S očkováním a novou mutací hrajeme o čas. Zlepšení teď nic neznamená, říká matematik

Tereza Patočková Tereza Patočková
14. 1. 2021 18:09
"Zlepšení v počtu nakažených je fajn, ale nic moc to teď neznamená, klíčové je stihnout naočkovat seniory dřív, než nová mutace viru převáží tu starou," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz matematik a ředitel Centra modelování biologických procesů René Levínský, který spolupracoval na protiepidemickém systému (PES). Dodává, že nástup nové mutace nikdo nesleduje, a data pro predikci tak chybí.
Ředitel Centra modelování biologických procesů René Levínský
Ředitel Centra modelování biologických procesů René Levínský | Foto: DVTV

Čím je poměrně strmý pokles v počtu nakažených v posledních třech dnech způsoben?

Podle mě není až tak strmý, spíš čísla předtím byla vyšší, protože se lidé testovali až po Vánocích, navíc v posledních dnech klesl i počet testů. Upřímně, teď řeším hlavně očkování. Jsem ale přesvědčen, že v této chvíli epidemie pomalu klesá.

Kdy myslíte, že se do čísel začne promítat očkování? 

To je nyní tak trochu souboj toho, zda se do čísel začne dříve promítat očkování, anebo nová verze viru B117 (tzv. britská mutace). Je to souboj s časem, zda se to začne zlepšovat a "vyhraje očkování", nebo zhoršovat a převládne nová mutace. Z počtu momentálně nasmlouvaných vakcín vidíme, že v případě optimální alokace je možné do 15. února jednou naočkovat všechny občany nad 80 let a čtvrtinu z nich dvakrát. Tím bychom si velmi pomohli a pak by se dalo pokračovat tak, abychom měli lidi nad 70 naočkované řekněme do půlky března. 

Co by se stalo, pokud bychom to nestihli?

Pokud to nestihneme do půlky března, tak jsme ve velkých problémech, protože co teď modelujeme, je právě souboj dvou strainů (mutací) - to znamená "britského" a "starého". Odhadujeme, že v nějaké perspektivě dvou až tří měsíců by se měly ty dvě mutace v Česku vyrovnat. To znamená, že po dvou až třech měsících začne převažovat ta britská mutace. Pokud se tak stane, dostaneme se do totálního pekla, takže je opravdu potřeba naočkovat seniory do této chvíle. Pak by sice začali kvůli britské mutaci nemocní přibývat, ale rizikoví pacienti by byli z velké části chráněni. 

Sleduje se nějak příchod nové mutace? 

Bohužel ne. Na ten počet nakažených novou mutací v tuto chvíli nejsou žádná data, protože vláda vzorky nesekvenuje, přitom je to levné a pro výpočty bychom to potřebovali. Mohli bychom díky tomu mít výhled na dva až tři měsíce dopředu, protože bychom věděli, kolik tu nakažených zmutovaným virem je. 

Takže další vývoj směrem k nižšímu počtu nakažených se nedá právě kvůli nové mutaci a nedostatku dat v tuto chvíli předpovídat? 

Přesně tak, nechci moc mluvit o tom, co znamenají čísla za posledních pět dnů. Nechci znít arogantně, ale úplně mě to v tuto chvíli nezajímá. Je to fajn, ale zároveň jsou data hrozně rozbitá Vánoci a před Vánoci se to zase rozbilo antigenním testováním. Krátkodobé predikce jsou problematické. 

Lze i bez potřebných dat, která jste zmínil, něco odhadnout?

Víme opravdu hrozně málo o tom, jak se sem nová mutace dostává. Zkoušeli jsme to namodelovat, a kdyby s novou mutací přišlo například tisíc lidí, vychází to, že by se poměr mezi starým a novým strainem vyrovnal a otočil za tři měsíce. Pokud by to bylo více než tisíc lidí, mohlo by to být za dva měsíce. Z mého pohledu je půlka března stěžejní a je naprosto nutné, abychom do tohoto data měli naočkovanou rizikovou skupinu, a je potřeba to směrovat tímto směrem. 

V čem je nová mutace nebezpečnější? 

Nová mutace se šíří mnohem rychleji. Má mnohem vyšší reprodukční číslo a lépe se v populaci množí. Její R je vyšší o řekněme 0,4 až 0,8, má více "potomků" a je jí tak zkrátka více než té původní. V tuhle chvíli je reprodukční číslo cca 0,9 a pomalu klesáme, ale kdybychom se chovali stejně a měli jsme tady ten nový virus, je reprodukční číslo vyšší než 1,3. Vidíme tedy, že i když jsme v 5. stupni schopni reprodukční číslo starého strainu stlačit pod jedničku, tak s novým strainem by nám stávající stupnice a ani její pátý stupeň už nepomohly.

