Praha - Nové léky na duševní nemoci by se ke svým pacientům mohly dostávat rychleji. Studie českých vědců z Národního ústavu pro duševní zdraví ukázala, že pokusy dosud prováděné na potkanech se dají použít i na lidi, což umožní snazší testování léků a lepší diagnostiku nemocí.
Při testech na potkanech vědci zjistili, že schizofrenní zvířata hůře hledají cestu z bludiště a hůře se vyhýbají zakázané zóně v rotující aréně. Oba tyto pokusy vědci spolu s kolegy z Akademie věd a Karlovy Univerzity převedli do prostředí počítačové hry Unreal Tournament.
Schizofrenici mají až třikrát horší výsledky
"Obě úlohy v současnosti testujeme se svolením našich dobrovolníků: u skupiny pacientů po první epizodě psychózy a u skupiny zdravých osob. Oba virtuální testy již ukázaly přítomnost deficitu prostorového učení a paměti u osob po první epizodě schizofrenie," popisuje Irena Fajnerová, jedna z autorek výzkumu.
V prvním testu mají podle ní schizofrenici zhruba o 20 procent horší výsledky a ve druhém jsou dokonce dvakrát až třikrát horší. Stejně jako u potkanů, tak i u lidí, je příznakem psychických poruch narušení kognitivních funkcí, tedy pozornosti, paměti a myšlení.
"Právě narušení těchto funkcí, je příznakem u pacientů trpících např. Alzheimerovou demencí, Parkinsonovou nemocí, mozkovou mrtvicí, ale také u psychiatrických diagnóz, jako je schizofrenie. Proto je vyšetření kognitivních funkcí důležitou součástí diagnostického procesu,“ dodává Fajnerová.
Výsledky studie odpovídají změnám v chování sledovaných u potkanů. Nové metody by se tak podle vědců mohly dobře uplatnit ve srovnávacích studiích testujících účinek léčiv a při diagnostice psychických poruch.
Autoři studii publikovali v časopise Frontiers in Behavioural Neuroscience a získali za ni ocenění České Neuropsychofarmakologické společnosti v oblasti Nového výzkumu za rok 2013.