Dotaci desítek milionů schválila komise, v níž byli bratr a matka šéfa vítězné firmy

Jan Horák Jan Horák
17. 5. 2023 5:30
Spor mezi ministerstvy pro místní rozvoj a financí kvůli dotaci pro karlovarský hotel se podle zjištění Aktuálně.cz pravomocně uzavřel. Peníze z evropských fondů vysoutěžila firma úzce propojená se zadavatelem. Místní rozvoj chtěl proto dotaci odebrat, finance byly proti. Soud ale poukázal na střet zájmů a dal za pravdu místnímu rozvoji. Verdiktem tak skončila pře započatá dotací z roku 2011.
Soudní spor o nakládání s evropskou dotací na karlovarský hotel začal kvůli výroku ministerstva financí v době, kdy ho řídila Alena Schillerová z ANO.
Soudní spor o nakládání s evropskou dotací na karlovarský hotel začal kvůli výroku ministerstva financí v době, kdy ho řídila Alena Schillerová z ANO. | Foto: Jakub Plíhal

Necelých 200 metrů od nejznámějšího karlovarského pramene Vřídlo stojí hotel Prezident. Patří firmě Sárová, která získala dotaci 46 milionů korun. Peníze šly na dostavbu hotelu a vybudování hypnoterapeutického centra. Na základě dvou smluv je poskytl dotační úřad Severozápad spadající pod ministerstvo pro místní rozvoj. 

Náklady na většinu stavebních prací pokryly právě peníze z evropských fondů. Stavební firmu na dokončení hotelu a vystavění centra vybírala Sárová ve dvou soutěžích. V hodnotících komisích přitom pokaždé seděli matka a bratr obchodního ředitele vítězné společnosti. V jejím představenstvu navíc figuroval tchán člena komise.

Dotační úřad od smluv zaručujících peníze odstoupil, protože s nimi Sárová zacházela v rozporu s pravidly. Ministerstvo financí vedené Alenou Schillerovou (ANO) však rozhodnutí úřadu zrušilo, místní rozvoj proto na finance podal žalobu. Jak zjistilo Aktuálně.cz, soud dal v druhé půli dubna resortu nynějšího ministra Ivana Bartoše (Piráti) za pravdu.

Podezření kvůli bratrovi, matce a tchánovi

"Příbuzenské vazby mezi čelnými zaměstnanci uchazeče a členy hodnotící komise důvodně vzbuzují podezření, že obě osoby měly zájem na zadání zakázky konkrétnímu uchazeči. Podezření je o to silnější, pokud takto spřízněný uchazeč získá všechny zakázky, které posuzovala tatáž hodnotící komise," stojí ve verdiktu, který Aktuálně.cz získalo.

O evropské peníze nechala Sárová v obou případech soutěžit pět uchazečů. Do výběrové komise usedli její představitelé Jaroslav Sára a Milada Sárová. Komise ale nehodnotila jen nabídky možných stavebníků hotelu a centra, ale podílela se i na zadání podmínek obou soutěží. A pokaždé vybrala karlovarskou firmu Thermia-Bau.

Celkem šestačtyřicet milionů korun z evropských fondů tak zamířilo do rodiny. Tehdejší obchodní ředitel Thermia-Bau Jiří Sára je synem a bratrem členů komise Milady a Jaroslava. Předseda představenstva vítězné společnosti Vlastimil Balcar je zase Jaroslavovým tchánem.

Podle úřadu Severozápad porušila firma Sárová pravidla pro příjemce dotace. S penězi měla nakládat transparentně, místo aby je podjatě svěřila příbuzensky spřízněné firmě. Kvůli tomu úřad smlouvy vypověděl. Nadřízené ministerstvo financí však v březnu 2018 toto rozhodnutí zrušilo.

Důvodné pochybnosti o férovosti

U soudu stálo proti financím ministerstvo pro místní rozvoj, jež se loni po zániku dotačních úřadů stalo jejich nástupcem. Finance se hájily, že z pokynů pro zadávání veřejných zakázek hrazených z evropských peněz neplyne, v čem přesně spočívá podjatost členů komise.

Senát Městského soudu v Praze vedený soudkyní Ludmilou Sandnerovou letos ve druhé půli dubna rozhodl, že pokyny je nutné brát s ohledem na jejich účel. A tím je zajistit průhledné nakládání s evropskými dotacemi. Podle soudu to vylučuje, aby o penězích rozhodovali příbuzní vítězného uchazeče.

Budova Městského soudu v Praze, jenž ve sporu rozhodoval.
Budova Městského soudu v Praze, jenž ve sporu rozhodoval. | Foto: Jakub Plíhal

"Platí, že zakázanou podjatostí je třeba rozumět takový poměr k uchazeči, který vzbuzuje důvodné pochybnosti o férovosti a transparentnosti procesu," uvedla v rozsudku soudkyně Sandnerová. Podle ní nelze vyloučit, že komise a vítězná firma postup koordinovaly.

Soudkyně navíc upozornila na úlohu členů komise. Zdaleka neplatilo, že jen hodnotili nabídky. "Rozhodovali také o znění zadávací dokumentace, stanovili kvalifikační kritéria a požadavky zadavatele, takže tyto požadavky eventuálně mohli přizpůsobit vítěznému uchazeči. Soud proto dospěl k závěru, že lze pochybovat o nestrannosti dotčených členů komise," popsala.

Rozsudek je pravomocný, finance ho přijaly

Soud proto rozhodnutí ministerstva financí zrušil. Nyní tedy platí rozhodnutí dotačního úřadu Severozápad, podle kterého stát od dotace pro firmu Sárová odstoupil. Rozsudek je pravomocný. Finance se proti němu kasační stížností k Nejvyššímu správnímu soudu bránit nebudou.

"Prodlužování sporu by nebylo účelné. Ministerstvo v souladu s pokyny uvedenými v rozsudku doplní dokazování a následně vydá nové rozhodnutí, jehož obsah nelze předjímat," potvrdil pro Aktuálně.cz Filip Běhal z odboru komunikace. Z verdiktu ale plyne, že resort by měl vypovězení dotací potvrdit.

Na jeho závěr čeká ministerstvo pro místní rozvoj. Jak Aktuálně.cz řekl jeho mluvčí Petr Waleczko, v uzavřeném sporu konalo coby řádný hospodář. "Ministerstvo usiluje o účelné a hospodárné nakládání s finančními prostředky a o ochranu finančních zájmů Evropské unie i státního rozpočtu," uvedl.

Členové komise Milada Sárová a Jaroslav Sára kvůli svému jednání skončili před soudem, zodpovídali se z porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže. Hrozilo jim až osm let vězení. Krajský soud v Plzni je však pravomocně očistil, protože jejich firma z pohledu zákona o veřejných zakázkách nebyla zadavatelem, proto ho nemohla porušit.

 

Právě se děje

Další zprávy