Jsou otevřené podniky slabým místem v opatřeních? 

Tady pořád z nějakého důvodu všechny ty montovny jedou tak, jak jely, a nikdo se jich nijak nedotkl. Když jsme se bavili v listopadu o indexu rizika pro vládu, chtěli jsme, aby podniky - v případě, že zůstanou otevřeny - testovaly. Vlastně je úplně absurdní, že pro podniky platí jiná, naprosto specifická pravidla - ve chvíli, kdy se v pátém stupni mohou sejít pouze dva lidé, tak na těchto pracovištích může být lidí "nekonečně mnoho". Není potřeba, aby ty podniky zavíraly, stačí, aby si vybraly ze tří možností. Za prvé: v podniku se bude setkávat stejné množství lidí jako jinde, tedy v této chvíli dva. Za druhé: podnik přejde na home office. Za třetí: podnik bude své zaměstnance každých pět dní testovat. AG test stojí dnes sto padesát korun i méně. Správné řešení tedy podle mě je v podnicích testovat. Zodpovědné podniky to dělají, to samé by se mělo dít ve školách. Antigenní testy nejsou nic komplikovaného. Chce to nespoléhat se jen na očkování, které je sice světlem na konci tunelu, ale bylo by chybou nepoužívat věci, které máme k dispozici už nyní.

Dá se podle vás říci, kdy by se mohly otevírat restaurace a obchody?

Říct kdy, to by bylo myslím hodně nezodpovědné a chtěl bych k tomu říct jen to, že by bylo opravdu dobré, aby se od sebe oddělovaly vzorky, abychom věděli, jaký druh mutace tady máme a co můžeme očekávat. Dávat lidem plané naděje je úplně to nejhorší. 

 

Právě se děje

před 42 minutami

Rychlobruslařka Hrůzová Sejpalová byla pátá na ME na krátké dráze

Nejlepší česká rychlobruslařka na krátké dráze Michaela Hrůzová Sejpalová obsadila na mistrovství Evropy v Gdaňsku páté místo v závodu na 1500 metrů a zaznamenala nejlepší individuální výsledek v kariéře. Zvítězila Suzanne Schultingová z Nizozemska.

Hrůzová Sejpalová postoupila do finále z druhého místa v semifinálové jízdě, v níž jí k úspěchu pomohl i pád tří soupeřek. V boji o medaile ji od bronzu dělila sekunda.

Mezi muži se Zdeněk Sejpal probojoval do finále B, ve kterém skončil šestý, a celkově obsadil 13. místo.

před 1 hodinou

Sáblíková byla na SP v Heerenveenu devátá v závodu na 1500 metrů

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila 9. místo v závodu na 1500 metrů na Světovém poháru v Heerenveenu. Z vítězství se radovala Brittany Boweová z USA. Druhá Češka na startu Nikola Zdráhalová zajela šestnáctý čas.

Třiatřicetiletá Sáblíková se v premiérovém SP v této sezoně představila v páté rozjížďce společně s Isabelle Weidemannovou z Kanady, porazila ji a zároveň vylepšila své letošní maximum z minulého týdne z vícebojařského ME. Svěřenkyně trenéra Petra Nováka zajela čas 1:55,48 minuty.

"Je to nejrychlejší čas, který jsem v Heerenveenu kdy jela. I když těsně. Druhé kolo jsem mohla jet rychleji, ale je to dobré," řekla Sáblíková v nahrávce pro média. Čas byl pro ni důležitější než umístění. "Odstup od třetího místa byl osm desetin sekundy, což není tak hrozné. V minulosti jsem občas dostala i dvě vteřiny," podotkla trojnásobná olympijská vítězka.

SP v rychlobruslení v Heerenveenu (Nizozemsko):

Muži:

1500 m: 1. Krol 1:43,243, 2. Roest 1:44,457, 3. Nuis (všichni Niz.) 1:44,662.

Ženy:

1500 m: 1. Boweová (USA) 1:53,881, 2. Wüstová 1:54,575, 3. De Jongová (obě Niz.) 1:54,710, …9. Sáblíková 1:55,483, 16. Zdráhalová (obě ČR) 1:57,760.

před 1 hodinou

Český dvojbob skončil v Königssee čtrnáctý, nejhůře v sezoně

Dominik Dvořák s Dominikem Suchým v závodě Světového poháru dvojbobů v Königssee obsadili 14. místo a zaznamenali nejhorší výsledek v sezoně. V novém roce stále čekají na umístění v nejlepší desítce. Pro desáté vítězství v sezoně si dojel Francesco Friedrich z Německa.

