Sáňkovat a na boby. Na horách je plno i přes zavřené hotely a zastavené vleky

ČTK ČTK
30. 12. 2020 17:02
České hory a lyžařské areály zaplnily navzdory zavřeným vlekům, lanovkám a hotelům tisíce lidí. Sjezdovky využívají hlavně k sáňkování a bobování. Některým provozovatelům to vadí, protože se tím ničí sníh. Lidé také chodí na pěší túry, běžky nebo do hor vyrážejí na skialpech. Například na Šumavě mnozí turisté nedodržují zákazy vjezdu do národního parku.
Sjezdovku Šacberk ve Zborné u Jihlavy využili během dne lidé k sáňkování, bobování a dalším zimním radovánkám.
Sjezdovku Šacberk ve Zborné u Jihlavy využili během dne lidé k sáňkování, bobování a dalším zimním radovánkám. | Foto: ČTK

Do lyžařského areálu Monínec u Sedlce-Prčice na Příbramsku přijelo více lidí než za běžného provozu. Bobovat mohou na 170 metrů dlouhé sjezdovce pod hotelem, hlavní sjezdovku hlídá ostraha. "Sníh je drahý, nechceme si ho nechat rozšlapat," řekl ředitel areálu Jaroslav Krejčí. Podle něj bylo během oficiálního provozu možné hlídat dodržování všech opatření, lidé dodržovali rozestupy, nosili roušky. "Tady teď je shluk lidí, nikdo nemá roušku," dodal.

V největším krkonošském středisku ve Špindlerově Mlýně byla plná parkoviště a na zasněžených svazích stovky lidí, většinou rodin s dětmi. Skialpinisté vyráželi na vysněžené sjezdovky, které jsou pro sjezdové lyžování uzavřené. V provozu byla pro pěší lanovka na Medvědín. Ostatní jsou z důvodu vládních opatření proti koronaviru mimo provoz.

V Beskydech v dolních polohách prší a zhruba od 800 - 900 metrů padá vlhký sníh, přesto je lidí v horách jen o trochu méně než běžně. Extrémní návštěvnost bývá hlavně na nejvyšším vrcholku Beskyd Lysé hoře, turisté ale vyrážejí na výšlapy prakticky po celém pohoří. "Gruň, Bílá, to je teď to samé. Návštěvnost je opravdu vysoká," řekl Jan Petr z Horské služby Beskydy.

Stovky lidí zaplnily svahy na Šumavě. "Máme vyrobený sníh na sjezdovkách, stálo nás to asi půl milionu korun a teď slouží pro bobaře a sáňkaře. Jsou tady podobné davy, jako kdyby tady byli lyžaři," uvedl za zadovský areál Kobyla Luděk Sáska. Stejná situace je na Lipně nebo na Kvildě. Na Lipně dnes museli provozovatelé uzavřít Stezku korunami stromů.

"Jak není možné se ubytovat, tak lidé jezdí s karavany, na všech parkovištích je několik desítek karavanů a tento problém budeme muset řešit," řekl starosta obce Kvilda Václav Vostradovský (STAN). Předseda Turistického spolku Lipenska Jiří Mánek si stěžoval, že turisté nerespektují zákazy vjezdu, v národním parku rozdělávají ohně na opékání vuřtů a na toaletu chodí do lesa.

V Jizerských horách chybí přírodní sníh, sjezdovky s umělým sněhem tak lidi lákají. Dnešní slunečně počasí využily na libereckém Ještědu a v jizerskohorských střediscích stovky lidí. Ztráty provozovatelů půjdou do milionů, řekli ČTK. Bez ohledu na uzavření využívají na Ještědu mrazivého počasí k zasněžování sjezdovek, hlavně Liberecké a F10. "Věříme, že 11. ledna to otevřou," řekl ředitel střediska Jakub Hanuš.

