Praha - Malí a střední podnikatelé se na poslední chvíli před definitivním hlasování poslanců snaží zvrátit rozhodnutí vlády, která chce uvalit na proud ze solárních elektráren novou 26procentní daň.
Miliardové výnosy z daně mají napomoci tomu, aby příští rok skokově nezdražila elektřina kvůli nezvládnutému rozvoji fotovoltaických panelů.
Majitelé menších solárních elektráren píší poslancům i ministrům a na vlastních příkladech ukazují, jak by pro ně byla daň likvidační. A Česká průmyslová fotovoltaická asociace varuje, že státu hrozí žaloby za 260 miliard korun.
Premiér Petr Nečas ovšem trvá na tom, že se na omezení zdražení elektřiny musí podílet i solární byznys. A případných soudních sporů se nebojí. Vládní návrh navíc v úterý prakticky jednomyslně odsouhlasil klíčový hospodářský výbor a ve středu ve druhém čtení i plénum sněmovny. O zákonu by se definitivně mělo rozhodnout v pátek.
Ministr průmyslu Martin Kocourek před poslanci vládní návrh odhajoval, že nová daň pouze posune návratnost investic do fotovoltaiky zpět na 15 let, jak to předpokládá zákon.
Ze zisku 2 miliony bude ztráta 2,8 milionů
Jiný pohled na dodatečnou daň má například společnost s ručením omezeným JUFA z Plzně, která se fotovoltaice věnuje od roku 2007, kdy to ještě zdaleka nebylo tak výhodné jako loni a letos.
"Plánované zavedení srážkové daně nás existenčně ohrožuje," napsal poslancům Jiří Fast, jednatel firmy, která vlastní dvě solární elektrárny, na něž by se měla nová daň vztahovat.
"S investičními náklady (míněn bankovní úvěr) ve výši 135 milionů na dvě fotovoltaické elektrárny o výkonu 1,569 kilowattů bychom před zavedením srážkové daně vydělávali ročně částku 2.083.682,- Kč, kdežto po zavedení srážkové daně 26 procent budeme prodělávat 2.780.575,- Kč ročně!" uvedl podnikatel v listu, který má Aktuálně.cz k dispozici.
Stát nám chce vrazit nůž do zad
Součástí dopisu poslancům je i podrobný ekonomický popis obou fotovoltaických elektráren v Přešticích a Prachaticích, na něž by se srážková daň měla vztahovat.
"Jistě, když se staví elektrárna o výkonu 10 megawattů (investice v řádu miliardy korun) a více, náklady na projekt se výrazně sníží, takže ekonomika pak může vyjít. Ale takovéto elektrárny staví ČEZ, Mostecká uhelná, čínská firma Sky solar a pak ještě asi dva velcí investoři, jejichž pozadí není známé," napsal jednatel firmy Jiří Fast.
"My jsme si prostě za podmínek daných státem postavili elektrárny a teď nám stát najednou chce hodit nůž do zad," uvedl podnikatel.
Je to smrtící solární koktejl, píše podnikatel
Premiérovi Petru Nečasovi, ministru financí Miroslavu Kalouskovi a ministru průmyslu Martinu Kocourkovi napsal jednatel náchodské společnosti ENERGI BB Radek Brychta.
Opatření na zmírnění skokového zdražení elektřiny včetně zavedení 26procentní daně na sluneční proud označil za "smrtíci solární koktejl". Brychta vypočítal, že v příštím roce skončí hospodaření jeho společnosti v mínusu přesahujícím čtyři miliony korun.
"Je zřejmé, že se po realizaci vládních opatření většina výrobců sluneční energie ne vlastní vinou ocitne ve ztrátě a investoři zcela jistě nebudou mít garantovanou 15letou návratnost investic," napsal Brychta v otevřeném dopise, který má Aktuálně.cz k dispozici.
Rodina dala všechny své úspory
Česká průmyslová fotovoltaická asociace rozjela na Facebooku kampaň proti 26procentní srážkové dani.
"Za pár hodin se ozvaly desítky podnikatelů. Je mezi nimi například i rodina, která vložila do solární elektrárny všechny své úspory," řekl Aktuálně.cz mluvčí asociace Jan Hlaváč.