Dvořák ve dvou jízdách zaznamenal celkový čas 1:40,27 a na vítěze ztratil přes sekundu a půl. Od desátého místa osmadvacetiletého pilota dělilo 13 setin sekundy. Český dvojbob potřetí za sebou skončil mimo první desítku, ve které naopak v prosinci nechyběl ve čtyřech závodech v řadě.

Po závodě Dvořák neskrýval nespokojenost. "Je to nejhorší umístění v sezoně, to vypovídá o všem. Přijde mi, jako by tahle dráha byla prokletá. Nikdy se nám tu nepodařilo zajet dobrý výsledek a dnešek to jen potvrzuje," uvedl v nahrávce pro média.

Jeho maximem v ročníku je čtvrté místo, které mu patří i v celkovém pořadí seriálu před závěrečným závodem. "To je pěkné. Tu čtyřku bychom mohli udržet příští víkend v Igls, třeba to dopadne dobře aspoň v tom celkovém hodnocení," uvedl Dvořák, který na svých výkonech pociťuje tréninkové manko po zdravotních potížích před sezonou.

Nadvládu v dosavadním průběhu Světového poháru potvrdil Friedrich, který si v Königssee dojel pro desáté vítězství v jedenácti závodech. Dnes vyhrál o dvě desetiny před krajanem Johannesem Lochnerem, třetí říčku obsadil už s téměř sekundovou ztrátou Benjamin Maier z Rakouska.

SP v jízdě na bobech v Königssee (Německo):

Muži - dvojboby: 1. Friedrich, Margis 1:38,69 (49,40+49,29), 2. Lochner, Franke (všichni Něm.) -0,20 (49,45+49,44), 3. Maier, Hubar (Rak.) -0,96 (49,81+49,84), …14. Dvořák, Suchý (ČR) -1,59 (50,31+49,97).

Průběžné pořadí SP (po 11 z 12 závodů): 1. Friedrich 2460 b., 2. Lochner 2269, 3. Vogt (Švýc.) 1794, 4. Dvořák 1688.

před 1 hodinou

Norové při návratu do SP získali ve skiatlonu všech šest medailí

Norská reprezentace v běhu na lyžích při návratu do Světového poháru po téměř dvou měsících zcela ovládla skiatlon v Lahti. V závodě žen na 2×7,5 km zvítězila Therese Johaugová před Helene Marií Fossesholmovou a Heidi Wengovou. Jejich týmoví kolegové na dvojnásobné trati si rozebrali medaile v pořadí Emil Iversen, Sjur Röthe, Paal Golberg.

Závody SP v běhu na lyžích v Lahti (Finsko) - skiatlon:

Muži (2×15 km):

1. Iversen 1:10:18,4, 2. Röthe -0,4, 3. Golberg -6,6, 4. Krüger (všichni Nor.) -9,5, 5. Bolšunov (Rus.) -20,9, 6. Holund (Nor.) -28,7, 7. Cologna (Švýc.) -32,8, 8. Niskanen (Fin.) -33,0, 9. Burman (Švéd.) -35,8, 10. Moch (Něm.) -41,8.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Bolšunov 1391, 2. Jakimuškin (Rus.) 660, 3. Manificat (Fr.) 588, 4. Melničenko 571, 5. Bělov 562, 6. Malcev (všichni Rus.) 525, …42. Novák 105, 77. Šeller 24, 91. Pechoušek 10, 94. Černý 10, 95. Kalivoda 8, 102. Fellner 5, 103. Knop (všichni ČR) 5.

Ženy (2×7,5 km):

1. Johaugová 37:45,1, 2. Fossesholmová -28,1, 3. H. Wengová (všechny Nor.) -29,6, 4. Anderssonová (Švéd.) 29,7, 5. Digginsová (USA) -30,1, 6. Něprjajevová (Rus.) -1:02,5, 7. Kallaová (Švéd.) -1:02,8, 8. Stadloberová (Rak.) -1:02,8, 9. Pärmäkoskiová (Fin.) -1:02,8, 10. Kalvaaová (Nor.) -1:07,4.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Digginsová 991, 2. Brennanová (USA) 824, 3. Stupaková 802, 4. Sorinová (obě Rus.) 780, 5. Anderssonová 743, 6. Něprjajevová 715, …16. Razýmová 310, 38. Janatová 92, 46. Beranová 53, 65. Hynčicová 20, 73. P. Nováková (všechny ČR) 12.

Další zprávy