Praha - Tři nováčci, kteří od příštího týdne rozšíří řady ústavních soudců, začnou ihned soudit, a nedostanou tedy žádný čas na to, aby se seznamovali s agendou soudu.
Předseda přetíženého Ústavního soudu (ÚS) Pavel Rychetský to v neděli uvedl v České televizi v pořadu Otázky Václava Moravce.
Dodal, že ze čtyř kandidátů na soudce, které schválili senátoři, doporučil prezidentovi Miloši Zemanovi tři.
Podle Rychetského připadá v současné době na každého ústavního soudce 170 - 180 nevyřízených věcí.
Všechny nové stížnosti a návrhy, které bude projednávat jeden ze senátů ÚS, připadnou třem novým soudcům - profesorům právnických fakult Vladimíru Sládečkovi, Janu Filipovi a Jaroslavu Fenykovi.
Předseda ÚS věří, že ačkoliv jsou nováčci z akademické sféry, proniknou do práce soudu rychle, a to mimo jiné proto, že dva z nich již v minulosti působili jako asistenti soudců.
Vedle trojice akademiků schválil Senát v tomto týdnu do funkce ústavní soudkyně také soudkyni Nejvyššího správního soudu Miladu Tomkovou.
U věcí, které projednává plénum soudu, nebude mít příchod nováčků žádný vliv na rychlost projednání, upozornil předseda.
To se týká například i stížnosti ČSSD na zdravotnické nadstandardy. Rychetský odhadl, že o této stížnosti by plénum mohlo rozhodnout do dvou měsíců.
Ještě rychleji by soud mohl vyřešit otázku církevních restitucí. "Nechci to říkat s jistotou, ale je velmi pravděpodobné, že do měsíce, dvou dojde k rozhodnutí," uvedl.
Letos skončí ještě dalších sedm soudců
U ÚS jsou momentálně tři volná místa po soudcích Františku Duchoňovi, Jiřím Muchovi a Elišce Wagnerové, která vykonávala také funkci místopředsedkyně.
Letos skončí ještě dalších sedm soudců včetně předsedy soudu Rychetského a místopředsedy Pavla Holländera. Další místo se na soudu uvolní už za měsíc. Normálně má soud 15 členů - předsedu, dva místopředsedy a 12 soudců ve čtyřech senátech.
Zeman slíbil zveřejnit jména dalších kandidátů na ústavní soudce v červnu.
Zřejmě mezi nimi bude i Rychetský, který v neděli uvedl, že by chtěl pokračovat nejdéle čtyři roky, tedy do konce roku 2017. Na této otázce se prý neshodl s prezidentem, který by upřednostnil celý desetiletý mandát.
Pokračovat v mandátu je podle Rychetského nezbytné kvůli kontinuitě rozhodování soudu. "Je žádoucí, aby byl přesah, než se soud zase usadí a rozjede," vysvětlil.
Doplnil, že vedle něj by měl u soudu zůstat ještě někdo další z původních soudců, o konkrétním jménu prý ale zatím s prezidentem nemluvil.
Kvůli chybějícím soudcům a nárůstu počtu stížností se v poslední době prodlužovalo rozhodování soudu. V minulých letech obvykle rozhodoval o stížnostech a návrzích v průměru asi pět měsíců, nyní obvyklá délka řízení dosahovala téměř osmi měsíců.
Rychetský by byl rád, kdyby se soud vrátil k pětiměsíčnímu průměru do jednoho roku, v neděli to však označil za optimistický odhad.