Mimořádná zpráva

Šéf záchranky lže a dělá si reklamu, tvrdí pražské nemocnice

ČTK ČTK
27. 6. 2014 18:31
Ředitelé pražských nemocnic napsali otevřený dopis Zdeňku Schwarzovi. Šéfa pražské záchranky viní z manipulace s fakty ohledně umisťování pacientů.
Zdeněk Schwarz
Zdeněk Schwarz | Foto: www.zdenekschwarz.cz

Praha - Ředitelé pražských nemocnic viní šéfa pražské záchranné služby a senátora zvoleného za ODS Zdeňka Schwarze z toho, že problém s umísťováním pacientů do nemocnic zkresluje, zveličuje a dělá si reklamu před podzimními volbami. Schwarz si stojí na svém a z překrucování skutečnosti obviňuje naopak autory otevřeného dopisu.

Podepsali ho ředitelky a ředitelé Všeobecné fakultní nemocnice, Vinohradské nemocnice, Thomayerovy nemocnice, Motola, IKEM, Nemocnice Na Bulovce, Nemocnice Na Homolce, Ústřední vojenské nemocnice a Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského.

Pražská záchranná služba ve středu upozornila na svém webu na opětovný problém s předáváním pacientů. V noci prý měly její posádky potíže umístit tři lidi s příznaky mozkové příhody a muže se srdečními problémy. O problémech s údajnou neochotou některých nemocnic přijímat rychle pacienty s akutními zdravotními problémy hovořili záchranáři už letos na jaře.

Ministra spory nemocnic už nebaví

Situace se nyní opakuje. Zatímco záchranáři tvrdí, že vozili jednoho nemocného po Praze skoro dvě hodiny, podle záznamů nemocnic péči dostal zhruba do půl hodiny. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) zřídil kvůli sporům vyšetřovací komise, žádá potrestání případných viníků. Spory pražských zdravotníků ho už prý "přestávají bavit".

"Ujišťujeme pacienty, že záchrana života či zdraví každého člověka je pro každého lékaře, tedy i pro lékaře pražských nemocnic, naprostou prioritou. Proto žádáme pana Zdeňka Schwarze, aby zastavil bezohledné zneužívání strachu obyvatel hlavního města Prahy a aby se přestal mediálně zviditelňovat za pomoci jejich zastrašování informacemi o nepravdivém nedostatku kvalitní akutní zdravotní péče v Praze," uvedli signatáři dopisu.

Schwarz, kterému letos končí mandát senátora, ČTK řekl, že v dopise je několik nepravd. Ke své politické budoucnosti poznamenal, že ještě vůbec neví, zda bude na podzim znovu do horní komory kandidovat.  

 

Právě se děje

Další zprávy