"Stroj je spíše industriálnějšího vzhledu, někdo by mohl říct, že není vzhledný, to je ale záměr. Jde o stroj, který má plnit roli dezinfekčního prostředku a je osekaný o cokoliv, co by ho mohlo prodražit," tvrdí Smělík, který s konstrukcí začal v létě a v tuto chvíli má na skladě jednotky kusů.
S nečekaně silným úderem druhé vlny se mu začali ozývat první klienti. "Máme už i poptávku ze zahraničí," tvrdí vystudovaný strojní inženýr. Konkurenční výhodou oproti ostatním dezinfekčním branám je podle něj zejména to, že jeho produkt upozorní okolí v případě nedostatečné dezinfekce.
Dezinfekce rukou i podrážek
"Pokud branou někdo projde a není vydezinfikovaný na rukou, stroj to pozná a varuje dezinfikovaného i okolí," tvrdí Smělík. Zařízení by chtěl dodávat primárně do fabrik nebo míst, kde se soustřeďuje větší počet lidí z rizikových skupin. Vyjmenovává např. domovy důchodců nebo nemocnice.
"Jedno ze základních sdělení je, že si myslíme, že nemá smysl dále uzavírat podniky, restaurace a další veřejné instituce, ale udělat taková opatření, která umožní běžné fungování společnosti," nezastírá další ambice Smělík.
Názor odborníků
Imunolog Václav Hořejší z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ale připomíná, že samotná dezinfekce šíření viru nezastaví. Podobný názor má i viroložka Ruth Tachezy z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
"Bezdotyková dezinfekce rukou, kterou tento stroj dokáže, má určitě svůj význam, stejně jako dezinfekce podrážek. Hlavním zdrojem je ale pořád infikovaný člověk a to, co respiračně produkuje," vysvětluje Tachezy. Brána má podle ní smysl jako součást všech dalších opatření, sama o sobě ale nemůže zastavit šíření epidemie.
Podívejte se na reportáž v úvodu článku, která ukazuje, jak přesně dezinfekční brána funguje.