu. Prohra labouristů podle něj povede k vzájemnému obviňování uvnitř britské levice. Konzervativní premiér Boris Johnson má po předloňských volbách v parlamentu pohodlnou většinu.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Twitter zablokoval účet, který na platformě sdílel Trumpova vyjádření

Sociální síť twitter zablokovala účet, který sdílel příspěvky, jež začal před několika dny zveřejňovat na svých webových stránkách americký exprezident Donald Trump. Ten byl přitom z twitteru nadobro vykázán letos v lednu, když vyjádřil podporu svým přívržencům, kteří násilně vtrhli do budovy Kongresu. Mluvčí twitteru uvedla, že účet porušil pravidla společnosti ohledně obcházení zákazů. Server BBC však napsal, že Trumpova sdělení na twitteru sdílí nadále řada dalších podobných účtů.

Zablokovaný účet nesl název @DJTDesk a jeho popisek zněl "příspěvky kopírované (…) jménem 45. prezidenta Spojených států. Původně napsané přes DonaldJTrump/Desk".

Trump v úterý představil novou sekci na svých stránkách, kam posílá svoje krátká vyjádření, jež nese název "ze stolu Donalda J. Trumpa" (From the Desk of Donald J. Trump). Vzhled stránky i formát jeho sdělení je podobný twitteru, uživatelé však nemohou na jeho příspěvky nijak reagovat. Mají však možnost je pomocí dvou tlačítek sdílet na twitteru i na facebooku, kde jsou Trumpovy účty rovněž pozastaveny.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Čína vypustila poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země

Čína vypustila do vzduchu poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země dohromady. V roce 2019, ze kdy jsou poslední vyhodnocené údaje, jich z této země pocházela více než čtvrtina. Vyplývá to z nové studie, kterou zveřejnil americký institut Rhodium Group.

Nejlidnatější země světa přispěla v roce 2019 k celosvětovým emisím ekvivalentů CO2 sama 27 procenty, odhaduje americká společnost. Spojené státy na druhém místě byly zodpovědné jen za 11 procent skleníkových plynů a třetí Indie za 6,6 procenta emisí. Ještě o dvě desetiny procentního bodu méně činil příspěvek Evropské unie na čtvrtém místě.

Podle studie vypustila Čína do vzduchu více než 14 gigatun (jedna gigatuna je miliarda tun) ekvivalentu CO2. Ve srovnání s rokem 1990 je to trojnásobek, a za uplynulé desetiletí nárůst o 25 procent. Celosvětově se emise skleníkových plynů v roce 2019 zvýšily o 11,4 procenta na 52 miliard tun. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy