Praha - Ve 111 obchodech po celé České republice se konala první Národní potravinová sbírka.
Zákazníci v nich mohli darovat trvanlivé potraviny potřebným v azylových domech, domovech pro seniory, dětských domovech či chudým rodinám. Podle organizátorů sbírky i obchodních řetězců byl o sbírku mezi nakupujícími velký zájem. Sbírka skončila ve 20:00. Kolik jídla se během ní vybralo, budou organizátoři vědět v neděli.
"V některých hypermarketech i mimo Prahu se vybralo více než 700 kilogramů potravin na obchod," řekla Pavlína Kalousová z pořádající platformy Byznys pro společnost.
Sbírka podle ní byla úspěšná jak ve velkých městech tak v těch menších. Účast na akci podle Kalousové překonala očekávání pořadatelů. "Přišli i lidé, kteří nakoupili polovinu nebo dokonce celý nákupní vozík a ty potraviny darovali," poznamenala. Do akce se aktivně zapojily i některé známe osobnosti jako například herečka Chantal Poullainová.
Při akci pomáhala tisícovka dobrovolníků. Kupujícím rozdávali letáčky se seznamem vhodných potravin, které je možné věnovat. Když některé z nich lidé pořídili, za pokladnami je dobrovolníkům odevzdali.
Podle zpravodajky ČTK byl například v Tesku na Novodvorské v Praze o sbírku velký zájem. Dva nákupní vozíky, do kterých se potraviny dávaly, se v okamžiku její návštěvy v sobotu dopoledne rychle zaplňovaly. Lidé darovali třeba těstoviny, konzervy, rýži či sladkosti.
Co lidé darovali:
- Konzervy (paštiky, rybí a masové konzervy, hotová jídla apod.)
- Polévky (sáčkové, čínské, do hrnečku apod.)
- Trvanlivé uzeniny
- Luštěniny, těstoviny, rýže
- Olej
- Mouka
- Cukr
- Kompoty
- Džemy
- Sirupy
- Čaje
- Piškoty
- Cereálie
- Cukrovinky pro děti
- Nápoje v obalech tetrapak (mléko, džusy apod.)
"Podle předběžných odhadů darují lidé v každém z 35 našich zapojených hypermarketů přibližně deset plných košů jídla.
Předběžně tedy odhadujeme, že dobrovolníci shromáždí dar o celkové hmotnosti dosahující více než deset tun potravin," řekl ČTK mluvčí obchodního řetězce Tesco Jiří Mareček. "V letňanském Tesku se mezi dobrovolníky zařadily také tři matky, které jsou odkázané se svými dětmi na pomoc azylového domu Kolpingova rodina. Také pro ně jsou určeny potraviny darované v průběhu sbírky," podotkl mluvčí.
"Je příjemné překvapení, jak se zákazníci s potravinovou sbírkou ztotožnili. Všechny prodejny Albert, které se dnes zapojily do akce, hlásí, že se lidé zajímají, ptají, nakupují a předávají zboží dobrovolníkům potravinové banky," řekla ČTK mluvčí Alberta Judita Urbánková. Obchodní řetězec chce podle ní v budoucnu spolupráci s potravinovou bankou určitě rozšířit.
Federace potravinových bank sdružuje banky v Praze, Ostravě, Ústeckém kraji, Liberci a Plzni. První banka vznikla v roce 2006. Od té doby se shromáždilo kolem 2000 tun jídla. I když Česko patří v Evropě k zemím s nejnižší mírou chudoby, lidí v tísni přibývá. Pod hranicí chudoby je téměř desetina obyvatel. Loni se růst počtu chudých podle statistiků zastavil. I tak jich bylo ale 990.300, uvedl statistický úřad.
Darování jídla ve velkém v Česku brzdí podle pořadatelů legislativa. Firmy totiž musejí z věnovaných potravin odvádět daň z přidané hodnoty a každou položku navíc uvést v darovací smlouvě. Zlikvidovat potraviny, kterým končí spotřeba, tak prý vyjde levněji. V řadě zemí EU jsou podle nich darované potraviny od DPH osvobozeny.
Podle šéfa české Federace potravinových bank Fabrice Martina Plichty darů v posledních třech letech ubývá. Ročně tak potravinovými bankami proteče ani ne 200 tun potravin.
Zhruba polovinu věnují výrobci, třetinu pak obchodní řetězce. Podle Plichty je za úbytkem hlavně zvyšování DPH v posledních letech, tedy vyšší náklady pro dárce.