Samková urazila islám, zlobí se turecký velvyslanec. Jejími výroky se už zabývají právníci

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 5. 2016 15:38
Česká advokátní kancelář a Obvodní soud pro Prahu 1 se už začaly zabývat výroky právničky Kláry Samkové, která přirovnávala islám k nacismu, fašismu a komunismu. Turecký velvyslanec Ahmet Bigali považuje výroky za urážku islámu. Ministerstvo zahraničí na incident reagovalo prohlášením, že podobné srovnávání islámu s totalitními režimy pokládá za nepřijatelné, a vyzvalo k mezináboženskému dialogu.
Klára Samková.
Klára Samková. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nedávnými veřejnými výroky advokátky Kláry Samkové o islámu se začaly z vlastní iniciativy zabývat Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 i Česká advokátní komora (ČAK). Potvrdili to státní zástupce Jan Lelek a mluvčí komory Iva Chaloupková. Právnička prohlásila na semináři ve Sněmovně, že islám je "zločinnou a zločineckou ideologií" a že je stejný jako nacismus, fašismus a komunismus. Samková řekla serveru iDnes.cz, že by Česko mělo vyhostit tureckého velvyslance Ahmeta Bigaliho, který její výroky kritizoval.

Seminář nazvaný "Máme se bát islámu?" se konal 18. května. Po projevu Samkové, která je bývalou členkou Bloku proti islámu, opustili sál někteří pozvaní diplomaté včetně tureckého velvyslance.

"Předmětnými výroky se zabýváme z vlastní iniciativy, a to už od okamžiku, kdy zazněly," potvrdil dnes šéf Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Lelek informaci, kterou přinesl server iDnes.cz. Lelek doplnil, že státní zástupci věc postoupili policii a nyní čekají, jak ji policisté vyhodnotí.

Na vystoupení Samkové zareagovala i profesní organizace advokátů. "Na základě informací, které přinesla média, byl tajemníkem ČAK podán podnět kontrolnímu orgánu ČAK, aby vystoupení JUDr. Samkové prověřil v tom smyslu, zda její projev byl v souladu s ustanoveními etického kodexu o chování advokáta," sdělila mluvčí komory. Upozornila, že jde o standardní přešetření chování advokáta, takže žádné kárné řízení v tuto chvíli neběží.

Turecký velvyslanec v Praze Ahmet Bigali považuje výroky Samkové za urážku islámu. "Očekávali jsme důstojnou diskusi o islámu a chtěli jsme vysvětlit, že teroristické organizace nereprezentují islám. Ale byli jsme šokováni a znechuceni slovy této ženy," prohlásil Bigali, který s dalšími představiteli velvyslanectví po projevu Samkové na protest opustil sál.

V České televizi upozornil, že slovní útoky na jakékoliv náboženství jsou trestné podle evropského i českého práva. Svoboda slova má podle něj své limity.

"Já si myslím, že zástupci České republiky by měli pana velvyslance diplomaticky vyhostit, protože se vměšuje do záležitostí cizího státu," reagovala na velvyslancovu kritiku Samková.

Podle ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) je postup státních zástupců obecně v pořádku. "Já jsem tím také znepokojen. Nechci se vyjadřovat k trestněprávnímu hodnocení, to je věc orgánů činných v trestním řízení, ale prostě minimálně jsme si udělali ostudu. Lidé, kteří jdou na půdu Parlamentu, by si asi měli uvědomit, že jejich výroky už přesahují hranici České republiky," řekl. "Druhý den jsem měl náhodou u sebe rakouského velvyslance, kterého těžko můžeme podezírat z nějaké zaujatosti, a ten byl tím, co se odehrálo v Parlamentu, zcela šokován," dodal.

Pelikán už dříve poukázal na twitteru v jiné souvislosti na to, že veřejné nenávistné výroky na adresu některého z náboženství lze posuzovat jako trestný čin podněcování k nenávisti vůči skupině osob. Trestní zákoník za něj v základní sazbě ukládá až dvouleté odnětí svobody.

Ministerstvo zahraničí na incident reagovalo prohlášením, že podobné srovnávání islámu s totalitními režimy pokládá za nepřijatelné, a vyzvalo k mezináboženskému dialogu.

 

Právě se děje

Další zprávy