Největší areál Krušných hor Klínovec se navzdory vládním nařízením chystá na sezonu, vyrábí umělý sníh a upravuje sjezdovky. Na nich bylo i dnes rušno. Nejčastěji na nich bobují a sáňkují děti, lidé ale také lyžují. Někteří místo lanovek volí kyvadlovou dopravu vlastními auty. Podle Martina Kokyho ze skiareálu Klínovec to správci areálu tolerují, lidé by ale měli být opatrní, protože na sjezdovkách mohou být rolby nebo zaměstnanci na sněžných skútrech.

Zimní radovánky jsou i v Plzeňském kraji. Podle webkamer jsou desítky lidí například v železnorudských areálech Ski&Bike Špičák či Nad Nádražím - Beveder. V provozu je v Železné Rudě lanovka na Pancíř, ale pouze pro turisty. Kvůli nedostatečné vrstvě sněhu se zatím strojově neupravují běžecké stopy. Běžkaři si ale zejména ve vyšších polohách podle pracovníků infocenter v Modravě a Železné Rudě některé stopy sami prošlapali.

Velký zájem lidí hlásí také areály ve Zlínském kraji. Zatímco Razula ve Velkých Karlovicích vstup na umělý sníh dovoluje a provozovatelé nechali otevřená výdejní okénka s čajem či kávou, jinde lidem vstup na sjezdovky zakázali. Příkladem je třeba Stupava na Uherskohradišťsku a na Trojáku na Kroměřížsku. "Výroba sněhu je nákladná nejen finančně, ale i časově," uvedli na facebooku zástupci Ski areálu Troják.

Stovky lidí dorazily rovněž do zavřeného střediska v Hlinsku na Chrudimsku. Máme tam cedule, kde je napsáno: soukromý pozemek, vstup zakázán. Každý ví, jakou odpovědnost nese v případě úrazu," řekl Robert Vokáč ze střediska. Nikdo ale podle něj nemůže chtít, aby v areálu jeho zaměstnanci stáli jako strážníci.

Vlekaři na Vysočině oslovení ČTK využívají mrazivých nocí k výrobě technického sněhu, aby mohli otevřít, pokud se uvolní opatření proti epidemii. Lidé chodí na neupravené sjezdovky stejně. Provozovatelé sjezdovky Čeřínek u Jihlavy zvažují otevřít i přes vládní zákaz. Za sněhem na zavřenou sjezdovku Čeřínek podle Chába chodí minimálně tolik lidí, jako kdyby bylo otevřeno. "Ale my je teď nedokážeme nijak usměrňovat," řekl. Dodal, že lidé se pohybují po sněhu, který stál provozovatele milion korun a ti se jen mohou dívat z okna, jak jim utíká obrat.

Skiareál Harusův kopec u Nového Města na Moravě kvůli zajištění bezpečnosti najal ochranku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Lidovci nepůjdou do vlády se stranami, které podpoří manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů.

Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. "Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala," řekl. "V ten okamžik by vládní koalice skončila," dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Darida zůstal při výhře Herthy na lavičce, nezahrál si ani Zima

Fotbalisté Herthy Berlín po úvodních třech porážkách v německé lize podruhé za sebou vyhráli. Na domácím stadionu porazili v předehrávce 5. kola nováčka Fürth 2:1. Český záložník Vladimír Darida zůstal v týmu vítězů jen na lavičce.

V italské lize si zase nezahrál český reprezentační obránce David Zima, který jen přihlížel výhře FC Turín 1:0 v Sassuolu. Jediný gól utkání vstřelil v 83. minutě Chorvat Marko Pjaca.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Hertha Berlín - Fürth 2:1 (61. Ekkelenkamp, 79. vlastní Bauer - 57. Hrgota z pen.).

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Sassuolo - FC Turín 0:1 (83. Pjaca).

Francouzská fotbalová liga - 6. kolo:

Štrasburk - Mety 3:0 (26. a 40. Diallo, 6. Ajorque z pen.).

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Vigo - Cádiz 1:2 (65. Mina - 38. Lozano, 43. Espino).

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Newcastle - Leeds 1:1 (44. Saint-Maximin - 13. Raphinha).

Další zprávy