Schillerová dala firmě pokutu několik milionů. Vůbec k tomu neměla právo, píše soud

Jan Horák Jan Horák
24. 7. 2023 5:30
Někdejší ministryně financí Alena Schillerová z hnutí ANO jednala v rozporu se zákonem, když potrestala vodárenskou společnost z Plzeňského kraje. V neveřejném řízení tak rozhodl Městský soud v Praze, zjistilo Aktuálně.cz. Místo ministryně měla případ vyřizovat jiná instituce. Schillerová uvedla, že postupovala podle doporučení svých úředníků. Ministerstvo zváží proti rozsudku další obranu.
Předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová v rozhovoru pro Aktuálně.cz druhý únorový den v roce 2023
Předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová v rozhovoru pro Aktuálně.cz druhý únorový den v roce 2023 | Foto: Radek Bartoníček

Firma Chodské vodárny a kanalizace dodává vodu, stará se o kanalizaci a zajišťuje další vodohospodářské služby třem desítkám měst a obcí na Domažlicku. Vlastní ji samotné místní samosprávy. Největší podíl, necelá třetina, náleží Domažlicím, výraznými spoluvlastníky jsou také Holýšov, Kdyně nebo Horšovský Týn.

Právě této společnosti udělilo ministerstvo financí v únoru 2020 pokutu 3,363 milionu korun za porušení zákona o cenách. Podle úřadu vedeného tehdy Alenou Schillerovou nerespektovala firma při stanovení cen svých služeb předpisy určenou cenovou hladinu. Firma se odvolala, v červenci téhož roku však rozhodnutí svých lidí potvrdila přímo Schillerová.

Protože Chodské vodárny a kanalizace s rozhodnutím nesouhlasily, podaly na ministerstvo žalobu. Podle zjištění redakce jim Městský soud v Praze vyhověl. Senát soudkyně Ludmily Sandnerové uznal žalobu v první půli července. Rozsudek je pravomocný.

Nicotné rozhodnutí Schillerové

"Soud se předně zabýval otázkou, zda v rámci cenové kontroly uložil pokutu příslušný orgán. Shledal, že rozhodnutí je nicotné. Bylo vydáno orgánem, který k tomu nebyl vůbec příslušný. Ministerstvo financí nebylo příslušné ani k vedení cenové kontroly," zní klíčová pasáž rozsudku, jejž má redakce k dispozici.

Podle soudkyně má kontrolní pravomoc v obdobných případech Specializovaný finanční úřad. Pokud měl v případě pochybení Chodské vodárny a kanalizace někdo pokutovat, musela by to učinit právě zmíněná instituce. Při vyřizování kauzy vycházela Sandnerová z výkladu zákona o působnosti státních orgánů v oblasti cen učiněného Nejvyšším správním soudem roku 2003.

Rozhodnutí resortu i Schillerové o více než třímilionové pokutě tak kvůli rozsudku ztrácí účinek. Hledí se na ně, jako by k nim nikdy nedošlo. "Nicotný akt, jako akt nenapravitelný, nezhojitelný a díky tomu i neexistující," napsala do odůvodnění soudkyně Sandnerová. 

Pokuta se platit nebude

Schillerová je nyní předsedkyní sněmovního klubu ANO, zároveň je místopředsedkyní rozpočtového výboru. O verdiktu se dozvěděla od Aktuálně.cz. "V podobných záležitostech jsem se vždy opírala o odborný názor ministerstva financí, který svou kompetenci v této oblasti nezpochybňoval," reagovala na dotaz, proč úřad i ona sama překročily svou pravomoc.

"Ministerstvo financí rozhodlo o uložení sankce pro nedodržení závazného postupu při kalkulaci cen pitné vody dodávané odběratelům," vysvětlil mluvčí Stefan Fous, proč resort firmu pokutoval. Chodské vodárny a kanalizace podle něj promítly do ceny vody náklady, jež nebyly oprávněné.

Chodské vodárny a kanalizace sídlí v Domažlicích.
Chodské vodárny a kanalizace sídlí v Domažlicích. | Foto: Wikimedia Commons

Jak řekla redakci ředitelka firmy Eva Gožďálová, výklad ministerstva považovala za nepřijatelný. Soud jí dal nyní za pravdu. "Rozsudek vítáme. A protože v řízení byl žalobě přiznán odkladný účinek, pokutu jsme nezaplatili," sdělila, že chodská společnost o žádné peníze nepřišla. A ani nepřijde.

Přestože je rozsudek pražské městské instance pravomocný, lze proti němu podat kasační stížnost. O té by rozhodoval Nejvyšší správní soud. "Ministerstvo respektuje rozhodnutí soudu, o dalším postupu včetně možných mimořádných opravných prostředků nebylo rozhodnuto," uvedl Fous. Čas na stížnost má do 10. srpna.

Více pochybení ministerstva za Schillerové

Aktuálně.cz už dříve upozornilo na několik soudem uznaných chyb, jichž se ministerstvo financí či jeho podřízené organizace dopustily pod vedením Schillerové. Ta byla ministryní v obou vládách svého stranického šéfa Andreje Babiše od prosince 2017 do prosince 2021. 

V březnu 2018 ministerstvo rozhodlo, že firma Sárová nemusí vracet dotaci 46 milionů korun. Společnost na ni měla ztratit nárok, protože peníze svěřila na dostavbu karlovarského hotelu Prezident firmě, v jejímž vedení seděli příbuzní managementu Sárové. Soud později konstatoval, že takové nakládání s penězi z evropských fondů není možné.

Redakce také informovala, že společnost Thermal-F v majetku ministerstva, která provozuje karlovarský hotel Thermal, přišla o deset milionů korun z evropské dotace. Při rekonstrukci překročila lhůtu, během níž měla peníze využít. Pravomocně o tom rozhodl soud. Mohl za to dodatek smlouvy podepsaný představenstvem firmy v červnu 2019.

"O vámi uváděné problematice nemám bližší informace. Dodržování dotačních pravidel je v plné působnosti orgánu společnosti, zejména pak představenstva, které i za mého působení doznalo změn," komentovala tehdy pro Aktuálně.cz Schillerová. Rekonstrukce hotelu byla před krajskými volbami 2020 jejím velkým tématem, v hotelu se opakovaně fotila.

Video: Žádný rozpad. Máme velké ambice, spolupráci naznačují i lidé z pětikoalice, hlásí Havlíček (11. 7. 2023)

Spotlight Aktuálně.cz - Karel Havlíček | Video: Jakub Zuzánek
 

Právě se děje

Další zprávy