"Nechceme distribuovat rychlotesty do běžných lékáren z jednoho prostého důvodu: ony vyžadují velice citlivou interpretaci," vysvětlil Prymula ve středu dopoledne na tiskové konferenci.
Složitost vyhodnocování rychlotestů podle něj spočívá v tom, že mají spolehlivou výpovědní hodnotu až po deseti dnech od nákazy. Je tedy logické, že pokud by je někdo použil v brzké fázi nákazy, vyšly by mu negativně. "Pokud by lidé nabyli falešného dojmu, že jsou negativní, a ve skutečnosti byli pozitivní, byla by to špatná zpráva," dodal.
V Číně se testy lidem podle Prymuly dávaly sedmý a dvanáctý den nákazy. "Jen u velmi malého procenta pacientů byly ten sedmý den pozitivní, nicméně pokud tam byla, byla to predikce velmi vážného klinického průběhu," vysvětlil.
Rychlotesty stát používá u lidí uvolňovaných z karantény
Podle Prymuly testy prošly důkladným přezkoumáním poté, co se v některých médiích objevilo, že je jejich spolehlivost mizivá. Prymula řekl, že tato informace vychází pouze z údajů velice malého vzorků z oblasti severní Moravy.
"V tuto chvíli máme data z Nemocnice na Bulovce. Data vycházejí na můj názor až velmi pozitivně, z 32 hospitalizovaných pacientů byla v 27 případech hodnota pozitivní," řekl Prymula.
Testy tedy bude stát nadále používat, ale pouze u osob, které byly uvolněny z karantény, a u rekonvalescentů. "Říkají nám něco o tom, jestli ten dotyčný nemoc prodělal, případně jestli jsme schopní ho testovat metodou PCR. Pokud by tam byla pozitivita na jeden z markerů, ověříme, jestli nedochází k dalšímu vylučování viru," dodal Prymula.